Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TNY277 napięcie mocno zależne od obciążenia

02 Mar 2012 15:07 5057 2
  • Poziom 20  
    Mam problem z zasilaczem na TNY277.

Złożyłem go zgodnie (mniej więcej) z schematem jak w załączniku, lecz bez nowej PCB. Po paru przeróbkach PCB (po TOP210) i montażu dławika oraz części wtórnej w powietrzu podłączyłem obciążenie pod wyjście. Część od sprzężenia zwrotnego jest jak na drugim zdjęciu. Napięcie referencyjne dla TL431 pobieram zaraz zza diody, a dławik oczywiście do diody jest podłączony. W obwodzie wtórnym są 2 kondensatory po 220 uF, jakieś standardowe, nie LowESR.

Napięcie na wyjściu niestety wraz z obciążeniem przysiada oraz przetwornica piszczy, chociaż nie jest to aż tak uciążliwe. Przy prądzie 100 mA mam 4,95 V, dla 500 mA mam 4,85 V, 1600 mA -> 4,6 V, 2 A -> 4,4 V. Obciążając bardziej przekraczam już prąd transformatora, przy 5 A obciążenia napięcie wyniosło 3 V.

Te pomiary napięcia były jakiś czas temu, teraz dławik zmieniłem na inny Inom = 1.8A i napięcia są niższe niż wyszczególnione powyżej...

Transformator wykorzystałem z projektu zasilacza na TOP210, który tam działa idealnie do poziomu na jaki pozwala TOP210. Aha trafo jest o mocy 8W

Przy sprawdzeniu co się dzieje na kluczu:

mam przebieg o częstotliwości 156 kHz.
    z kluczowaniem zależnie od obciążenia (sorry za brak oscgramów, ale nie chce coś mi osc zrzucić):
    - dla 0,5 A, mam zapad napięcia na 2,5 us, potem wzrost, dzwonienie przez niecałe 5 us, chwila ciszy i potem znowu sinus 156 kHz, okres występowania tych zapadów to 44 us
    - dla 1 A, mam zapad napięcia na 2,5 us, potem wzrost, dzwonienie przez niecałe 5 us i potem znowu sinus 156 kHz, okres występowania tych zapadów to 22,5 us
    - dla 2 A, mam zapad napięcia na 3 us, potem wzrost, dzwonienie przez 5 us, cisza przez 8 us i kawałek sinusa 156 kHz, okres wyst. zapadów 22 us

Obserwując przebiegi kilka cykli po sobie widzę, że przy prądach rzędu do 0,9-1 A cykle są powtarzalne i przetwornica ma zapad, dzwonienie i po chwili 156 kHz przez stały mniej więcej czas, ew. trochę modulując czas trwania tego 156 kHz odcinka. Zgodnie tak jak z notą opisują, rozpraszanie widma, itp.

Przy większych prądach (ponad 1 A) nie zawsze okres załączeń klucza wynosi 22 us. Wydaje mi się, że to co wyżej opisałem jest zgodne z notą i wszystko wygląda ok.

Przy prądzie 3 A mam na EN/UV 1,2 V
    Przy prądzie 2 A mam na EN/UV 1 V
    Przy prądzie 1 A mam na EN/UV 0,65 V
    Przy prądzie 0,5 A mam na EN/UV 0,3 V

Obserwując na osc co się dzieje na EN/UV:
    napięcie cyklicznie od ~0 do ~2,2 V narasta w czasie 120 us (przy 150 mA prądzie na wyjściu)
    dla 0,5 A na wyjściu napięcie narasta do podobnej wartości w czasie 40 us, przy szczycie pojawiają się szpilki do zera i z powrotem do maxa.
    Dla 1,5 A napięcie utrzymuje poziom 1,2 V ze szpilkami do 0 i do trochę ponad 2 V, szpilki są co około 15 us.
    Dla 4 A też szpilki napięcia są co ~15 us, do zera i do 2,5 V naprzemiennie. Tj. do zera co 15 us i osobno dodatnie też co 15 us.

Na pinie BP/M mam cały czas 5,75 V , też chyba ok?

Na pinie BP/M na osc nawet przy obciążeniu 4 A jest stabilne napięcie i nic się nie waha.

Dodatkowo zasilacz piszczy dość głośno przy niskich obciążeniach.Powyżej 350 mA jest ... powiedzmy cisza.

• PCBway
  • Poziom 42  
    Po pierwsze: dlaczego przełączasz TNY w tryb zmniejszonej mocy (kondensator 1uF zamiast 0.1uF)?
    Po drugie: transformator dobrze pracujący z TOP210 wcale nie musi dobrze współpracować z TNY277.
    Po trzecie: napięcie dla sprzężenia zwrotnego należy pobierać sprzed dławika aby uniknąć pogłębiania niestabilności.

Ale najważniejsze jest po zerowe: nigdy, ale to absolutnie nigdy nie wyciągaj wniosków o działaniu przetwornicy złożonej na pająka!
  • PCBway
  • Poziom 20  
    1. Zmniejszyłem moc bym mógł zobaczyć czy TNY277 wyłącza się pod jakimkolwiek obciążeniem. Wstępnie kiedy używałem 100 nF nie miałem szansy by ograniczenie prądowe zadziałało (trafo jest na 1,6 A) i spróbowałem obniżyć moc. To było celowe działanie. Przy 100 nF tak samo zasilacz się zachowywał co do przysiadania napięcia.

2. Chciałem sprawdzić czy projekt jest prawidłowy, liczyłem, że całość będzie pracowała trochę lepiej. Wtedy bym zgłosił się po nowe trafo, specjalnie do tej przetwornicy.

3. Tak jak napisałem w swoim poście, napięcie do sprzężenia zwrotnego pobieram sprzed dławika, dokładnie z punktu pomiędzy diodą, a dławikiem. Czyli tak jak piszesz.

0. Niestety, jak w pkt. 2 odpisałem, chciałem sprawdzić działanie urządzenia, wstępnie określając czy całość ma jakaś szansę działać.

Czuję, że będę musiał zamówić na szybko PCB z samym zasilaczem + nowe trafo i wtedy wszystko sprawdzę. Dobra i jedyna droga?