Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WFC-2060 stukanie

03 Mar 2012 15:01 15203 29
  • Poziom 12  
    Witam
    od 10 lat posiadam tą pralkę. Jak dotychczas chodziła bezawaryjnie. Od jakiegoś czasu gdy zaczyna wirować z załadowanym praniem słychać przez chwilę jakies stuki (jakby coś obijało o obudowę) po wejsciu w wysokie obroty stuk nie jest już słyszalny, ale jest takie dudnienie - które nie miało miejsca kiedyś. Czy to wina amortyzatorów? dodam, że gdy pralka wiruje bez prania to działa normalnie. Oglądałem w srodku, wszystko wygląda na ok, nic się nie odczepiło.
    Proszę o wskazówki
  • Poziom 12  
    łozyska? Dlaczego?

Dodano po 2 [minuty]:

Gdy zdjąłem obudowę górną, i bujałem mocno bębnem na lewo-prawo to było słuchać te stuki.

Dodano po 8 [minuty]:

I ten charakterystyczny stuk, jest przenoszony na obudowę
  • Poziom 26  
    Mogą to być amortyzatory.
  • Poziom 30  
    Poluzowane śruby przeciwwagi na zbiorniku dają dudnienie przy wirowaniu pod obciążeniem.
  • Poziom 12  
    Dzieki, a czy wymiana tych amortyzatorów to skomplikowane zajęcie? wymaga rozebrania bębna?
  • Poziom 39  
    toomasz napisał:
    wymaga rozebrania bębna?
    Wymaga użycia szukajki, bo nie jesteś pierwszą osobą w Polsce która wymienia amortyzatory.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    poruszaj bębnem od środka na boki czy się nie rusza .
    gdy ruszam na boki to owszem rusza sie(kołysze) jak robie to mocniej to słychać te charakterystyczne stuki.
  • Poziom 39  
    toomasz napisał:
    gdy ruszam na boki to owszem rusza sie(kołysze)
    BĘBNEM, nie całym zbiornikiem! Kolego, litości! Skoro nie masz zielonego pojęcia o tym jak działa pralka czy łożysko, to naprawdę nie męcz siebie i innych :(

czolgista napisał:
    Nic innego jak łożyska
    Przecież z posta jasno wynika że rozhuśtał cały kocioł. A teraz rozgrzebie pralkę i będzie krzyk że nie wie jak poskładać.
  • Poziom 12  
    Oglądałem i łozysko wygląda na zdrowe (wygląd jak nowe), ale być może się nie zrozumieliśmy, bo gdy ruszam na boki tym bębnem w srodku to on sie rusza, ale wykonuje takie amortyzowane ruchy na boki.

Dodano po 3 [minuty]:

Nie wydaje mi sie to żeby były to łożyska, ponieważ nie czuć luzów na bębnie, gdy zostaje on rozhuśtany dosyć mocno, to ujawniają się te stuki-przenoszone na obudowę
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Widzę że inaczej się nie da (chociaż zaczynam wątpić w powodzenie tej operacji):
    - cały zbiornik (ten zewnętrzny) wisi sobie na sprężynach, na dole ma amortyzator(y), a w różnych miejscach przykręcone obciążenia żeby trudniej było go rozbujać.
    - z tyłu zbiornika jest otwór przez który przechodzi oś bębna.
    - na tej osi z zewnątrz zamontowane jest koło pasowe a w środku bęben.
    - pomiędzy "wewnątrz" a "zewnątrz" są dwa łożyska umożliwiające obracanie się bębna względem zbiornika (i uniemożliwiające mu każde inne poruszanie się). Środkiem przez łożyska przechodzi oś bębna, a na zewnątrz są one wprawione w zbiornik.

