Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uruchomienie programu mfile.

zipZłoty 02 Mar 2012 01:23 2846 6
  • #1 02 Mar 2012 01:23
    zipZłoty
    Poziom 9  

Witam,

Po instalacji pakietu WinAVR jedynym programem, jaki moge uruchomic, jest Programmer's Notepad. W menu Start pakiet winavr sie nie dodał, toteż, żeby odpalić mfile'a próbowałem go znależć ręcznie, ale widać nawet tak proste zadanie mnie przerosło, szukałem w całym folderze, manual wskazywał jakoby wszystkie programy znajdowały sie w folderach /bin lub /utils/bin, ale make file'a tam nie widze. Pomijajac to, zaden program i tak sie nie odpala. A moze inaczej - odpala sie, ale widze tylko przez moment wiersz polecen.

Licze na dobra rade i prosze o wyrozumialosc.

0 6
  • #3 02 Mar 2012 23:45
    zipZłoty
    Poziom 9  

Mfile udalo sie odpalic, mam teraz problem innej natury.

Na poczatku musze powiedziec, ze postepuje krok po kroku zgodnie z instrukcja zawarta tutaj. Wykrzaczylem sie na kroku Make All, a program odsyla mnie z nastepujacym kominukatem:

Code:
    > "make.exe" all

> Failed to create process: Nie można odnaleźć określonego pliku.

> Process Exit Code: 0
    > Time Taken: 00:00

Szybka lektura google nauczyla mnie, zeby zmienic zawartosc zmiennej path w zmiennych srodowiskowych i wklepac tam sciezke folderu z make. Nie pomoglo to mi zupelnie, mozliwe tez, ze zle to zrobilem, jak to mam zrobic poprawnie?

Sprobowalem zainstalowac AVR Studio. Na poczatku przy probie kompilacji program mnie poinformowal:

Code:
    gcc plug-in: No AVR Toolchain installation found. The AVR GCC plug-in can still be used if you set up your own build tools.

Loaded plugin AVR GCC

Loaded partfile: C:\Program Files\Atmel\AVR Tools\PartDescriptionFiles\ATmega8.xml

Po wybraniu Edit Configuration Options, a tam zakladki Custom, podlinkowalem pliki programow avr-gcc oraz make w odpowiednich rubrykach. Oto wynik kompilacji:

Code:
    rm -rf led.o  led.elf dep/* led.hex led.eep led.lss led.map

Build succeeded with 0 Warnings...
    avr32-gcc  -mmcu=atmega8 -Wall -gdwarf-2 -std=gnu99 -Os -funsigned-char -funsigned-bitfields -fpack-struct -fshort-enums -MD -MP -MT led.o -MF dep/led.o.d  -c  ../led.c
    cc1.exe: error: unrecognized command line option "-mmcu=atmega8"
    make: *** [led.o] Error 1
    Build failed with 1 errors and 0 warnings...

Sprobowalem rowniez podlinkowac "External Make file" utworzony do WinAvr i... udalo mi sie wlasnie skompilowac. Nie wiem, jakim cudem, bo jeszcze przed restartem systemu nie chcialo pociagnac, no ale teraz juz mam plik .hex. Interesuje mnie jednak zrodlo tego problemu i chcialbym jednak korzytac z tego WinAvr. Czy jest na to jakas rada?

0
  • Pomocny post
    #5 03 Mar 2012 12:12
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Źródłem problemu jest m.in. to, że wskazałeś na kompilator dla AVR32 (avr32-gcc), a ty kompilujesz pod AVR8 (avr-gcc). O tych wszystkich programmers notepad, mfile i innych egzotykach po prostu zapomnij. Z WinAVR korzysta się tylko z gcc i AVR-libc. Wszystko inne zrobisz w AVR studio.

0
  • #6 26 Mar 2012 01:01
    doggerss
    Poziom 9  

dondu napisał:

Zainstaluj AVR Studio najlepiej w wersji 4.

A dlaczego 4 jest najlepsza??
    Pytam ponieważ korzystałem z 4 ale mi się co rusz crashowała przy próbie kompilowania albo zapisu programu. Zainstalowałem 5 i się nie crashuje, z tym ze jest nowsza itd...

0
  • #7 18 Lis 2013 23:32
    zipZłoty
    Poziom 9  

Posłucham rad kolegów wyżej i korzystam z AVR Studio.

Dziękuję wszystkim za pomoc.

Przepraszam, że tak późno rozwiązuje problem i zamykam.

0