Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

C++ dziedziczenie, dostęp do klas dziedziczących.

Illustrata 01 Mar 2012 23:26 1057 4
  • #1 01 Mar 2012 23:26
    Illustrata
    Poziom 13  

Witam

Mam bardzo podobny problem do tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1965914.html..

Otóż do tablicy zapisuję obiekty różnych klas, które są klasami potomnymi z tej samej klasy.

Mój kłopot polega na tym, ze nie wiem jak się odwołać w funkcji main do metod z tych klas. Myślałem o metodzie wirtualnej, ale nie wchodzi to w grę, bo chcę raz się odwołać do jednej metody, a w innym przypadku do dwóch.

Tablica obiektów wygląda tak samo jak tablica z drugiego postu z tematu podanego w linku.

0 4
  • #2 02 Mar 2012 08:32
    chudybyk
    Poziom 27  

Myślę, że problem może rozwiązać użycie rzutowania: dynamic_cast.
    Powodzenia!

0
  • #3 02 Mar 2012 11:41
    Illustrata
    Poziom 13  

Dziękuje za odpowiedź, a nie ma innego rozwiązania tego problemu? Takiego dla początkujących?

0
  • #4 02 Mar 2012 12:00
    McMonster
    Poziom 32  

A co jes złego w dynamic_cast?

0
  • #5 03 Mar 2012 07:08
    chudybyk
    Poziom 27  

Illustrata napisał:
    Dziękuje za odpowiedź, a nie ma innego rozwiązania tego problemu? Takiego dla początkujących?

Obawiam się, że każdy inny sposób jest bardziej skomplikowany. Weź pod uwagę, że rzutując przez przypadek na niewłaściwą klasę potomną dostaniesz NULL. Gdybyś to zrobił inaczej (rzutowanie statyczne), to możesz mieć kłopoty z zakresem zmiennych obiektu, a w konsekwencji np. błędy ochrony pamięci.

0
  Szukaj w 5mln produktów