Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krups 8080 - wymiana młynka

03 Mar 2012 11:29 15605 29
  • Poziom 8  
    Witam,

Objaw był następujący - młynek się kręcił, ale nie pobierał ziaren. Cały proces parzenia kawy przebiegał do końca tylko zamiast kawy w filiżance był wrzątek.

Po zdjęciu górnej obudowy zobaczyłem, że cały młynek jest zapchany "czarnym błotem". Myślę, że trafiłem na kawę zbyt wilgotną lub oleistą.. i stąd efekt zapchania.

Czy ktoś ma pojęcie jak wyciągnąć i rozkręcić młynek by go wyczyścić? Odkręciłem 2 boczne śruby (torx) młynek wychodzi, ale ciągnie za sobą jaki transformatorek.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
    Dominik
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Specjalista AGD
    baf napisał:
    Witam,

Objaw był następujący - młynek się kręcił, ale nie pobierał ziaren. Cały proces parzenia kawy przebiegał do końca tylko zamiast kawy w filiżance był wrzątek.

Po zdjęciu górnej obudowy zobaczyłem, że cały młynek jest zapchany "czarnym błotem". Myślę, że trafiłem na kawę zbyt wilgotną lub oleistą.. i stąd efekt zapchania.

Czy ktoś ma pojęcie jak wyciągnąć i rozkręcić młynek by go wyczyścić? Odkręciłem 2 boczne śruby (torx) młynek wychodzi, ale ciągnie za sobą jaki transformatorek.

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam
    Dominik

To silnik napędzający, a nie transformatorek.
    Wyczyścić i naprawić się da, jeżeli nie wyrobiły się / nie połamały się plastykowe łopatki wypychające zmieloną kawę.

Jak możesz to daj foto owego młynka.

PS. Musisz odłączyć zasilanie młynka z modułu (czarne przewody i biała wtyczka).
  • Poziom 1  
    witam. ja tez mam ten problem ale od gory mlynek jest czysty, zapchal sie zaraz pod "swidrem" ale nie umie go rozebrac by dostac sie na dol. co mam zrobic.
    gore mam rozebrana mlynek odkrecilem ale nie umie go podniesc wyzej jak na 2 , 3 cm. prosze o rade

Mod. ROBSON33
    Regulamin 3.1.13. (10.9, 15)
    Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
  • Poziom 8  
    Robus, musisz rozebrać całą obudowę (tylnia część) a następnie wypiąć młynek z kostki. U mnie po przeczyszczeniu się poprawiło. Winna była najprawdopodobniej kawa, która była 'oleista'.

BTW: Ja teraz walczę z przyciskami - POWER nie działa ;-/
  • Specjalista AGD
    Jakby ktoś potrzebował młynek, to mam używany w dobrym stanie.
    Przycisku akurat nie mam, tylko cały panel ale do starego XP7240.

Kiedyś widziałem na Allegro przyciski lewe do EA.
  • Poziom 8  
    Dobra, kupiłem przycisk. Ma ktoś pomysł jak się do niego dostać i go wyciągnąć? Nie chciałbym nic ułamać.

Dodano po 40 [minuty]:

Udało się - tak na prawdę po zdjęciu głównego panelu, wystarczy okręcić 2 śrubki z przodu od panelu przedniego, a następnie od spodu też 2 śrubki. U mnie powodem było pęknięcie przycisku - zamówiłem nowy, ale spokojnie wystarczyło by skleić.
  • Poziom 1  
    Witaj ,co prawda post jest stary ,ale może jeszcze aktualny.potrzebuję młynka do 7240.mój nr tel 601204076 lub jjaalarm(malpa)o2.pl.
    pozdrawiam Jerzy
  • Poziom 9  
    Również chciałbym odświeżyć temat - udało mi się wymontować cały młynek, jednak nie wiem jak go rozkręcić w celu przeczyszczenia? czy ktoś jest w stanie pomóc?
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 1  
    Panowie, gdzie mogę dostać przyciski do krupsa EA 8080 (power i prog)
  • Poziom 1  
    Witam!
    Mam ten sam problem. Co prawda mam EA8050, ale to to samo.
    Mi również zapycha się młynek. Po prostu zwalnia, zaczynają się stuki i przestaje mielić.
    Każde czyszczenie i regulacja młynka to koszt 75 zł. Mimo, że używam tej samej kawy, na której młynek jest regulowany, po jakimś czasie przestaje chodzić.
    Mam więc do Was prośbę, czy macie może jakieś schematy, jak ten młynek wyciągnąć i wyczyścić?

Beata
  • Specjalista AGD
    Może być tak, ze blokowanie się młynka to skutek jakieś innej usterki ekspresu lub niewłaściwa kawa. Chyba, że ekspres ma sporo kaw zrobionych i młynek się zużył.
  • Poziom 10  
    Witam, czy może komuś udało się znaleźć jakiś schemat dobrania się do młynka w Krups ?? mam podobny problem z młynkiem, nie wylatuje zmielona kawa do zaparzenia.
  • Poziom 8  
    bako79 napisał:
    Witam, czy może komuś udało się znaleźć jakiś schemat dobrania się do młynka w Krups ?? mam podobny problem z młynkiem, nie wylatuje zmielona kawa do zaparzenia.

