Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus F3SC i bateria A32-F3 - rozważ wymianę baterii Win 7

03 Mar 2012 12:11 10368 22
 • Poziom 21  
  Witam serdecznie.

  Niestety, dotknął i mnie problem z wymianą/regeneracją baterii na w/w laptopie. Po kolei - zainstalowałem Windows 7, wszystko ładnie działa. Niestety po miesiącu zaczęły się problemy z baterią. Windows zaczął zgłaszać problem z baterią, w pasku zadań pokazywał się jej stopień w procentach naładowania. W chwili obecnej nie pokazuje nic tzn. 0%. W programie Baterymon również wszystkie parametry dot. baterii są na 0. Na ubuntu rzecz wygląda identycznie. Poszukałem w internecie i natknąłem się na artykuły o tym, że Windows 7 nie współpracuje prawidłowo z niektórymi firmware baterii i "dobija" je. Wcześniej miałem zainstalowany XP i wszystko działało prawidłowo. Niestety, wydaje mi się, że ta bateria średnio działa z Win 7. Przedtem bateria trzymała ok półtorej godziny. Co polecacie w tej sytuacji zrobić? Wykonać jakiś reset elektroniki? Wątpię, by wydajność ogniw w tak krótkim czasie (miesiąc) spadły tak drastycznie. Po odpięciu zasilania AC, laptop chodzi - jak długo nie wiem, odłaczyłem na ok 5 min i działał. Nie chce trzymać laptopa dłużej na zasilaniu bateryjnym ze względu na to, że nie wiem czy potem ogniwa zostaną naładowane ze względu na ten błąd. Dodam, ze bateria nie była nigdy otwierana, rozbierana dlatego jeżeli była by taka konieczność, prosił bym o sposób jak się do niej dostać.
  Na baterii widnieją następujące napisy:
  ASUS Li-lon Battery Pack A32-F3
  Rating: +11.1V 4800 mAh.

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Też miałem z tym problem w laptopie asus k50 z zainstalowanym windows 7 i też wyskakiwał błąd o niskim poziomie energii lecz gdy zacząłem go ładować gdzieś do 80% problem po jakimś czasie znikł... Dzisiaj laptop trzyma z 1,5 Godziny :)
 • Poziom 21  
  Niestety, jak napisałem u mnie pojawia się cały czas 0%, w Baterymon tak samo wszystkie parametry dot baterii są na 0.
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  A próbowałeś go na wyłączonym ładować ? Czy jest to samo że zaraz po "naładowaniu" na wyłączonym zaraz po włączeniu jest 0%...
 • Poziom 21  
  Dokładnie - zaraz po włączeniu, nawet jak na 5 godzin jest włączone zasilanie, zaraz po włączeniu jest 0%.

  Zapomniałem dodać. Stało się to dokładnie 4 lata po włożeniu baterii (+/- 10 dni). Nie wiem czy to zbieg okoliczności czy jest to związane z elektroniką baterii i jej pamięcią.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Po czterech latach bateria ma już prawo nie działać
 • Poziom 21  
  Ok - w takim razie co należy zrobić by ją doprowadzić do sprawności? Chce ją zregenerować. Ew. czego najpierw spróbować? Reset elektroniki czy jakiś inne sposoby?
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  Można spróbować ją zregenerować zamrażając ją ale faktycznie po czterech latach używania baterii nie wiem czy to coś da może potrzyma z 30min przez 2 mieś. a później bateria będzie się nadawała do kosza...
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Musisz ją rozebrać i zmierzyć ogniwa, podejrzewam że będą w kiepskim stanie wiec będzie trzeba je wymienić i reset elektroniki ale trzeba wiedzieć jaka tam jest elektronika
  Poszukaj nowego zamiennika bo często nie opłaca sie ratować baterii bo koszt nowej z gwarancją jest taki sam lub mniejszy
 • Poziom 21  
  Rozumiem, ale można spróbować zresetować elektronikę. Chcę spróbować wszystkiego co możliwe.
  Bródka - czy możesz mi podpowiedzieć jak dobrać się do wnętrza tej baterii? Jest jakiś specjalny sposób by ją rozebrać, a nie uszkodzić przy tym zbytnio plastików? Czy jest ona zgrzewana czy na zatrzaski?
  Ogniwa mierzyć pod podłączonym obciążeniem (jakim?) czy normalnie w idle?

  VamPir18 - zastanawiałem się nad tą metodą jednak ją wybiorę chyba jako ostatnią deskę ratunku :)
 • Pomocny post
  Poziom 12  
  tygrysss napisał:
  Rozumiem, ale można spróbować zresetować elektronikę. Chcę spróbować wszystkiego co możliwe.
  Bródka - czy możesz mi podpowiedzieć jak dobrać się do wnętrza tej baterii? Jest jakiś specjalny sposób by ją rozebrać, a nie uszkodzić przy tym zbytnio plastików? Czy jest ona zgrzewana czy na zatrzaski?
  Ogniwa mierzyć pod podłączonym obciążeniem (jakim?) czy normalnie w idle?

