Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki alarm w lokalu użytkowym?

MM2X 02 Mar 2012 09:19 4196 24
Optex
 • #1
  MM2X
  Level 26  
  Chciałbym założyć instalację alarmową ( ew. także monitoring ?) w lokalu użytkowym. Do tej pory używałem jedynie Satela 4 ( który się sprawdził przez 15 lat :D ) i sam zbudowałem całą instalację. Elektronika nie jest mi obca ( ale od kilkunastu lat nie zajmuję się nią zawodowo). Niewykluczone, że skorzystam z pomocy profesjonalisty, któremu powierzę wykonanie tego zadania. Chciałby jednak wcześniej uzyskać garść informacji źródłowej na ten temat. Z góry dzięki za pomoc.

  Czy polecacie instalację alarmową bezprzewodową, bo nie ukrywam jest to rozwiązanie bardziej komfortowe ( bez kucia tynków itd.) i nowoczesne. Z 2-ej zaś strony spotkałem się z opinią, że łatwo można w nią ingerować drogą radiową ( skanery zagłuszacze itd. ).
 • Optex
 • #2
  sasad
  Level 13  
  Jaki to lokal ? Na jaki cel przeznaczony ? Proste rozwiązanie to czujniki ruchu i wmontowany alarm we framugi i okna.pzdr
 • Optex
 • #3
  MM2X
  Level 26  
  Jest to lokal biurowy.
  sasad wrote:
  Proste rozwiązanie to czujniki ruchu i wmontowany alarm we framugi i okna.pzdr

  Nie bardzo rozumiem?. Tutaj akurat są witryny, które niedługo będą wymieniane, więc może ten pomysł będzie dobry, czy mógłbyś to rozwinąć.Czy masz na myśli rozwiązanie bezprzewodowe?
 • #4
  sasad
  Level 13  
  Po pierwsze niech pan wejdzie do biura i popatrzy,co by pan zrobił jako włamywacz :) tak mi szef zawsze mówił, i zdrowy rozsądek bo po co przepłacać za x czujników jak wystarczy np w pokoju bez okien jeden czujnik ruchu skierowany na drzwi i np czujnik otwarcia.Ustawienie biurka z komputerem aby czujnik miał je w zasięgu np czujnik w rogu pokoju na skos przez biurko do drzwi ,tani czujnik bezprzewodowy ma zasięg ok 15 m i jest wystarczający na biura , w miarę odporny na zakłócenia działa impulsowo.Jeszcze jest problem jaki system panu doradzi firma instalacyjna, raczej nikt nie będzie się bawił w tzw zagłuszanie systemu w biurze o ile pan nie będzie miał bardzo interesującego materiału typu >Druki tylko do wglądu uprawnionej osoby czy inne tego typu papiery< oczywiście jeszcze jest sprawa co w komputerach będzie ? Raczej jest ważniejsze aby czujniki byłe odporne na wpływ maszyn,telewizorów itp bo to one powodują zakłócenia,czy tylko to będzie zabezpieczenie obiektu bo są w nim komputery.Bezprzewodowe czujniki to będzie raczej ciekawe rozwiązanie ale trzeba pamiętać o sprawdzaniu zasilania ,wszystko zależy od ceny,ale dla zwykłego biura to czujniki z dwa ruchu albo jakaś kamerka z czujnikiem i jak pisałem zabezpieczenie okien i drzwi.Na małe biuro wg mnie to wystarczy.pzdr
 • #5
  MM2X
  Level 26  
  sasad wrote:
  Raczej jest ważniejsze aby czujniki byłe odporne na wpływ maszyn,telewizorów

  Biuro jest w budynku mieszkalnym, wiec trochę tego sprzętu tam jest. Ale nie bardzo rozumiem jak wpływ na czujnik może mieć telewizor?
  sasad wrote:
  Bezprzewodowe czujniki to będzie raczej ciekawe rozwiązanie ale trzeba pamiętać o sprawdzaniu zasilania