Trochę z opóźnieniem ale odpowiadam.

Powodem zapychania jest zazwyczaj zła kawa. Staraj się nie kupować kaw 'oleistych' tylko suche. Te oleista jak weźmiesz do ręki to są takie tłuste..zgnieć i sprawdź kawę organoleptycznie.
    Taka kawa robii w młynku 'błoto' i się zapycha. Miałem tak 2x.

Co do rozkręcenia - jak w moim poście powyżej.. odkręcasz po kolei śrubki a resztę.. ze wzoru siła*przemoc ;)

Powodzenia życzę.

PS. Po kilku latach używania Krupsa zdobyłem chyba poziom zaawansowanych w naprawach, więc jak coś proszę pisać na PW
  • Poziom 2  
    help :) ja tu nowy :) ...poproszę o pomoc EA 8010... młynek przestał mielić kawę - rozebrałem wg wszystkiego co przeczytałem na forum, wyczyściłem młynek , złożyłem niestety kawa leci prawie woda , młynek ciężko mieli kawę ..co robić wymienić cały młynek ? podczas czyszczenia wśród skamieliny kawowej były dwa charakterystyczne zęby plastikowe - wyczytałem gdzieś ze to do wypychania kawy.. co robić ? cały młynek, jakąś część wymienić ? poproszę o pomoc . pozdrawiam R.
  • Poziom 10  
    robwie napisał:
    help :) ja tu nowy :) ...poproszę o pomoc EA 8010... młynek przestał mielić kawę - rozebrałem wg wszystkiego co przeczytałem na forum, wyczyściłem młynek , złożyłem niestety kawa leci prawie woda , młynek ciężko mieli kawę ..co robić wymienić cały młynek ? podczas czyszczenia wśród skamieliny kawowej były dwa charakterystyczne zęby plastikowe - wyczytałem gdzieś ze to do wypychania kawy.. co robić ? cały młynek, jakąś część wymienić ? poproszę o pomoc . pozdrawiam R.

pod młynkiem masz element 8 ramienny do przepychania zmielonej kawy, sprawdź czy te komory masz czyste .. w moim przypadku miałem te komory zapchane zbryloną kawą i nowa porcja kawy była wypychana pod zbiornik z ziarnami. Ekspres zachowywał się normalnie a zamiast kawy leciała woda .. po wyczyszczeniu tych komór podających wróciło do normy ...
    W załączeniu fotka po czyszczeniu
    pozdrawiam Bako
  • Poziom 2  
    hej, dziękuję za odpowiedź . Tam też czyściłem i własnie tam znalazłem jakby takie dwa małe ząbki dziecięce jedynki :)..podobno służące do wypychania kawy... faktycznie tam były skamieliny kawy ..ale cóż wyczyściłem i kawa "wodowa" i jakby nie miał młynek siły mielić ...nie wiem czy młynek wymienić , może jakąś część ? pozdrawiam Rob
  • Poziom 2  
    ...to dalej jest aktualne ..może ktoś jakiś pomysł podesłać ?.. tak ciężko bez expresu :)
  • Specjalista AGD
    Jaka granulacja kawy po zmieleniu? Grubość krążków po zrobieniu kawy? (testy wykonać na pokrętle grubości mielenia obróconym na max, sprawdzić po 3-4 razach).

Dobrze, byłoby pokazać foto (takie jak poprzednik) - dowiemy się w jakim stanie są łopatki wyrzutnika kawy.
  • Poziom 12  
    robwie napisał:
    hej, dziękuję za odpowiedź . Tam też czyściłem i własnie tam znalazłem jakby takie dwa małe ząbki dziecięce jedynki :)..podobno służące do wypychania kawy... faktycznie tam były skamieliny kawy ..ale cóż wyczyściłem i kawa "wodowa" i jakby nie miał młynek siły mielić ...nie wiem czy młynek wymienić , może jakąś część ? pozdrawiam Rob

No właśnie sprawdź ile zostało tych "ząbków". Łopatek na pierścieniu wyrzutnika kawy powinno być 8. Jeśli nie zdjąłeś zewnętrznego pierścienia metalowego żarna to nie wyczyścisz komory gdzie gromadzi się kawa i nie zobaczysz czy jest komplet łopatek na pierścieniu wyrzutnika kawy. Cały młynek i jego przekładnie rozbiera się po odkręceniu dolnej nakrętki na osi żarna. Trzeba uważać na "lewy gwint". Nakrętka odkręca się zatem w prawo! Najpierw trzeba ustawić nakrętkę na kowadełku imadła i delikatnie stuknąć młotkiem w bok nakrętki. Najlepiej z kilku stron. Inaczej nie odkręcimy. Później chwytamy mocno tzw. żabką za wewnętrzną stożkową część żarna i kluczem odkręcamy w prawo nakrętkę na dole osi żarna. Należy uważać przy zdejmowaniu kolejnych podkładek, sprężynek i metalowych kulek łożyskowych osadzonych w otworach plastikowego kółka przekładni od silnika. Najlepiej dokładnie zapisać (narysować), gdzie co było. Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    czy ktoś się orientuje jak ustawić młynek by mielił odpowiednio kawę, kawa wychodzi wydaje mi się "ciuśka" jak i brykiety po zrobionej kawie są na tyle wilgotne, że rozpadają się w pojemniku. W instrukcji znalazłem nie do końca mi jasny opis:
    "Oznaczanie i prawidłowy montaż młynka do kawy w zależności od wersji ekspresu:
    W modelach Krups - ustawić młynek tak, aby zaznaczone miejsce -kolor niebieski lub zielony
    (dawniej czerwony) był dokładnie naprzeciw kulki."