  VamPir18 - zastanawiałem się nad tą metodą jednak ją wybiorę chyba jako ostatnią deskę ratunku :)


  To jak to zrobisz to napisz czy coś to dało :).
 • Poziom 21  
  Okej ;)
  Tymczasem proszę o pomoc/pokierowanie/odpowiedzenie na poprzednie pytania.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Sposób otwierania baterii jest opisany w podwieszonych tematach. Ja też w paru postach o tym pisałem, poszukaj.
 • Poziom 21  
  Ok otworze i co dalej? Przepisać wam wszystkie układy jakie występują i porobić pomiary zgadza się?
 • Poziom 21  
  Ok dopiero dziś znalazłem chwilę czasu aby zająć się tą sprawą. Baterię rozebrałem. Układ jaki tam występuje to:
  BQ29330
  74KG4
  E099

  oraz

  BQ202900BT
  75TG4
  06ND

  Oto napięcia jakie występują - bateria - 9.55V
  1 para - 3.27V
  2 para - 3.12V
  3 para - 3.15V

  Pary są liczone od lewej strony.
  Oto kilka zdjęć.
  Asus F3SC i bateria A32-F3 - rozważ wymianę baterii Win 7 Asus F3SC i bateria A32-F3 - rozważ wymianę baterii Win 7 Asus F3SC i bateria A32-F3 - rozważ wymianę baterii Win 7 Asus F3SC i bateria A32-F3 - rozważ wymianę baterii Win 7


  Proszę o dalsze wskazówki. Jak ją zregenerować?
  Oporność wew. ogniw wynosi 3.02 KΩ (odchyły po max 0.03 na pakiecie)
 • Pomocny post

  Poziom 32  
  Kolego procesor to Bq20Z90DBT a nie jak błędnie odczytałeś. Niestety, będą kłopoty z resetem baterii (pomijając już wymianę ogniw). Wczoraj poległem na takiej samej baterii. Niestety be2works nie posiada haseł "custom" koniecznych do odczytu flashromu. Jedyna nadzieja, że twój Bq ma inne hasło niż mój, chociaż w to wątpię. Producent (asus) używa praktycznie tego samego hasła w bateriach. Na dodatek zobacz, że prawie na pewno masz no FAS, a więc dochodzi drugie hasło. Jeśli masz EV2300 spróbuj programu TI do bq20z90. Życzę powodzenia.
 • Poziom 21  
  Masz rację - źle odczytałem.
  Dopiero dziś rozebrałem tę baterię. Z tego co mówisz to mało opłacalna inwestycja. Patrzyłem, że ogniwa są po ok 30zl co daje w sumie 180 zł za same ogniwa. Do tego nie wiadomo czy będę miał hasło więc chyba sobie daruje. Nie pozostaje mi chyba nic innego jak kupno nowej baterii? Koszt takiej zaczyna się od ok 200zł. Powiedz mi jeszcze co znaczy "FAS" o którym wspomniałeś? Programatora nie wykonywałem gdyż jak wspomniałem dziś dopiero rozebrałem baterię.
 • Pomocny post
  Poziom 27  
  Możesz sprawdzić czy jest standardowe hasło, czy nie. W dokumentacjach do bq20z90 jest podane standardowe hasło unseal oraz fas - jest to hasło pełnego dostępu. Jeśli będą niestandardowe - będzie gorzej.
 • Pomocny post

  Poziom 32  
  Krzychu, ten kontroler baterii ma na pewno założone hasła niestandardowe. Możliwe, że będę miał hasła dostepu z ... nie powiem. Ale to dopiero za kilka dni.
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Tu jest jeszcze troszeczkę o bateryjce. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1572103.html. Ja też myślałem, ze ogniwa mam uszkodzone i kopiłem z allegro 2 sztuki z przesyłką za 15 zł. Po rozebraniu na zwarci bateria (miernik ustawiony na 10A) pokazywał 6A- czyli każde z łączonych po dwa ogniw. A bateria w laptopie trzyma około 2 min.
 • Pomocny post

  Poziom 32  
  Pisałem, że poległem na tej baterii, a to z powodu braku haseł do resetu. Ale moja bateria ma ogniwa w bardzo dobrym stanie mimo ponad dwóch lat pracy. Licznik ładowań był prawdopodobnie przekroczony, bo 527 cykli. Dzisiaj bateria już jest zresetowana, i pojemność ustawiona na 4800 mAh, jak fabryka dała. Niestety ja tego nie zrobiłem, tylko inżynier bezpośrednio z Chin - via internet - w tramach współpracy handlowej. Niestety, jakich haseł użył nie wiem, bo wpisywanie ich zrobił przy czarnym ekranie w moim komputerze. Wszystko odbyło sie przez zdalny pulpit.
 • Poziom 21  
  Dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Niestety, po ich przeczytaniu postanowiłem, że nie opłacalnym jest podjęcie się naprawy. Za same ogniwa wychodzi ok 150 zł i do tego nie pewność co do hasła. Nowa bateria kosztuje ok 200 zł z 12 m-c gwarancją.

  Zamykam.