  To zapewne jest minus takiego rozwiązania.
 • #6
  humek
  Level 32  
  Sąsiad " chce zaproponować coś podobnego do sznurka z puszkami wiszącego na drodze intruza i wydającego hałas jak sie intruz w ten sznurek zaplącze. System alarmowy w biurze powinien jednak reprezentować jakąś klasę zależnie od statusu zabezpieczenia tego biura-obiektu.Zazwyczaj w biurze powinny być chronione wszystkie pomieszczenia w których znajduje się wartość materialna jak i dane zgromadzone na dyskach,segregatorach ,dyskietkach i innych nośnikach. System powinien (zależnie od stopnia ochrony) reagować na każdą próbę naruszenia chronionych stref, oczywiście wtedy kiedy jest w stanie czuwania.O tym jak ma reagować decyduje wiele czynników.W poprzednim lokalu była centralka CA 4 tak zrozumiałem. To była prosta centralka już chyba nie produkowana . Jeżeli stopień zabezpieczenia nie musi być wysoki a koszt niski to polecę centralkę Versa 5 lub Versa 10 plus kilka dobrych czujników ruchu (IVORY) do tego kontaktron z zabezpieczeniem antysabotażowym i wydajne 2 sygnalizatory.Rozumiem ze firma -biuro będzie monitorowane przez jakaś agencje ochrony. całość trzeba połączyć kablami jest to pewne połączenie i jeden akumulator w centrali zasila wszystko ,nie trzeba się martwić o stan baterii w tanich czujnikach jak pisał "sąsiad".Niestety tanie czujniki bezprzewodowe maja to do siebie że są awaryjne nie monitorują stanu baterii itd,ulegają tez zakłóceniom z różnych domowych urządzeń jak kuchnie mikrofalowe,telefony komórkowe i inne emitujące fale radiowe. Te profesjonalne są drogie i wymagają modułów komunikacji itd. Trzeba pamiętać im tańsze urządzenie tym bardziej prymitywne i problematyczne w użytkowaniu.
 • #7
  scandaliks
  Level 25  
  MM2X wrote:
  Czy polecacie instalację alarmową bezprzewodową

  Ja nie bardzo choćby o serwis,ładowanie itp.Zależy od modelu oczywiście.
  MM2X wrote:
  Z 2-ej zaś strony spotkałem się z opinią, że łatwo można w nią ingerować drogą radiową ( skanery zagłuszacze itd. ).

  Te tanie zabawki bezprzewodowe to się bez problemu rozbraja tylko nie zagłuszaczami ;) Tylko drogie rozwiązania bezprzewodowe dają pewność.Też tylko Satel łazi latami i luz.
 • #8
  MM2X
  Level 26  
  Humek, widzę że masz profesjonalne podejście do tematu.
  humek wrote:
  polecę centralkę Versa 5 lub Versa 10 plus kilka dobrych czujników ruchu (IVORY) do tego kontaktron z zabezpieczeniem antysabotażowym i wydajne 2 sygnalizatory

  Poczytam w necie na temat w/w urządzeń.
  humek wrote:
  Rozumiem ze firma -biuro będzie monitorowane przez jakaś agencje ochrony

  Takiej potrzeby nie będzie. Lokal jest na parterze budynku mieszkalnego także w godzinach nocnych "czuwa agencja lokatorska"- hehehe.
  Jeżeli chodzi o monitoring, to w takim zakresie, aby można było ustrzec się przed ewentualną agresją ze strony intruzów, amatorów cudzej własności itd... - takie czasy. Nawet taka kamerka bardziej będzie działała prewencyjnie. Podsumowując, praktycznie i profesjonalnie będzie jednak przewodowo ( więc cięcie tynku ).
  Gdybym się pokusił i sam chciał wrzucić jedynie przewody pod tynk ( centralka czujniki, kamera, itd. powierzyć profesjonaliście ), czy to przerasta możliwości "biernego elektronika"?.Pamiętam, że z satelem nie było żadnych kłopotów.

  scandaliks wrote:
  Ja nie bardzo choćby o serwis,ładowanie itp.Zależy od modelu oczywiście.

