Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z podłączonym programatorem działa a bez nie ?

fidykg 02 Mar 2012 13:11 1171 8
  • #1 02 Mar 2012 13:11
    fidykg
    Poziom 7  

Zestawiłem układ testowy składający się z Atmegi8A z zewnętrznym osc. 8Mhz i drugi układ z ATtiny 2313 i zewnętrzny osc. 4MHz. Oba układy połączone RS232 z prędkością 9600. Odpowiednie programy załadowane do obu uC. ATmega wysyła po RS co sekundę wartość licznika. ATtiny odbiera ta wartość i zapala wyświetlacz 7 segmentowy (tylko wizualizacja odbioru bez konkretnych wartości).
    Układ działa pod warunkiem jednak, że do układu ATmega mam podłączony programator (korzystam z KamProg od kamami). Po odłączeniu komunikacja tak jakby ustawała bo wyświetlacz stoi.

Co może być tego powodem ? Bardzo proszę o jakieś pomysły.

0 8
  • #4 02 Mar 2012 13:37
    fidykg
    Poziom 7  

Ze schematami mam chwilowo problem graficzno - programowy. Ale zasilanie oczywiście doprowadzone , dołączone kondensatory do Vcc. Generalnie wzorowałem się na układzie z
    http://hobby.abxyz.bplaced.net/img/art001_schemat1.png .
    Nie podpinałem żadnych ledów, przycisków. Podłączyłem jednak zewnętrzny kwarc z kondensatorami. Nie podłączyłem obwodu RESET (może tu błąd ?). Piszę tu o ATmedze bo układ z ATiny to układ testowy od kamami (ZL11AVR).
    Programator muszę mieć podpięty do ATmegi.

0
  • #8 02 Mar 2012 18:02
    fidykg
    Poziom 7  

Bardzo dziękuję za porady. Teraz już znam swój błąd choć nie był on związany z obwodem resetu (bezpośrednio). Dwa niezależne układy były zasilane z dwóch źródeł. Jeden z zasilacza 24V poprzez stabilizator 7805 (AT8). Drugi z USB komputera. Kiedy podłączałem programator to zapewne łączyłem oba układy wspólną masą i wtedy zaczynało działać.
    Kiedy połączyłem oba układy wspólną masą wszystko ruszyło. Jestem początkującym adeptem sztuki elektroniki i uC ale i tak mi wstyd. Mam również nadzieję, że faktycznie znalazłem sedno problemu ale skoro działa ...?

Pozdrawiam

0
  • #9 02 Mar 2012 20:26
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

Tak, na 90% to było to, zanim czytałem posty Kolegów o resecie itp. miałem spytać właśnie o to czy jest połączona masa obu układów ;-) Nie ma co być wstyd - każdy z nas robił kiedyś głupie błędy (oj sporo tego w mojej karierze było a i teraz czasem się coś zdarza), ale wielki plus za to że sam doszedłeś do źródła problemu i go rozwiązałeś oraz wyjaśniłeś.

0