Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka Tesli. Zmniejszenie grubości drutu na uzwojeniu wtórnym.

ADI-mistrzu 29 Dec 2004 23:47 2463 3
 • #1
  ADI-mistrzu
  Level 30  
  Mam pytanie do odób które znają się na tym sprzęcie. Czy jak zmniejszę grubość drutu na uzwojeniu wtórnym nie zmieniając wymiarów uzwojenia to polepszy to efekty ?? I w jaki sposub można ulepszyć cewke tak aby iskry były dłusze ??
  Nie używaj dużych liter w tytule - REGULAMIN.[h]
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  elektronikk
  Level 20  
  witam
  im grubszy drut na wtórnym tym iskra wieksza , napisałeś troche nie jasno , o co chodzi Ci z nie zmniejszaniem wymiarów? czy chodziło Ci o srednice drutu ?
  pozdrawiam!
 • #3
  mastein
  Level 11  
  Uzwojenie wtórne
  To kolejny, bardzo ważny element cewki Tesli. Musisz zdobyć odpowiedni drut. Znaleźć możesz go u osób, które zajmują się przewijaniem silników - jest to cienki drut emaliowany (lakierowany). Do budowy mojej cewki użyłem drutu o średnicy 0.8 mm. Za całość zapłaciłem 22 zł. A więc potrzebne będzie kilkaset metrów przewodu i rura odpowiedniej średnicy. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu rury PCV (są najtańsze), ale lepsze efekty daje wykorzystanie rur wykonanych z tzw. plexi. Aby Twoja cewka dobrze pracowała i ładnie wyglądała wysokość uzwojenia wtórnego powinna być ok. 4 razy wększa niż wewnętrzna średnica uzwojenia pierwotnego. Nie zaszkodzi jednak, jeżeli użyjesz rurę o kilanaście centymetrów dłuższą - można ją przecież zawsze skrócić. Dokładne zależności pomiędzy wysokością tego uzwojenia a jego średnicą znajdują się poniżej. Wszystkie wymiary podane są w cm, a przez wysokość cewki rozumiem ilość zwojów pomnożoną przez średnicę drutu nawojowego (czyli dlugość uzwojenia po nawinięciu). Przy projektowaniu do wartości tej dobrze dodać ok. 10 cm.
  średnica cewki wysokość cewki
  7.5 45
  10 50
  16 60
  20 60
  20+ 3 średnice


  Teraz opiszę jak najlepej i najłatwiej nawinąć takie uzwojenie. Na początek musisz zdobyć szpulkę z drutem nawojowym i wykonać do niej stojak. Możesz zrobić go z kilku kawałków desek. W bocznych deskach dobrze wykonać po jednym otworze lub nacięciu, w którym umieścisz rurkę na której będzie obracać sie cała szpulka - w ten sposób zapobiegniesz jej spadaniu. W taki sam sposób wykonujesz stojak do uzwojenia wtórnego(rury PCV). Następnie wycinasz krążki, których średnica równa się wewnętrznej średnicy rurki i umieszczasz je w niej 'na wcisk'. W środku każdego krążka wykonujesz po jednym małym otworze i umieszczasz w nich pręt na którym będzie obracać się uzwojenie.
  A jak zamocować drut? W mojej pierwszej konstrukcji wywiercilem kilka małych otworków i poprzeciągałem przez nie drut- w ten sposób uniknęłem klejenia. Nie było to jednak rozwiązanie najlepsze (choć cała cewka pracuje poprawnie). Rury, na której nawinięte będzie uzwojenie nie należy dziurawić , a końce szczelnie zakleić - po prostu cała rura musi być hermetycznie zamknieta (jednak nie znaczy to, ze wewnątrz musi być próżnia). Jedynym rozsądnym w tym wypadku wyjściem jest przyklejenie końców uzwojenia.
  I jeszcze trochę na temat nawinięcia uzwojenia. Wszystkie zwoje należy nawinąć obok siebie w jednej warstwie. Powinny ściśle do siebie przylegać - inaczej będziesz miał problemy z obliczeniem indukcyjności uzwojenia. Przy nawijaniu mocno naciągaj drut, uzwojenie słabo nawinięte najprawdopodobniej nie da się nawet polakierować. A jak już jestem przy lakierowaniu, to najlepiej do tego celu użyć lakieru stosowanego do lakierowania uzwojeń transformatorów. Osobiście jednak użyłem zwykłego lakieru nitro. A jeśli chodzi o sposób malowania, to najlepiej posłuż sie wczesniej przygotowanym stojakiem. Teraz tylko przyłóż pędzel i zacznij kręcić uzwojeniem. To chyba najlepszy sposób na pomalowanie uzwojenia. I już prawie koniec. Pozostało jeszcze tylko wyprowadzenie i przymocowanie koncówek. W tym celu należy przymocować do płytek zaślepiających końce rury śruby (np. M4, M6) i przymocować końce przewodu (wcześniej oczyszczone z lakieru). Oczywiście lepszym rozwiązaniem byłoby przyklejenie do końców rury PCV miedzianych blaszek, które slużyłyby za styki - jest to jednak rozwiązanie dość skomplikowane i pracochłonne
 • #4
  Jan.dg
  Level 21  
  daj na wturnym drut cienszy i o wiekszej ilosci zwoi