  Tak mi się wydawało ale chciałem potwierdzić.
  scandaliks wrote:
  Te tanie zabawki bezprzewodowe to się bez problemu rozbraja tylko nie zagłuszaczami Tylko drogie rozwiązania bezprzewodowe dają pewność.

  Tutaj nie ma "potrzeby" stosowania drogich rozwiązań, gdyby to był bank?, to zapewne tak :D, także zdecyduję się na inst. przewodową.
 • #9
  Marek_Pe
  Level 23  
  scandaliks wrote:
  Też tylko Satel łazi latami i luz.


  Nie bardzo chwytam co autor miał na myśli - chwali czy gani.

  A z innej beczki: Bezprzewodówkę warto dać tam tylko gdzie z różnych przyczyn nie można pociągnąć kabli i wg mnie jest to jedyna zaleta. W każdej innej sytuacji kabelki w tynk albo w korytka.

  Pozdrowienia
 • #11
  MM2X
  Level 26  
  bhtom wrote:
  Jeśli to małe biuro, to poczytaj o Satel Micra,

  Biuro ma 100 m.kw., 50 właściwe biuro i 50 zaplecze ( toaleta, kuchnia,magazyn ) z tym, że wykorzystywane jest tylko te 50 powierzchni biurowej i tutaj potrzebna będzie ochrona.Od strony zaplecza nie ma możliwości wtargnięcia do obiektu. Poczytam o Satel Micra.
  scandaliks wrote:
  Chwali

  W czasach kiedy instalowałem Satel 4 praktycznie tylko ta firma była uznawana za sprawdzoną, teraz zapewne jest większa konkurencja na rynku?

  Gdybym chciał wrzucić kabel pod tynk, czy taki wystarczy:
  http://www.aldom.pl/katalog_produktow/systemy_alarmowe/przewody/ytdy_6x05_/
  przy założeniu: centralka, 2 czujki ruchu, 1 kamera,1 syrena ( chyba wszystko? ).
  Zastanawiam się jeszcze, czy nie rozbudować jeszcze o czujnik p.poż?
 • Helpful post
  #12
  bhtom
  Level 38  
  Witam,

  6x0,5 do alarmu wystarczy, ale ja profilaktycznie dałbym do wszystkiego 8x0,5. Nieduża różnica w cenie, a w przyszłości wolne żyły mogą się przydać.
  Oczywiście puszczaj przewody z centrali do każdego elementu osobny przewód abyś nie musiał kombinować. Co do Micry, to obsługuje 8 linii bezprzewodowych i 4 przewodowe. Musisz przemyśleć wszystkie za i przeciw :) Przy większej liczbie użytkowników systemu lepszy byłby chyba manipulator do obsługi systemu, a tym samym jakaś centralka.

  Pozdrawiam.
 • #13
  MM2X
  Level 26  
  bhtom wrote:
  ale ja profilaktycznie dałbym do wszystkiego 8x0,5.

  Dzięki, chodzi mi właśnie o takie praktyczne porady.
  bhtom wrote:
  Oczywiście puszczaj przewody z centrali do każdego elementu osobny przewód abyś nie musiał kombinować.

  Też bardzo ważna uwaga, z tego co wiem to niektórzy instalatorzy stosują jeden przewód do wszystkiego.
  bhtom wrote:
  Co do Micry, to obsługuje 8 linii bezprzewodowych i 4 przewodowe.

  Cztery przewodowe tj. 2 X czujnik ruchu,syrena, i kamera - dobrze liczę?
  bhtom wrote:
  Przy większej liczbie użytkowników systemu lepszy byłby chyba manipulator do obsługi systemu, a tym samym jakaś centralka.

  Tutaj nie bardzo wiem o co chodzi?.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  bhtom
  Level 38  
  MM2X wrote:
  Cztery przewodowe tj. 2 X czujnik ruchu,syrena, i kamera - dobrze liczę?

