Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty efekt gitarowy - Metal simplex

thn.technik 02 Mar 2012 15:55 11397 11
  • Prosty efekt gitarowy - Metal simplex

Witam, przedstawiam moja wersje efektu do gitary Metal Simplex.

Przypadkiem trafiłem na taki schemat prostego efektu:
    http://www.youtube.com/watch?v=cxdIpZL9Qd0

Postanowiłem sprawdzić co mogą zdziałać 2 tranzystory i dioda LED. Zbudowałem "5 minutowego pająka" i efekt był na tyle zadowalający ze układ zasłużył na PCB i obudowę.
    Wprowadziłem kilka modyfikacji by uzyskać odpowiadające mi brzmienie.

Zastosowałem podwójny potencjometr do "Gain". Jest to kombinacja 100K i 22K (można to zrobić z 2 podwójnych potencjometrów zamieniając dolne połówki). Tym dodatkowym potencjometrem wstawionym pomiędzy 1 i 2 tranzystor uzyskujemy zmianę charakterystyki przesterowania od overdrive do distortion.
    Testowałem tez różne tranzystory ale mi najbardziej odpowiadały BC546B dodałem tez dodatkowy kondensator poprawiający działanie potencjometru "tone".

Jako ciekawostkę można diodę LED wyprowadzić na zewnątrz obudowy i otrzymujemy wskaźnik przesterowania ;-)

Cały koszt efektu bez obudowy to jakieś 30-40PLN, obudowę miałem po hevymetalu exara który nie nadawał się do niczego ;-)

Prosty efekt gitarowy - Metal simplex Prosty efekt gitarowy - Metal simplex Prosty efekt gitarowy - Metal simplex Prosty efekt gitarowy - Metal simplex

Próbki w załączniku, takie tam rzępolenie, po mimo wielu prób z ustawieniem mikrofonu to nie jest do końca to co słychać z głośnika.

Polecam budowę, jak na tak prosta konstrukcję zabawa jest wyśmienita ;-)

Pozdrawiam.

Kilka poprawek:

Fajne!
  • #2 02 Mar 2012 19:52
    jabol61
    Poziom 9  

Efekt sam w sobie prosty :) Osobiście nie jestem na tyle "dobry" z elektroniki, aby samemu wprowadzać jakieś zmiany. Poprosiłbym także o jakieś zdjęcie z wnętrza efektu.
    Wypowiem się zatem jako gitarzysta. Nie można się spodziewać cudów po tym efekcie. Mimo tego, że spełnia on swoje zadanie, do utworów jakie usłyszałem w próbce (Fade to black czy Seek & Destroy) niestety się nie nadaje. Wg. mnie nie potrzebne są także 2 potencjometry do gainu, ale to już raczej inwencja twórcza, jak taka regulacja jest dla Ciebie porządniejsza, to ok. Co miało tak wysoką cenę, że koszta bez obudowy to 30 - 40 PLN?
    Pozdrawiam :)

• #3 02 Mar 2012 21:22
    thn.technik
    Poziom 12  

jabol61 napisał:
    Efekt sam w sobie prosty :) Osobiście nie jestem na tyle "dobry" z elektroniki, aby samemu wprowadzać jakieś zmiany. Poprosiłbym także o jakieś zdjęcie z wnętrza efektu.
    Wypowiem się zatem jako gitarzysta. Nie można się spodziewać cudów po tym efekcie. Mimo tego, że spełnia on swoje zadanie, do utworów jakie usłyszałem w próbce (Fade to black czy Seek & Destroy) niestety się nie nadaje. Wg. mnie nie potrzebne są także 2 potencjometry do gainu, ale to już raczej inwencja twórcza, jak taka regulacja jest dla Ciebie porządniejsza, to ok. Co miało tak wysoką cenę, że koszta bez obudowy to 30 - 40 PLN?
    Pozdrawiam :)

Koszt to głównie footswitch 15, potencjometry 10, gniazda 5 + drobnica.

(To nie są dwa potencjometry tylko jeden podwójny)
    Podwójna regulacja gain wynika z niedoskonałości pierwotnej pojedynczej. W tym układzie zmniejszając gain na pierwszym tranzystorze, podnosi się częstotliwość środkowa, a konkretnie zaczyna być coraz mniej basu. Aby to jakoś wyrównać trzeba zbić trochę średnich i po to jest potencjometr miedzy stopniami. Przy dużej wartości drugiego potencjometru (minimalny gain) zaczyna brakować wysokich tonów. Aby temu zaradzić jest rezystor z kondensatorem równolegle do drugiego potencjometru.
    Głównym plusem potencjometru pomiędzy tranzystorami jest zmiana kształtu charakterystyki.

