Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DS18B20+ brak komunikacji

puradawid 03 Mar 2012 10:54 1260 5
  • #1 03 Mar 2012 10:54
    puradawid
    Poziom 7  

Witam serdecznie, problem z DS18B20 jest następujący - podłączam do atmegi, włączam, teraz na oscyloskopie widzę impuls resetu i nic więcej. Zero komunikacji ze strony DS'a. Próbowałem podłączać dwa które mam i jest problem. Oczywiście podłączony jest rezystor pull-up 4,7k Ohm, korzystam ostatecznie z programu zamieszonego tutaj http://www.jaglarz.com/ja/elektronika/ds18b20.pdf ze względu na jego wcześniejsze działanie.
    Problem polega też na tym że chwilowo oba ds'y "załapały" komunikacje w pewnych momentach, potem już nie chciały odpowiednio działać. Prawdopodobnie są spalone? Istnieje możliwość że podłączyłem odwrotnie. Dodatkowo mogę powiedzieć, że podłączenie nóżek GND z Vdd kończy się utratą "szumów" które widzę na moim oscyloskopie. Wykluczam problem programowy (atmega16, 4MHz wewnętrzny oscylator RC). Nie używam tranzystora bipolarnego, próbowałem podłączać ds'a w trybie jak pisze producent "konwencjonalnym" i również 0 odzewu ze strony ds'ów (poza wspomnianymi wcześniej komunikacjami które odbywały się na parasite power). Czy ktoś miał podobne problemy? Zjarałem DS? Dodam jeszcze że mam spadek rzędu 2-3mV (z 5.00V) na podłączeniu konwencjonalnym a na parasite momentami nawet 40mV. (z oczywistych względów poboru zasilania dla samego DS'a) Niemniej czy mogę jakoś pomiarem rezystancji sprawdzić ich sprawność? Mierząc między nóżkami GND i DQ nie mam żadnej dobrej nowiny, według noty katalogowej powinna być tam dioda, a odczyt pomiaru jest po prostu 0 nawet w skali kOhm. Czy ktoś zetknął się z podobnym problemem i czy może mi jakoś pomóc? Dziękuję bardzo.

UPDATE:

Między GND a DQ jest jakieś 600 omów rezystancji (w odwrotnej polaryzacji nie ma nic oczywiście). Dodatkowo ten DS to 1043C4 +445AG. Zatem DS może być sprawny...

0 5
  • #3 03 Mar 2012 14:28
    janbernat
    Poziom 38  

Albo działać dziwnie- np. pojedyncza kosta działa- ale dwie już nie.

0
  • #4 03 Mar 2012 14:33
    puradawid
    Poziom 7  

Ok dobra teraz uwaga bo ciekawa rzecz:
    Podłączając odwrotnie (a co tam jak już zjarałem to trudno) tj. środkową nóżkę do masy a GND do sygnału otrzymuję kwadrat jakiś, wydaje się komunikacją cyfrową, atmega reaguje oczywiście wprowadzając stan wysoki na pin "temperatura za niska". Przy zwarciu takich połączeń na nóżce niecyfrowej żadnego kwadratu nie mam tylko DS sie zgrzewa i tyle :) Czy ktoś ma jakieś pomysły, proszę, dziwna sytuacja. Ta seria C4 może jakaś inna?

janbernat: Nie nie, w sensie 2 działają tak samo, nie podłączam ich 2-óch na raz.

0
  • #6 07 Mar 2012 15:50
    puradawid
    Poziom 7  

Jeszcze jedna prośba tylko:
    Jakie są u Was napięcia na "pracującym" DS? U mnie jest 4.68V i nie wiem czy to poprawne napięcie pracy czy powinno być o wiele niższe? proszę o pomoc

0