Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

42LG5000 pionowe paski na połowie ekranu

marlus 01 Mar 2012 22:25 17851 24
  • #1 01 Mar 2012 22:25
    marlus
    Poziom 9  

Witam

Posiadam TV 42LG5000, od ok pół roku na lewej części ekranu widnieją kolorowe pionowe paski. Początkowo po jakimś czasie problem znikał i pojawiał się właściwy obraz. Teraz paski są zawsze, po dłuższej chwili od uruchomienia paski się "zlewają" (widać na zdjęciach) i na tym koniec, właściwego obrazu już nie ma. TV jest już po okresie gwarancyjnym, odwiedził serwis gdzie powiedziano mi że matryca jest do wymiany co jest nie opłacalne.

Poczytałem w internecie o podobnych problemach i dowiedziałem się że przyczyną usterki może być logika matrycy. Rozkręciłem TV i przeczyściłem taśmy łączące logikę T420HW02 V0 z matrycą jednak niczym to nie poskutkowało. Cała płytka logiki kosztuje ok 150zł co spokojnie mogę zainwestować tylko jak upewnić się że to na 100% logika? Czy jednak serwisant miał rację?

Tak to wygląda:
    42LG5000 pionowe paski na połowie ekranu 42LG5000 pionowe paski na połowie ekranu 42LG5000 pionowe paski na połowie ekranu

Logika:
    42LG5000 pionowe paski na połowie ekranu

0 24
  • #2 01 Mar 2012 22:52
    dj_mati
    Poziom 23  

Niestety flexy. Taśmy łączące szkło matrycy z płytką. Brak kontaktu na szkle powoduje takie pasy. Matryca do wymian.y

1
  • #3 01 Mar 2012 22:52
    mirex
    Poziom 43  

marlus napisał:
    Poczytałem w internecie o podobnych problemach i dowiedziałem się że przyczyną usterki może być logika matrycy. ........ Cała płytka logiki kosztuje ok 150zł co spokojnie mogę zainwestować tylko jak upewnić się że to na 100% logika?

Kupując i wymieniając oczywiście.
    marlus napisał:
    Czy jednak serwisant miał rację?

To chyba wróżek musisz spytać. :)
    Podstaw T-con, jak nie pomoże to matrycę - i się przekonasz.

2
  • #4 02 Mar 2012 00:19
    marlus
    Poziom 9  

hmm... jak poprostu taśmę z prawej dobrej części lcd przyłączę do lewego gniazda logiki, a taśmy lewego lcd nie przyłączę wcale (nie da się w takim przypadku) to się okaże czy lcd czy logika. Tylko czy mogę tak połączyć ?

1
  • #5 02 Mar 2012 00:29
    jasny09
    Poziom 13  

dj_mati napisał:
    Niestety flexy. Taśmy łączące szkło matrycy z płytką. Brak kontaktu na szkle powoduje takie pasy. Matryca do wymian.y

Czemu kolego odrazu twierdzisz, że matryca do wymiany?? Przecież flexy też można wymienić.(oczywiście nie samemu)

0
  • #6 02 Mar 2012 00:35
    lamer.
    Poziom 33  

jasny09 napisał:
    Przecież flexy też można wymienić.(oczywiście nie samemu)

Napisz może gdzie je wymieniają, przyda się taka informacja.
    Kiedyś z kimś o tym pisałem, ale jak poprosiłem o telefon do takiej firmy, to zamilkł i telefonu nie podał.

0
  • #7 02 Mar 2012 00:38
    jasny09
    Poziom 13  

Ponoć robią to tylko autoryzowane serwisy. Ale czy po gwarancji to niewiem. Zależy jaki koszt.

0
  • #8 02 Mar 2012 00:41
    lamer.
    Poziom 33  

jasny09 napisał:
    Ponoć robią to tylko autoryzowane serwisy

"Ponoć" właśnie to jest to. W żadnym z którym się kontaktowałem, o niczym takim nie słyszeli.

0
  • #10 02 Mar 2012 00:49
    Pufan
    Poziom 20  

W moim tv 42LD5500 ukazała się podobna usterka w postaci pionowych czarnych pasów. Przyczyną okazała się matryca. Serwisant z Ragzu Łódź (wymieniał matrycę u mnie w domu) na pytanie co ze starą odpowiedział iż odsyła do producenta.

1
  • #11 02 Mar 2012 07:55
    satgal
    Poziom 40  

Ktoś pisał o naprawie matrycy przez wymianę którejś flexy. Problem to znalezienie przerwy w połączenu. Nie wiadomo czy za brak połączenia odpowiada któraś flexa czy przerwana ścieżka idąca po szkle. Ze statystyki wynika że najczęściej uszkadza się połączenie w matrycy z tej strony gdzie jest zamocowany inwerter. Czy to wina wydzielanej temp. przez niego, czy drgań ultradzwiękowych (50-60KHZ) dużej mocy to trudno ustalić.