• #4 02 Mar 2012 21:25
    bobo
    Poziom 28  

jabol61 napisał:

Wypowiem się zatem jako gitarzysta. Nie można się spodziewać cudów po tym efekcie. Mimo tego, że spełnia on swoje zadanie, do utworów jakie usłyszałem w próbce (Fade to black czy Seek & Destroy) niestety się nie nadaje. Wg. mnie nie potrzebne są także 2 potencjometry do gainu, ale to już raczej inwencja twórcza, jak taka regulacja jest dla Ciebie porządniejsza, to ok.

Nie czyta kolega uważnie co autor napisał. A to czy efekt się nadaje do czegoś lub nie to kwestia otwarta. Hendrix stosował jeszcze prostszy efekt i nawet do głowy nikomu nie przychodzi czy coś pasuje czy nie. Układ jest prosty ale ma pewne wady. Nie wiem czy jest to powodem jakości nagrania czy tak jest faktycznie. Odnoszę wrażenie że, potrzeba sporo sygnału z gitary aby układ dawał "życie". Wygląda to tak jakby struna jeszcze nie wygasła a dźwięk już siadał. Podobnie ze startem sygnału, Może jeszcze trzeba popracować nad punktami pracy tranzystorów. Ładnie i starannie wykonana rzecz.
    Pozdrówka

• #5 02 Mar 2012 22:56
    thn.technik
    Poziom 12  

bobo napisał:
    Odnoszę wrażenie że, potrzeba sporo sygnału z gitary aby układ dawał "życie".

Tak, brakuje mu "sustain", ale na plus powiem że nie "muli" się na singlu przy gryfie.

• #6 03 Mar 2012 00:07
    bobo
    Poziom 28  

thn.technik napisał:

Tak, brakuje mu "sustain", ale na plus powiem że nie "muli" się na singlu przy gryfie.

Hmmm, ciekawe, tak na chłopski rozum to wygląda jakby przy mniejszym sygnale było OK. Wniosek taki że układ jest przytykany kiedy włączymy zestaw dający większy sygnał. Może właśnie należy skupić się na tranzystorach, ich doborze. Ciekawe że np. w CryBaby, stosują tylko 2N3904. To jest dość ciekawy tranzystor, mało że ma stosunkowo małe szumy to jeszcze małą pojemność złącz. Wydatek na niego nie jest powalający np. w AVT kosztuje 60gr.
    Pozdrówka

• #7 03 Mar 2012 00:19
    Exploboy
    Poziom 15  

Zastanawiam się, czy po dołożeniu drugiej diody równolegle, ale o przeciwnej polaryzacji, można by zwiększyć gain, jak to jest w większości układów przesterowych na diodach :)

• #8 03 Mar 2012 09:14
    lekto
    Poziom 35  

Exploboy napisał:
    Zastanawiam się, czy po dołożeniu drugiej diody równolegle, ale o przeciwnej polaryzacji, można by zwiększyć gain, jak to jest w większości układów przesterowych na diodach :)

Wątpię żeby coś to dało.

• #9 03 Mar 2012 09:44
    thn.technik
    Poziom 12  

Exploboy napisał:
    Zastanawiam się, czy po dołożeniu drugiej diody równolegle, ale o przeciwnej polaryzacji, można by zwiększyć gain, jak to jest w większości układów przesterowych na diodach

Dołożenie drugiej diody nic nie da, ważny jest kierunek jej zamontowania.

bobo napisał:
    Wniosek taki że układ jest przytykany

"Domyślnie" drugi tranzystor i częściowo pierwszy jest zatkany przez diodę , dodając rezystor miedzy stopnie uwalniamy pierwszy tranzystor od wpływu diody.

bobo napisał:
    Może właśnie należy skupić się na tranzystorach, ich doborze.

Tak, na oryginalnym schemacie są nawet podane hFE przy których układ działa najlepiej. Niestety ciężko znaleźć tak "słaby" tranzystor (hFE-170). "Najgorszy" jaki znalazłem ma hFE 230 i ten pracuje jako drugi stopień, na pierwszym jest hFE 300.

• #10 04 Wrz 2012 15:41
    jorgu2475
    Poziom 7  

Witam.
    zamierzam przystąpić do budowy tego efektu tylko nie wiem na jakie napięcia są kondensatory. :(
    z góry dzięki za pomoc.

• #11 04 Wrz 2012 15:46
    Exploboy
    Poziom 15  

Większe niż napięcie zasilania, wystarczy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME