Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Legrand gniazda Cariva tłumią sygnał. Brak wolnych portów na rozdzielaczu.

Edyta1000 03 Mar 2012 10:10 7749 15
 • #1
  Edyta1000
  Level 9  
  Witam

  proszę o pomoc.
  Mam w kamienicy małą sieć telewizyjną. Tzn. na dachu zbiorcze: 1. antena siatkowa; 2. antena SAT; 3 może też radiowa ale to chyba nie istotne. Stamtąd kable idą do skrzynki gdzie znajduje się jakies tam urzadzenie do rozdziału sygnału na poszczególne mieszkania (plus oczywiście fltr? / wzmacniacz?.sygnału z TV naziemnej podłączone do listwy rozdzielającej głównej). Napisałam może mętnie ale generalnie jest to typowa instalacja do anteny zbirczej w małym budynku wielorodzinnym. Do każdego mieszkania doprowadzony jest jeden kabel do jednego gniazdka.
  Pierwotnie instalacja była wykonana przez firmę i obejmowała kilka mieszkań. Potem był remont kolejnych mieszkań i kable doprowadziliśmy do skrzynki "własnymi siłam". Chciałam teraz po prostu zarobić kable, wpiąć do wolnych portów w skrzynce, w mieszkaniach zainstalować gniazda legrand cariva TV RD SAT takie jakie były stosowane poprzednio i tyle.

  Problemy i pytania:
  1. Kupiłam gniazda cariva legranda TV RD SAT końcowe (identyczne jak te, które wcześniej stosowała firma instalacyjna). Przewód antenowy w mieszkaniu wpięłam w "dziurkę" oznaczoną TV. Tak zalożone gniazdo tłumi sygnał. Tzn bez gniazda telewizja działa, z gniazdem śnieży. Sytuacja taka pojawiała się w obu świeżo podłączonych mieszkaniach). Poprawność obrobienia kabla i założenia gniazd była sprawdzona poza mną jeszcze przez inną osobę. Poza tym, nauczona tym przypadkiem zdjęłam gniazdo cariva legrand w innym budynku gdzie też był słaby sygnał. Gniazdo zakładała inna niż ja osoba i też nastąpiła poprawa odbioru. Co jest nie tak? Po co te gniazda za ponad 40 złotych jeśli tylko psują sygnał ....
  2. Kiedy stosuje się gniazda TV RD (tańsze) kiedy TV RD SAT. Przecież są przejściówki pozwalające na odbiór sygnału z gniazda TV jak i gniazda SAT... W moim konkretnym przypadku w mieszkaniach musi być możliwość odbioru albo telewizji naziemnej albo przez tuner cyfrowy (mieszkania są wynajmowane a ludzie mają różne potrzeby).
  3. Po czym rozróżnić jaki typ gniada legrand Cariva posiadam. Zakładam, że mam końcowe, bo niby tak było opisane na półce w sklepie, ale potem doczytałam, że są 3 typy: końcowe, przelotowe i do instalacji typu gwiazda. Może mam zły typ? Generalnie jedno ma w środku jedną strzalkę (kto oglądał gniadko wie o co chodzi), a drugie dwie strzałki. Więc sądzę że jedno jest końcowe a drugie przelotowe.
  4. Czy gniazdo przelotowe może służyć jako końcowe? Na logikę chyba tak, ale ...
  5. W dwóch budynkach (bo akurat w dwóch mam taką sieć) zabrakło mi portów na listwie w skrzynce. Czy wystarczy kupić mały rozdzielacz? (tak zrobiłam). Teraz mam 11 kabli podpiętych do listwy głównej, do ostatniego wolnego portu podpięłam rozgałęziacz na 3 i nawet to działa w jednym budynku na telewizja analogowej, ale przy tunerze cyfrowym następuję mocny spadek siły i jakości sygnału. Jakie rozwiązanie zastosować? Dodam, że w obu budynkach czeka mnie dalsze zwiększenie ilości mieszkań. Zabraknie mi znów 2 -3 portów (czyli łącznie z już brakującymi i podłaczonymi na małym rozdzialczu będzie brakować 5). Jakie zastosować najlepsze rozwiązanie aby wszystko grało? Dodatkowa listwa, dodatkowy wzmacniacz? filtr?

