Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yihua 852 szaleje termostat

01 Mar 2012 22:10 2295 5

• Poziom 21  
    Witam.
    Mam problem ze swoją lutownicą Yihua 852. W pewnym momencie przestała grzać grzałka hot air. Kupiłem nową, zamontowałem i dalej to samo. Postanowiłem poszperać co to może być. Udało mi się zauważyć, że grzeje jak zewrę nóżki od termostatu. Pomyślałem, że kupiłem uszkodzoną grzałkę więc kopiłem jeszcze jedną i niestety dalej to samo. Więc wymieniłem tyrystory, kondensatory i układ scalony. Zaczęła grzać, jednak albo grzeje na maxa, po prostu termostat nie odcina, albo grzeje do ok. 200 stopni, przy tym termostat szaleje, lampka pokazująca grzanie miga w sobie tylko znany sposób. Podmieniałem potencjometr, czyściłem styki włącznika i nadal dzieje się tak samo. Nie mam pojęcia co się dzieje. Może ktoś przerabiał podobny problem z tym urządzeniem i mi podpowie. Planuję już kupno kolejnej stacji porządniejszej, ale ta przydała by się jako zapas więc chciałbym ją naprawić.
  • Osprzęt kablowy
  • Poziom 29  
    Cześć.
    Poszukaj wątków dotyczących AOYUE 852 oraz PT 852, mogą one naprowadzić.
    Powodzenia
    Mateusz
  • Osprzęt kablowy

• Poziom 21  
    No niestety, moja stacja jest prymitywniejsza niż wymienione przez Ciebie. Znalazłem schematy do nich i one wyglądają na bardziej rozbudowane. Może ktoś ma schemat do mojej?

Oto mój sterownik:

Yihua 852 szaleje termostat
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Cześć.
    Według mnie poszukiwania należy zacząć od triaka i diaka.
    Mateusz
  • Poziom 37  
    Twoja stacja nie jest jakoś super skomplikowana. Jak byś sobie zadał trud to w godzinę, dwie narysowałbyś schemat.
    Metodę sprawdzenia czy sygnał z termopary dociera do stacji masz opisany tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2222991.html

Różnica jest taka, że masz wyższe temperatury jak również staraj się nie podgrzewać bezpośrednio ogniem grzałki i mikanitowego cokołu. Jak nie będziesz miał sygnału zwrotnego o temperaturze to nici z poprawnego sterowania. Samo sterowanie grzałką czy to w lutownicy HA czy też grotowej jest takie samo. Różnica polega na napięciu zasilania i musisz o tym pamiętać! W miejsce grzałki HA włącz 60W żarówkę na 230V~, o ile ta durna UE jeszcze ich nie zakazała :-(, po rozjaśnieniu żarówki będziesz wiedział co się dzieje rzeczywiście z prądem grzałki gdy podgrzewasz termoparę zapalniczką.

• Poziom 21  
    Wymieniłem diak i potencjometr i wszystko działa. Temat zamykam.