Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik sterowany z poziomu programu Matlab simulink

02 Mar 2012 10:31 2621 4
  • Poziom 7  
    Witam! Na poczatku chcialbym sie przywitac gdyz jest to moj pierwszy post :)

A teraz do rzeczy. Potrzebuje dosc duzej pomocy, jezeli chodzi o sterowanie silnikiem za pomoca programu Matlab Simulink. Posiadam sterownik firmy Wobit SDC106 ( http://www.wobit.com.pl/produkty/sterowniki/sterowniki_DC/SDC106.php ) Z tego co mi wiadomo, uklad ten powinien wygladac mniej wiecej tak:

Komputer -> karta analogowo-cyfrowa -> sterownik -> silnik DC z enkoderem.

Chcialbym plynnie sterowac tym silnikiem w dwie strony(rozpedzanie, full predkosc, hamowanie)

Z tego co mi wiadomo, sterownikowi mozna podawac sygnal analogowy, ale czy poradzi sobie on z tym zadaniem? I jak dziala taka karta analogowo-cyfrowa? Jak ja podlaczyc itp.

Bede wdzieczny za wszelka pomoc i podpowiedzi!

P.S. Jak ktos ma jakies inne pomysly na sterowanie silnikiem z poziomu Simulinka to tez chetnie wyslucham :D

Na forum obowiązują zasady języka polskiego. Proszę stosować polskie znaki diakrytryczne. Regulamin punkt 3.1.13
  • Poziom 39  
    Zapytam czy kolega przeczytał dokładnie instrukcję ?
    Sterownik posiada tylko jedno wejście analogowe do regulacji prędkości zakres 0-5V , oraz dwa wejścia cyfrowe Start / Dir na transoptorach . Praca regulatora polega na podaniu sygnału Start , sygnału Kierunek oraz odpowiedniego napięcia do regulacji prędkości do tego wystarczy np. przetwornik 8bitowy cyfrowo - analogowy i sterowanie przez LPT lub wykorzystać mikrokontroler do tego celu , oczywiście istnieją karty dla PC z przetwornikami cyfrowo - analogowymi tylko czy ma sens to stosować skoro potrzebujesz tylko jednego sygnału analogowego , ceny kart są dość wysokie zobacz sam najtańsza http://www.elmark.com.pl/products/advantech/produkt.php?produkt=1067 na ISA którego z pewnością już nie masz sprawdź sobie na PCI .
  • Poziom 7  
    Przepraszam za brak polskich znaków. Dostosuje się :) A co do odpowiedzi kolegi wyżej, to właśnie cały myk polega na tym, że chce to sterować właśnie z poziomu Simulinka i chciałbym żeby mi ktoś wytłumaczył od podstaw jak to ma działać i czy w ogóle ruszy z takim sterem. Kartę wypożyczy mi uczelnia najprawdopodobniej ;) Ew. prosiłbym o link do jakiegoś artykułu na ten temat.
  • Poziom 39  
    Szukasz pomocy związanej z programowaniem to nie to forum , Simulink to potężne narzędzie z pewnością poza symulacją istnieje możliwość sterowania portami zewnętrznymi tylko musisz wiedzieć czy dana karta rozszerzeń jest obsługiwana przez program . Poza sygnałem analogowym potrzebujesz jeszcze dwa sygnały cyfrowe mając kartę tylko z wyjściami analogowymi można problem rozwiązać sterując wyjścia sygnałami 0% / 100% co przełoży się na stan 0V / 5V potrzebne do sterowania transoptorami . Być może będzie konieczne zastosowanie prostych wzm. w celu wysterowania diod transoptorów tylko to wszystko zależy od wydajności prądowej wyjścia analogowego zastosowanej karty . Najpierw zapoznaj się z danymi karty oraz czy jest obsługiwana przez Simulinka , gotowego linku do rozwiązania raczej nie znajdziesz .
  • Użytkownik usunął konto