  Pytań dużo, ale rozmawiałam już z kilkoma osobami i nie wyszyskie uzyskane informacje sprawdzają się. Z drugiej strony nie chcę płacić 150 - 200 zł (bo taką stawkę mi proponowano) za podłączenie jednego gniazdka TV. Tym bardziej że kolejne mieszkania będą remontowane i podstawową wiedzę na temat instalacji TV SAT chcę mieć...
 • #2
  LeDy
  Level 43  
  Quote:
  mieszkania są wynajmowane a ludzie mają różne potrzeby).
  Za darmo wynajmujesz? Szkoda ci dać zarobić fachowcowi ? Tu liczysz, że ktoś za darmo zdradzi ci tajemnice z których żyje, prowadzi działalność? Fachowca niech zrobi na pozostałe mieszkania i spokój.
 • #3
  Edyta1000
  Level 9  
  Masz rację, to strasznie fachowa wiedza - założenie gniadka w mieszkaniu. Zapłaciłam fachowcom za instalację anten, skrzynki, urządzeń i gniazd w 10 mieszkaniach. Ekipie zapłaciłam za rozprowadzenie kabli w kolejnych wyremontownych mieszkaniach. Nie zapłacę 100 (bo "fachowiec" doliczy mi 50 zł za dojazd) za założenie jednego gniazda.
  Poza tym remontami i administracją budynkami zajmuję się już na tyle długo, że mogę opowiedzieć wiele historii o spartaczonych pracach "fachowców" którzy byli z polecenia i którym zapłaciłam spore pieniądze za te ich fuszery. Więc mi z fachowością nie wyjeżdzaj tylko ją udowodnij. Wiem jedno - jak ktoś administruje ponad 30 mieszkaniami, musi mieć wiedzę o budowlance, hydraulice, elektryce, prawie, socjologii, psychologii i wielu, wielu innych dziedzinach. I oczywiście współpracować z PRAWDZIWYMI Fachowcami gdy jest to konieczne.
 • #4
  telesat1
  Moderator on vacation ...
  Edyta1000 wrote:

  Stamtąd kable idą do skrzynki gdzie znajduje się jakies tam urzadzenie do rozdziału sygnału na poszczególne mieszkania (plus oczywiście fltr? / wzmacniacz?.sygnału z TV naziemnej podłączone do listwy rozdzielającej głównej).

  .


  Jak się można do tego ustosunkować?
  Regulamin p. 3.1.17.
 • #5
  Edyta1000
  Level 9  
  Tak, że moim zdaniem rodzaj rozdzielacza zastosowanego w skrzyni nie ma większego znaczenia, bo w 10u mieszkaniach instalacja działa, a w 11 i 12 nie niezależnie od tego do którego portu we rozdzielaczu wepnę kable. Widzę problem ewentualnie w jakości gniazda, w typie zastosowanego gniazda, jego błędnym? podłączeniu w mieszkaniu lub w słabej jakości kabli, położonych poniekąd przez tzw. fachowców.

  Pytanie "kiedy stosuje się gniazdo TV RD a kiedy TV RD SAT" jest ogólne i odpowiedź ma poszerzyć moją wiedzę. Raczej nie ma odpowiedź na nie związku z rodzajem rozdzielacza zastosowanego w skrzyni, skoro i tak wychodzi stamtąd jeden kabel.

  Rodzaj urzadzeń może wpływać ewentualnie na odpowiedź o dodanie dodatkowych miejsc na kable z kolejnych mieszkań. Choć wydaje mi się, że skoro instalacja jest prosta i chyba typowa, to model urządzenia też nie jest istotny. Jeśłi jest, dobiorę się dziś do szaf i pospisuję nazwy.
 • #6
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  wpat
  Level 22  
  Proponuje zapoznać się również z tematami:
  http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-instalacje-zbiorcze,4683.htm
  http://www.dipol.com.pl/tv-tv-sat-troche-teorii,4686.htm
  itp. itd.
  Posiadanie wiedzy zamieszczonej na tym portalu nie zastąpi wiedzy praktycznej jaką zdobywa się w czasie realizacji instalacji zbiorczej. Podstawowym narzędziem instalatora jest odpowiedni miernik, oraz umiejętność interpretacji pomiarów.
  Fachowiec - osoba podejrzewana o posiadanie odpowiedniej wiedzy i narzędzi.
  Specjalista - osoba posiadająca odpowiednią wiedzę, narzędzia i doświadczenie.
  Pozdrawiam.
 • #8
  Edyta1000
  Level 9  
  Bardzo wszystkim dziękuję. Wzbogaciłam wiedzę, wymieniłam gniazdo końcowe na gwiazdowe i telewizja pięknie ruszyła, poza TV SAT niestety. Przy okazji dowiedziałam się, że kabel prawdopodobie włożyłam "nie do tej dziurki" czyli powinnam wbrew logice wsunąć do miejsca podpisanego jako RD a nie TV.
  Jak ktoś wcześniej zauważył - praktyka jest niezbędna...
  Generalnie - straciłam mnóstwo czasu, nie zaoszczedziłam żadnych pieniędzy (czas to pieniądz :)). Za to nauczyłam się jak zarabiać kable, jak zamontować jaki typ gniazdka, przekonałam się, jak bardzo różnią się kable swą jakością i że warto mieć w miarę dobry sprzęt - choćby tak podstawowy jak zaciskarka. A to się czasem przydaje (np w jednym z mieszkań przedsiębiorczy lokator wyprowadził się razem z moim gniazdem...). A przede wszystkim ja lubię wiedzieć co i jak i spróbować od czasu do czasu czegoś innego :).

