Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

GeForce 9600m GS BIOS zly Susbystem ID

6uru 03 Mar 2012 14:26 1989 12
    6uru
    Level 9  
    Witam.
    Na początek przepraszam moderatorów jeżeli temat jest umieszczony w zlej kategorii, to mój pierwszy post a wszystkie możliwości wydają sie nieprawidłowe... :cry:

A teraz problem:
    jestem posiadaczem tytułowej karty 9600mGS. Niedawno w celu naprawienia problemów z nieznajdującymi się sterownikami przeprowadzałem modyfikacje biosu grafiki. Po długich rozmyślaniach i przeglądaniu rozmaitych for i zdjęc zauważyłem różnicę w wartościach pól SUBSYSTEM ID w programie NiBiTor dla podobnych kart (np. 9600GT, 9650, 9500gs), podczas gdy inne były takie same (oprócz device id). Stąd nasunął się pomysł tej modyfikacji i tak też zrobiłem.
    Oryginalnie: 061C
    Nowa wart: 0567

Po restarcie brak obrazu na monitorze, zewnętrznego nie podłącze bo mam wyjście hdmi. Laptop ZEPTO G15. Nie mam innego laptopa do przetestowania (asus a8sc będzie miał problem pewnie).
    Blind flash chyba nie da rady (a szkoda..), ponieważ w tle po włączeniu chyba nic sie nie dzieje, być może jest jakiś post z komunikatem błędu, windows sie nie ładuje.

Bardzo proszę wtajemniczonych o porady co mogę z tym teraz zrobić!
    Karta była w stanie zbliżonym do nowości, nigdy nie naprawiana, aż szkoda no.
    Posiadam dalej wszystkie pliki bios, mogę podać dokładne wartości pól.

:idea: Teoretyczne opcje jakie mi się nasunęły:
    1. Kupić taką samą uszkodzoną, wymiana bios. (niestety nie ma na allegro)
    2. Kupić działającą z takim samym biosem, flash na wartości mojej i wymiana. (nieopłacalne?)
    3. Kupić kartę 9600M GT (z tej ten subsystem), flash na oryginalny bios mojej, wymiana. (najlepsza ale problematyczna opcja?)
    4. Kupić inna i sprzedać swoją jako uszkodzoną, niech inni się bawią. (najmniej ciekawa opcja i w sumie najbardziej kosztowna).
    5. Reprogramować bios mojej. (nie posiadam programatorów, nie wiem kto mógłby to zrobić, b.proszę o sugestie)
    (najtańsza opcja)

Podkreślam, że bardzo zależy mi na naprawie swojej, jeśli to możliwe, a jest to prawdopodobne. Koszt innej sprawnej to około 300zl. Laptop byl skompletowany przeze mnie, dorobiłem sam chłodzenie, bo nigdzie nie ma. Kosztował łącznie koło tysiąca złotych, bardzo żałuję że kupiłem, było okazyjnie, a ja mam sie za majsterkowicza.. Miał być właściwie na sprzedaż, stąd niechęć do wywalania więcej pieniążków, ale przyszedł to głowy ten pomysł z fixem sterowników..
    Nie chciały znaleźć karty i nie działały nowsze niż seria 198. Każde 2xx :arrow: BSOD.

Bardzo proszę o porady i przemyślenia, namiary na kogoś kto mógłby naprawić, cokolwiek!
    Pozdrawiam serdecznie czytających!
    byczynho
    Level 19  
    Ja kiedyś po flashowaniu biosu grafiki po restarcie ujrzałem kolorowe paski zamiast obrazu. Poszedłem do sąsiada, pobrałem oryginalny bios, spisałem komendy i wszystko wklepałem na ślepo. Karta wróciła do pierwotnego stanu. Tobie polecam to samo, wgraj oryginalny bios.
    adamadi33
    Level 43  
    Najtaniej będzie odlutować kość bios i zaprogramować w programatorze.
    6uru
    Level 9  
    Napisałem, że na ślepo nie da rady ponieważ nie ma posta, jest conajwyżej jakiś komunikat którego nie mam jak odczytac.

adamadi33
    Tak jak napisałem, ale gdzie, kto się tym zajmuje? Masz jakieś namiary na serwis, chociażby internetowy?
    Brodi
    Level 29  
    post czyli power on self test
    Jesteś pewien że nie przechodzi post ? Może jest bios checksum error i chce f1 ? Może zadziała boot menu (w wielu lapkach F12 a tu nie wiem) i dalej tak jak kolega napisał na ślepo komendy wpisać, wiele razy tak robiłem i w 99 % dało się kartę uratować.
    Nie porzebnie zmieniałeś id, wystarczyło w sterownikach (plik inf) grafiki zmodyfikować id albo dopisać nowe i efekt ten sam, no i nic nie ryzykujesz.
    Druga sprawa to po co ci stery 25x.xx ? U kumpla w lapku też wywala bsody na 9500m a te 19x czy 17x działają jak burza.
    6uru
    Level 9  
    Jestem pewien, że nie przechodzą, sprawdzałem wszystkie warianty, staje w miejscu i żadne komendy mu nie pomagają.
    Wiem, że nie do końca potrzebnie, do tej pory właśnie z infami się bawiłem, ale tak jak napisałem nosiłem się z zamiarem sprzedaży i chciałem komuś zaoszczędzić kłopotu.
    U mnie to samo, każde 2xx.xx wywalały bsoda zaraz po starcie, ostatnie jakie chodzą to były 198.xx . Nie narzekałem na wydajność, ale wiadomo, z nowszymi tytułami już niskie detale. Miałem nadzieję że może to coś poprawi, w necie nie znalazłem wiele tematów dotyczących bsod na sterownikach 2xx.
    :(
    byczynho
    Level 19  
    Nic nie wymyślisz. Jeśli nie chcesz nawet spróbować mojego sposobu to zostaje Ci tylko serwis. Jeśli nie przechodzi posta to spróbuj może jeszcze zresetować bios płyty głównej i wtedy zobacz efekt. Jeśli post przejdzie to polecam mój sposób
    6uru
    Level 9  
    Nie brak chęci, lecz rady. Sproboje z tym biosem, dzięki.
    6uru
    Level 9  
    Niestety, próbowałem rożnych rzeczy, ale samo niestety nie chciało sie naprawić. Padl jeszcze ten pomysł zeby zflashowac 9600m gt którego nabyłem na ta wartość subsystem id od 9600mGS, ale nie wiem czy to zadziała ponieważ biosy beda sie roznic tylko timingami pamięci, a może raczej AZ timingami pamięci( roznica: DDR2 i GDDR3). Zwłaszcza, ze GTek jest SPRAWNY..

Wygląda na to, ze będzie trzeba jednak flashowac bezpośrednio bios. Czy ktoś wie które to chipy? Czy to te które zaznaczyłem?
    https://obrazki.elektroda.pl/1789695100_1332668093.jpg
    mdcs
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witaj.
    Masz może zgrany BIOS z tej karty?
    6uru
    Level 9  
    Witam!
    Tak, mam kopie zapasowa tej i paru innych modeli.
    W końcu tez znalazłem kogoś kto podejmie sie próby zaprogramowania chipu bios ze starego pliku wsadowego, w pon zanoszę kartę i zamieszczę odpowiedz gdy do mnie wróci, tak na przyszlosc dla innych.
    mdcs
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Będę wdzięczny jak podeślesz mi te BIOSy (z opisem, który od jakiej karty).
    Mam taką 9600M GS martwą po źle zflashowanym BIOSie i chciałbym ją ożywić.
    mdcs(malpa)interia.pl