Troszkę gubię się z tymi kolorami ;-)
  • Specjalista AGD
    Zazwyczaj jest zielona kropka i początkowo należy tak ustawić młynek. Jeżeli jest wyeksploatowany, to należy mu zwiększyć granulację, by mielił więcej (oczywiście, jeżeli już w ustawieniach czasu pracy młynka mamy już max i dalej jest minimalnie zbyt mało). Proces regulacji należy przestawiać po 3-4 mieleniach, by mieć miarodajne wyniki.
  • Poziom 10  
    Młynek jest nowy. Zielona kreska jest idealnie na kulce. Czas mielenia zrobiłem na 4 czyli dłużej niż norma. Kawa dalej ciuśka jak i brykiety rozpadają się, jakaś dodatkowa wskazówka?
  • Poziom 12  
    Młynki ustawiane są optymalnie przez producenta. Dodatkowa regulacja jest pokrętłem wewnątrz młynka. Brykiety powinny być mocno ubite i rozpadać się na "sucho". Oznacza to, że wyciśnięta jest z nich ostatnia kropla wrzątku. Kiedy wytarte są uszczelki w tłoczysku, wtedy fusy są bardzo wilgotne i rozpadają się w mokre drobniejsze kupki. Kawa jest również słabsza, bo nie zostaje z niej wyciśnięta pełna "moc" z powodu wypływania jej do tacki odbiorczej poza uszczelkami. Kawa może być też zbyt słaba z powodu rodzaju użytego ziarna, a także z powodu ustawienia na zwykłą kawę zamiast espresso lub mocne espresso. Jeśli był wymieniany nowy młynek, to tym bardziej powinny być wymienione uszczelki tłoka. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za odpowiedzi. Młynek był serwisowany kilka miesięcy temu w serwisie krupsa i z tego co wiem to wszystkie uszczelki były wymienione. Brykiety po tym zabiegu wypadały suche i zbite. Dopiero po mojej wymianie młynka zauważyłem nieprawidłowość w wyrzucanych brykietach. Spróbuje zamówić uszczelki tłoka i wtedy zobaczymy jak się sprawy mają.
  • Poziom 2  
    Witam.
    Problem jest taki: Ekspres Krups EA 8050 po zmieleniu nie parzy kawy. Zamiast kawy w filiżance pojawia się lekko zabarwiony wrzątek. Dobrałem się do ekspresu. Wyciągnąłem młynek wszystko pięknie wyczyściłem, że jest jak nówka sztuka nie śmigana. Niestety to nie pomogło. Po wyczyszczeniu zdiagnozowałem problem. Połamały się łopatki wypychające zmieloną kawę. I teraz moje pytanie. Czy można kupić same łopatki lub jakoś dorobić te połamane lub naprawić ? Trochę szkoda mi 300 zł na cały młynek który nie wiadomo ile wytrzyma. Szczerze to nie do końca rozumiem jak te łopatki działają.Na logikę powinny być przymocowane do ruchomej części młynka a tu wygląda że są przytwierdzone do nieruchomej..tzn były. Po rozłożeniu młynka na tej części która schodzi do góry był taki plastykowy pierścień a łopatki były na dnie młynka. Czy ktoś może mi pomóc w rozwiązaniu tego problemu lub sprzedać nieuszkodzone łopatki. W razie czego podaję mój email: hocsalutare(malpa)gmail.com Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 12  
    Proszę o przeczytanie wcześniejszych postów na tym forum dotyczących młynka, jego wymiany i ustawienia. Samego pierścienia z łopatkami, które wypychają zmieloną kawę nie ma w sprzedaży. Wymienia się cały młynek. Pisali o tym serwisanci. Kiedyś otrzymałem na priv ofertę sprzedaży samego pierścienia z łopatkami, ale miałem już zamówiony cały młynek, więc nie byłem zainteresowany.
  • Poziom 2  
    dziękuję za informację...tego też się niestety obawiałem, więc pozostaje zamówić młynek :(
  • Poziom 9  
    Witam mam też uszkodzony wyrzutnik od młynka kawy. Ma ktoś może wymiary tej części bo mam dojście do drukarki 3D ale wymiary potrzebne ? Chyba , że ktoś ma dojście do części . Z góry dzięki za informację.
  • Poziom 10  
    Wyrzutnik jest już dostępny na allegro jeżeli jeszcze ktoś poszukuje.