  Teraz wezwę SPECJALISTĘ z miernikiem do pomiaru jakości sygnału z satelity bo jednak coś nadal jest na SAT nie tak (za słaby sygnał, a TV analogowe chodzi bez zarzutu). No i przy okazji dobierze mi właściwe urzadzenia do rozbudowy instalacji.

  Ponownie dziękuję. Przed zamknięciem tematu jeszcze tylko prosiłabym o odpowiedź na nurtujące mnie pytania:

  1. Czy dobrze rozumiem że te gniazda po około 40 zł i więcej do odbioru TV SAT MUSZĄ być stosowane w instalacji typu gwiazda, zaś w moim własnym domu gdzie przewód idzie z anteny wprost do puszki wystarczy jeśli zastosuję gniazdo typu "zaślepka" na puszkę a w niej złaczka czy dwie złączki do anten. Bo tak sobie kombinuję, że w gnieździe są jakieś zabezpieczenia przed - mówiąc łopatologicznie - "cofaniem" sygnału z indywidualnego mieszkania do instalacji. Czy źle kombinuję? A może po prostu jest w tym gnieździe urządzenie do podziału sygnału z 3 anten prowadzonych do miszkania jednym kablem na 3 wtycznki gniazda. I gdyby nie to urządzenia to musiałabym do gniazda doprowadzić 3 kable (SAT, TV naziemna, radio)?
  2. Podobnie z gniazdem komputerowym pojedynczym - koszt około 50 zł - czy jego JEDYNĄ zaletą jest zaślepienie puszki w ścianie i łatwość ewentualnego ponownego wpięcia błędnie podpiętego kabelka? W teorii moge kabel zarobić końcówką męską, dać beczkę, stamtąd przewód do kompa i tyle. Koszt tego drugiego rozwiązania to około 2 zł. Jeśli dotąd kupiłam około 30 gniazd komputerowych, to wyłącznie za ich "wygląd w na scianie" bardziej estetyczny niż beczka zapłaciłam, 1500 zł? Tak tylko pytam...

  Jako ciekawostkę podam, że nawet w dużej hurtowni ze sprzętem elektrycznym nie potrafiono mi powiedzieć, jaki typ gniazda TV legranda mam (końcowe, przelotowe czy gwiazda).

  I już więcej pytań nie będzie. Nie będe w tej dziedzinie odbierać chleba fachowcom i specjalistom :)
 • #9
  wpat
  Level 22  
  Edyta1000 wrote:
  Bardzo wszystkim dziękuję. Wzbogaciłam wiedzę, wymieniłam gniazdo końcowe na gwiazdowe i telewizja pięknie ruszyła, poza TV SAT niestety. Przy okazji dowiedziałam się, że kabel prawdopodobie włożyłam "nie do tej dziurki" czyli powinnam wbrew logice wsunąć do miejsca podpisanego jako RD a nie TV.

  Poprawię Cię, bo gniazdo końcowe stosuje się w instalacjach typu gwiazda. Do instalacji przelotowych stosuje się gniazda przelotowe oraz zakończeniowe. TV Sat na gnieździe pojawi się w momencie rozbudowy instalacji multiswitchowej.
  Edyta1000 wrote:
  Teraz wezwę SPECJALISTĘ z miernikiem do pomiaru jakości sygnału z satelity bo jednak coś nadal jest na SAT nie tak (za słaby sygnał, a TV analogowe chodzi bez zarzutu). No i przy okazji dobierze mi właściwe urzadzenia do rozbudowy instalacji.