  Nie. Linie przewodowe służą do podłączenia czujników przewodowych (kontaktronów, PIR-ów, czujek dymu, itp.) Syrena to nie czujnik, a element wykonawczy który podłączamy do wyjścia. Kamera to już osobny system którego nie podłączamy do centrali alarmowej tylko do rejestratora bądź komputera.
 • #16
  MM2X
  Level 26  
  bhtom wrote:
  Kamera to już osobny system którego nie podłączamy do centrali alarmowej tylko do rejestratora bądź komputera.

  Jeżeli chodzi o monitoring to zapewne musi być oddzielny obwód, zatem oprócz 8x0.5 musi być jeszcze jedna wiązka?, jeżeli tak to jaka.
  sharp wrote:
  Przy klasycznej centrali klawiatura daje pełen dostęp (no, prawie) zarówno dla obsługi, jak i serwisu.

  Zatem klasyczna będzie praktyczniejsza.
 • #17
  bobi1326
  Level 19  
  Jeżeli chodzi o rozwiązanie bezprzewodowe to polecam centralę integra i moduł abax. Wraz z odpowiednim sprzętem idzie to założyć razem ze sprawdzeniem jakości połączeń i wybraniu najlepszych miejsc. Nie musisz się martwić także o wymianę baterii. Centrala będzie kontrolowała ich stan i powiadomi Cię o takiej potrzebie. Co do monitoringu to nie napisałeś nic więcej czy chcesz dostawać info do siebie, czy do firmy ochroniarskiej. Możliwe jest także sterowanie integrą poprzez gsm lub internet.
 • #18
  humek
  Level 32  
  Bobi !! koledze chodziło o tani zestaw (zamiast agencji ma pilnować "czujność sąsiedzka") a nie o wodotrysk 22wieku.
 • #19
  MM2X
  Level 26  
  humek wrote:
  Co do monitoringu to nie napisałeś nic więcej czy chcesz dostawać info do siebie, czy do firmy ochroniarskiej

  Info do mnie, nie do firmy ochroniarskiej. Co zatem będzie potrzebne w takim przypadku?

  bobi1326 wrote:
  koledze chodziło o tani zestaw (zamiast agencji ma pilnować "czujność sąsiedzka") a nie o wodotrysk 22wieku

  Dlaczego nie?. Jestem otwarty na wszelkie propozycje. Chciałbym wybrać tę najpraktyczniejszą.
  Teraz znowu mam zwątpienie - bezprzewodowa czy przewodowa? Spróbuję doczytać w necie, jeżeli w bezprzewodowej będzie kontrolowany stan baterii?.
  Czy chodzi o model Integra-128 WRL?, jeżeli tak to faktycznie koszt jest niemały.
 • #20
  bobi1326
  Level 19  
  Model integry o którym napisałeś to najdroższy model z wszystkim wbudowanym. Ty możesz do każdej mniejszej centrali integry podłączyć moduł ABAX, który umożliwia obsługę do 48 urządzeń bezprzewodowych.
 • #23
  bobi1326
  Level 19  
  Na alle powinieneś poszukać, bo tam hurtownie handlują i też taniej znajdziesz. A czy czujki mają być w jakiś pomieszczeniach z przeciągami/kominkiem?
 • #24
  vob_20
  Level 13  
  MM2X wrote:
  Raczej rezygnuję z systemu bezprzewodowego. Przewodowy będzie praktyczniejszy no i zdecydowanie tańszy. Jak uważacie, czy zestaw jak niżej jest wart uwagi:
  http://www.e-alarmy.pl/1238p-zestaw-promocyjny-satel-ca-5led-s-kpl---3-czujki-amber.html


  poszukaj zestawu na centrali Versa 5 lub 10 jak potrzebujesz więcej wejść, centrala przede wszystkim nowsza i manipulator LCD łatwiejszy w obsłudze niż LED.

  Pozdrawiam
  Łukasz
 • #25
  MM2X
  Level 26  
  Bhtom faktycznie jest taniej.
  Jeszcze jedno są 2 szkoły w podłączaniu kamer:
  1/. przewodem jak w sieciach komp. (z ekranem lub bez ekranu)
  2/. kablem koncentrycznym.
  Który sposób jest praktyczniejszy?