2
  • #12 02 Mar 2012 08:20
    Jakant
    Poziom 35  

Wpadła mi reklama firmy, która pisze że naprawia matryce. Jest to TELEPLAN Polska Sp.zoo w Bydgoszczy. Naprawa matryc- taśmy-drivery, TAB-y. Tel +48 523646324. waldemar.orzechowski(malpa)teleplan.pl.com. Osobiście nie sprawdzałem tej info ale możesz spróbować się z nimi skontaktować.

1
  • #13 02 Mar 2012 08:32
    satgal
    Poziom 40  

Z tego co wiem to naprawiają jakiś jeden typ matrycy profesjonalnej kosztującej majątek ale nie stosowanej w TV.

1
  • #14 02 Mar 2012 09:17
    lisek
    Spec od monitorów

Cytat:
    na pytanie co ze starą odpowiedział iż odsyła do producenta.

"Wszystkie" matryce w lcd produkowanych od 2009r. zwłaszcza z led podświetleniem są nienaprawialne. Ze względów ekonomicznych.!
    Oraz jak pisał. kol.Satgal
    Ich się nie da naprawić. Radzę poczytać o procesie technologicznym produkcji matryc.
    Odsyła sie je do producenta w celu utylizacji (czyli do piasku ,zakopuje) Pokazano to na jednym z kanałów Geografic ....

0
  • #15 02 Mar 2012 09:29
    lamer.
    Poziom 33  

satgal napisał:
    Z tego co wiem to naprawiają jakiś jeden typ matrycy profesjonalnej kosztującej majątek ale nie stosowanej w TV.

Dokładnie tak jak napisałeś, dzwoniłem i sprawdzałem.

0
  • #16 02 Mar 2012 10:07
    marlus
    Poziom 9  

Dzięki za informacje, ale wymiana matrycy raczej nie wchodzi w grę ze względu na koszty. Już lepiej te pieniądze wydać na nowy TV

Cytat:
    W moim tv 42LD5500 ukazała się podobna usterka w postaci pionowych czarnych pasów. Przyczyną okazała się matryca. Serwisant z Ragzu Łódź (wymieniał matrycę u mnie w domu) na pytanie co ze starą odpowiedział iż odsyła do producenta.

W ramach gwarancji?

Cytat:
    jak poprostu taśmę z prawej dobrej części lcd przyłączę do lewego gniazda logiki, a taśmy lewego lcd nie przyłączę wcale (nie da się w takim przypadku) to się okaże czy lcd czy logika. Tylko czy mogę tak połączyć ?

Co w kwestii tego pomysłu?

0
  • #17 02 Mar 2012 10:42
    satgal
    Poziom 40  

Po co robić takie próby jak uszkodzenie jest nie związane z wtykanymi flexami.

0
  • #18 02 Mar 2012 10:45
    Pufan
    Poziom 20  

Tak, w moim przypadku wymiana odbyła się w ramach gwarancji.

0
  • #19 02 Mar 2012 11:13
    marlus
    Poziom 9  

Cytat:
    Po co robić takie próby jak uszkodzenie jest nie związane z wtykanymi flexami.

Taśmy łączące logikę z matrycą są sprawne, sprawdzałem je. Tą próbą mam na myśli sprawdzić jednoznacznie czy uszkodzona jest matryca czy logika bo to się wtedy okaże.

0
  • #20 02 Mar 2012 11:50
    adasiekkk1
    Poziom 9  

Miałem to samo kolego w 32lg3000 matryca była do wymiany. pozdrawiam

1
  • #21 06 Mar 2012 19:25
    mbectb
    Poziom 20  

Zawsze fleksy padaja w tym modelu akurat. przerobione setki tych tv. Lg wysyla matryce po niby naprawie 50% z nich nie dziala :P

0
  • #22 20 Lip 2015 17:45
    nika72
    Poziom 7  

Witam
    Temat jest stary, dopiszę się żeby nie zakładać nowego.
    Mam dokładnie taki sam problem, TV 42LG5000 i pionowe pasy na lewej połowie ekranu. Każde załączenie jest różnie, raz kilka pasków, innym razem czarne pół ekranu.
    Lekki "klaps" w górną część obudowy TV czasem skutkuje poprawą (mniej pasów).
    Z tego co napisano powyżej wynika - telewizor do utylizacji.
    Proszę Kolegów o potwierdzenie, że na tą chwilę nic się nie zmieniło i naprawa tego TV nie ma sensu.
    Pozdrawiam

0
  • #23 27 Lip 2015 19:40
    dj_mati
    Poziom 23  

A próbował ktoś z was kleić na nowo flexa taśmą 3m9703?

0
  • #24 31 Lip 2015 23:16
    sabret
    Poziom 20  

Probowalem na tej i na 37" niestety bez powodzenia troche mi to wyglada na naciaganie z tymi tasmami, ale to tylko moje zdanie, moze po prostu trzeba troche wprawy, tak wiec z powodu braku czasu porzucilem ten temat.

0