  Tak wygląda mój miernik Legrand gniazda Cariva tłumią sygnał. Brak wolnych portów na rozdzielaczu. a tak wskaźniki http://www.hollex.pl/urzadzenia-pomiarowe/wskazniki/ choć nadal okazjonalnie korzystam z Digisata.
  Edyta1000 wrote:
  1. Czy dobrze rozumiem że te gniazda po około 40 zł i więcej do odbioru TV SAT MUSZĄ być stosowane w instalacji typu gwiazda, zaś w moim własnym domu gdzie przewód idzie z anteny wprost do puszki wystarczy jeśli zastosuję gniazdo typu "zaślepka" na puszkę a w niej złaczka czy dwie złączki do anten. Bo tak sobie kombinuję, że w gnieździe są jakieś zabezpieczenia przed - mówiąc łopatologicznie - "cofaniem" sygnału z indywidualnego mieszkania do instalacji. Czy źle kombinuję?
  Proponuję zdecydowanie gniazda, również ze względu na "cofanie".
  Edyta1000 wrote:
  2. Podobnie z gniazdem komputerowym pojedynczym - koszt około 50 zł - czy jego JEDYNĄ zaletą jest zaślepienie puszki w ścianie i łatwość ewentualnego ponownego wpięcia błędnie podpiętego kabelka? W teorii moge kabel zarobić końcówką męską, dać beczkę, stamtąd przewód do kompa i tyle. Koszt tego drugiego rozwiązania to około 2 zł. Jeśli dotąd kupiłam około 30 gniazd komputerowych, to wyłącznie za ich "wygląd w na scianie" bardziej estetyczny niż beczka zapłaciłam, 1500 zł? Tak tylko pytam...

  Dobre gniazda można kupić taniej, ale tu potrzebna jest praktyka. Można też zakończyć wtykiem RJ-45 oraz beczką, lecz jakość i trwałość połączenia jest krótka. Jednak zdecydowanie polecam gniazda.
  Napisz gdzie mieszkasz to może ktoś z forum zorientowany w tematyce będzie mógł zaoferować pomoc.
  Pozdrawiam.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  wpat
  Level 22  
  _cheetah_ wrote:

  W instalacji AIZ (AZART) obecność gniazd wymusza zarówno prawo, jak i wymogi technologiczne. Więc - jeśli instalacja jest z sygnałami FM / TV / SAT to trzeba stosować gniazda TV/SAT, zaś jeśli tylko są sygnały FM/TV wystarczą gniazda RTV.

  W swoim zaś domu możesz robić dowolnie, w zależności od tego, co tak na prawdę w kablu antenowym jest.

  Jeśli masz tylko TV - możesz w ogóle nie stosować gniazda antenowego, a podejść do odbiornika kablem.
  Jakie prawo decyduje o konieczności stosowania gniazd w AIZ (w domu to też Antenowa Instalacja Zbiorcza). Jeżeli montuję gniazda to zawsze zalecam stosowanie gniazd RTV-SAT ze względu na przyszłe wpuszczenie sygnału satelitarnego, co pozwoli na uniknięcie konieczności drogiej ich wymiany (oczywiście tych RTV).
  _cheetah_ wrote:
  Przeczytaj mój post wyżej - mówimy cały czas o gniazdach Legranda, a tam jest waśnie inna, taka dziwna terminologia.
  Owszem masz rację taki nawyk, a to takie francuskie dziwactwo stosowane w nazewnictwie wielu elementów osprzętu. Używając ich terminologii najistotniejsze jest to, że gniazdo - gwiazda ma 2dB tłumienia, natomiast ich końcowe 10dB, symbol na mechaniźmie to bodajże TSH-10.
  _cheetah_ wrote:
  I to jest niestety konieczność w naszym pięknym, ale zapełnionym amatroszczyzna spod znaku "Fachowca", kraju. Trzeba samemu wiedzieć, jak coś powinno być zrobione. Wtedy "Fachowca" można pogonić, a na pracę SPECJALISTY popatrzeć z zaufaniem. I nie ma znaczenia czy to hydraulik, anteniarz czy mechanik samochodowy.

  W mojej karierze zawodowej zawsze zastanawiało mnie to dlaczego klienci bezgranicznie ufają fachowcom i nie sprawdzają efektów, sposobu wykonania oraz estetyki wykonanej pracy. Prawie zawsze liczy się cena, a nie jest uwzględniane że kiepska robota to dwa razy droższa poprawka do stanu jaki może zapewnić specjalista. Chytry zwykle płaci dwa razy. Dlatego uważam, że nie należy zbyt oszczędzać wybierając tańsze rozwiązania.
 • #12
  User removed account
  Level 1  
 • #13
  wpat
  Level 22  
  _cheetah_ wrote:
  A co do prawa - choćby tam Link, rozdział 10. - Bibliografia - są wszystkie ustawy i pozostałe odnośnie wymogów technicznych i innych.
  Przytoczone dokumenty wielokrotnie czytałem, lecz nie pamiętam o tym by w nich był zapis o obowiązku montażu gniazd. Jedynym obowiązkiem jest utrzymanie istniejącej infrastruktury. Poproszę o zacytowanie takiego zapisu, lecz nie wytycznych bo one nie stanowią prawa.
  _cheetah_ wrote:
  no, nie tak do końca, bo w domu jednorodzinnym to mamy instalację indywidualną, jednak to coć zupełnie innego pod względem prawnym.

  W odpowiedzi mogę zacytować fragment z dokumentu na który kolega się powołuje:
  Quote:
  8. Definicje
  Określenia użyte w dokumencie oznaczają:
  8.1. Antenowa Instalacja Zbiorowa (AIZ) –instalacja służąca do przewodowego rozprowadzania do
  abonentów w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej sygnałów radiodyfuzyjnych
  odbieranych za pomocą jednego zestawu anten. Przyjmuje się, że AIZ liczy nie więcej niż 250
  gniazd abonenckich.
 • #14
  User removed account
  Level 1  
 • #15
  Edyta1000
  Level 9  
  Dziś zadzwoniłam do firmy, która pierwotnie instalację zrobiła. Przypomniałam, że to oni wykonywali prace i poprosiłam o odpłatne (tzn - zapłacę) przejrzenie i uporządkowanie instalacji. I usłyszałam, że w tym tygodniu nie mają dla mnie czasu, oddzwonią później i dotąd nie oddzwonili. Nie po raz pierwszy spotkałam się z takim podejściem...

  Nie miałam wyjścia. Temat w końcu zmęczyłam sama, ale mam dość. Okazało się, że jedno z gniazd w ogóle było uszkodzone, trzeba było ponadto wkręcic przewód w pierwsze miejsce na multiswitchu. Mam jednak trochę żal do firmy, która instalację robiła - to oni powinni sprawdzić sygnał SAT nawet na najbardziej oddalonym porcie multiswitcha od przewodów dochodzących z anteny. Co będzie gdy kolejne osoby będą chciały korzystać z tunerów satelitarnych? A zapłaciłam naprawdę normalne pieniądze bo cenię sobie profesjonalizm, zaś firma na taką wyglądała. Cóz, samo życie. Przyznam, że już wiele razy poprawiałam sama coś po "fachowcach" i dlatego mam trochę męczący nawyk "Zosi samosi".

  Dodano po 11 [minuty]:

  wpat wrote:

  W mojej karierze zawodowej zawsze zastanawiało mnie to dlaczego klienci bezgranicznie ufają fachowcom i nie sprawdzają efektów, sposobu wykonania oraz estetyki wykonanej pracy. Prawie zawsze liczy się cena, a nie jest uwzględniane że kiepska robota to dwa razy droższa poprawka do stanu jaki może zapewnić specjalista. Chytry zwykle płaci dwa razy. Dlatego uważam, że nie należy zbyt oszczędzać wybierając tańsze rozwiązania.


  A skąd mają wiedzieć, co i jak sprawdzić? Jakie mają porównanie? Ile razy ktoś we własnym domu robi np. dwa razy kotłownię? Wiadomo - każdy szuka kogoś z polecenia. Ale to tez nie da gwarancji. Ponadto - w niektórych dziedzinach już to i owo wiem, bo robię podobny remont enty raz. A i tak często przymykam oczy na ewidentne błędy wykonawców, bo z kimś pracować trzeba, a gdy zacznę egzekwować to, co powinnam tak naprawdę otrzymać w ramach danej usługi, to "fachowiec" zwinie się i pójdzie do mniej wymagającego klienta. I to jest rzeczywistość. Podobnie jest ze specjalistą. A jak mam "na pierwszy rzut" rozróżnić prawdziwego specjalistę (za którego chętnie zapłacę więcej) od fachowca?...

  No ale generalnie - aby do przodu - czego sobie i Wam życzę.

  PS Próbowałam zacytowac wypowiedź wpat-a ale coś mi nie wyszło :(

  Poprawiłem. :D [TS]

  No i na koniec specyfikacja sprzetu :):
  multiswitch terra MSR516, wzmacniacz AWS APL103, wzmacniacz AWS1034

  Drugi budynek: multiswitch cross ms5/16p wzmacniacz AWS AMS144s
 • #16
  wpat
  Level 22  
  Edyta1000 wrote:
  A skąd mają wiedzieć, co i jak sprawdzić? Jakie mają porównanie? Ile razy ktoś we własnym domu robi np. dwa razy kotłownię? Wiadomo - każdy szuka kogoś z polecenia. Ale to tez nie da gwarancji. Ponadto - w niektórych dziedzinach już to i owo wiem, bo robię podobny remont enty raz. A i tak często przymykam oczy na ewidentne błędy wykonawców, bo z kimś pracować trzeba, a gdy zacznę egzekwować to, co powinnam tak naprawdę otrzymać w ramach danej usługi, to "fachowiec" zwinie się i pójdzie do mniej wymagającego klienta. I to jest rzeczywistość. Podobnie jest ze specjalistą. A jak mam "na pierwszy rzut" rozróżnić prawdziwego specjalistę (za którego chętnie zapłacę więcej) od fachowca?...

  Masz oczywiście rację oceniając realia rynku. Serdecznie życzę Ci powodzenia w dalszych bojach i większego szczęścia do fachowców.
  Edyta1000 wrote:
  Teraz mam 11 kabli podpiętych do listwy głównej, do ostatniego wolnego portu podpięłam rozgałęziacz na 3 i nawet to działa w jednym budynku na telewizja analogowej, ale przy tunerze cyfrowym następuję mocny spadek siły i jakości sygnału. Jakie rozwiązanie zastosować? Dodam, że w obu budynkach czeka mnie dalsze zwiększenie ilości mieszkań. Zabraknie mi znów 2 -3 portów (czyli łącznie z już brakującymi i podłaczonymi na małym rozdzialczu będzie brakować 5). Jakie zastosować najlepsze rozwiązanie aby wszystko grało? Dodatkowa listwa, dodatkowy wzmacniacz? filtr?
  Niestety zastosowanie takiego rozgałęźnika na wyjściu multiswitcha jest błędem i oprócz dużych strat w mocy sygnału i braku satelity na tych gniazdach. Zastosować należy Link dzięki któremu łącznie będzie 20 wyjść na gniazda z dostępem do zwykłej anteny i satelitarnej. Do tego rozgałęźnika Terry można dopiąć multiswitch Link i wtedy mieć łącznie 24 wyjścia.
  Edyta1000 wrote:
  No i na koniec specyfikacja sprzetu Smile:
  multiswitch terra MSR516, wzmacniacz AWS APL103, wzmacniacz AWS1034

  Drugi budynek: multiswitch cross ms5/16p wzmacniacz AWS AMS144s

  Trudno jest ocenić poprawność doboru urządzeń nie znając warunków odbioru i umieszczenia urządzeń, dlatego mogę ogólnikowo ocenić dobrany sprzęt.
  W pierwszym poście piszesz o tym, że do mieszkań masz 11 kabli, więc multiswitche masz obecnie z zapasem bowiem teraz do nich podłączyć 16 gniazd. Jedna rzeczą która mi się nie podoba jest użycie anteny siatkowej.
  Pierwszy zestaw to dobry multiswitch gdy długości kabli znacznie się różnią, ponieważ wyjścia są podzielone na 4 grupy wzmocnienia. Wzmacniacze raczej przyzwoicie.
  Drugi zestaw: multiswitch trochę gorszy, stosowany gdy długości kabli są zbliżone. Wzmacniacz a raczej aktywny rozgałęźnik raczej źle dobrany. Wskazuje to na większą ilość gniazd niż 16 i dodatkowe wyjścia wzmacniacza użyte do 3 dodatkowych gniazd bez odbioru satelitarnego.