Jeśli łożyska są uszkodzone, to bęben może poruszać się na boki względem zbiornika. Mam szczerą nadzieję że teraz już rozumiesz dlaczego bujanie całym (wiszącym na sprężynach) zbiornikiem nie pomoże Ci sprawdzić łożysk.
  • Poziom 27  
    movzx napisał:
    Widzę że inaczej się nie da (chociaż zaczynam wątpić w powodzenie tej operacji):
    - cały zbiornik (ten zewnętrzny) wisi sobie na sprężynach, na dole ma amortyzator(y), a w różnych miejscach przykręcone obciążenia żeby trudniej było go rozbujać.
    - pomiędzy "wewnątrz" a "zewnątrz" są dwa łożyska umożliwiające obracanie się bębna względem zbiornika (i uniemożliwiające mu każde inne poruszanie się). Środkiem przez łożyska przechodzi oś bębna, a na zewnątrz są one wprawione w zbiornik.

Jeśli łożyska są uszkodzone, to bęben może poruszać się na boki względem zbiornika. Mam szczerą nadzieję że teraz już rozumiesz dlaczego bujanie całym (wiszącym na sprężynach) zbiornikiem nie pomoże Ci sprawdzić łożysk.
    W rzeczy samej ...swojej inicjatywy autor tego postu też mógłby wykazać więcej wciskając -SZUKAJ-
  • Poziom 12  
    Cytat:

To wszystko wyjaśnia- dzięki, wnioskuję że u mnie łożyska są dobre, ponieważ bęben nie daję się poruszać, jedynie cały zbiornik.

Dodano po 2 [minuty]:

Dodam, że te stuki które występują (nie zawsze), są takie jakby to coś w środku pralki stukało o obudowę
  • Poziom 20  
    Ja stawiam na uszkodzony krzyżak bębna.
  • Poziom 27  
    toomasz napisał:
    po wejsciu w wysokie obroty stuk nie jest już słyszalny, ale jest takie dudnienie - które nie miało miejsca kiedyś.
    Jeżeli coś takiego jest słychać to z szacunkiem tylko łożyska lub początek ich rozpadu .10 lat użytkowania ? bez awaryjnego ? chyba że prałeś stanik swojej lubej i drut się zawinął ......proponuje wrzuć filmik jak wiruje będzie prościej i łatwiej.
  • Poziom 12  
    Ta pralka jest super w porównaniu do starego polara który był mniej eksploatowany i częsciej sie psuł niż ten Bosch, co prawda był on kupiony za nie małe pieniądze- produkowany na rynek niemiecki. Spróbuję wrzucić filmik. Hmm raczej nic tam nie wpadło, a nawet jeśli to dźwięk nie przenosiłby sie na całą obudowę.
  • Poziom 12  
    Witam po przerwie,
    Dostałem się do spodu pralki w celu obejrzenia amorów bo coraz bardziej tłucze i dodaje fotki, z tego co widzę u mnie mocowany amortyzator do zbiornika jest w taki sposob, że chyba bez jego demontażu sie nie obejdzie. Co w takim wypadku zrobic? Pralka Bosch WFC-2060 stukanie
  • Poziom 12  

Widok amorka w srodku
    Czy idzie dokupić same wkłady?
  • Poziom 11  
    tak ale musisz rozpołowić zbiornik żeby wymienić amortyzatory są dostępne nr kat 448032 jest to zamiennik boscha koszt. ok 220zł sztuka wiem że można dokupić podobny za 20zł
    Moderowany przez mrhari:

Bzdury kolega wypisuje z tym rozpoławianiem zbiornika! Ostrzeżenie.

• Poziom 12  
    Sądzę, ze do 10 letniej pralki nie ma sensu pchać zamiennikow za 200pln. Rozumiem ze jakiś zestawów naprawczych nie ma? Jak zabrać się za demontaż tego zbiornika z obudowy?
  • Pomocny post
    Moderator AGD
    Amortyzatory wymienia się tak:

i nie trzeba do tego rozwalać całej pralki!
  • Poziom 12  
    Cytat:
    nie trzeba do tego rozwalać całej pralki!

Ale chyba i tak zbiornik trzeba wyjąc? bo od spodu wiertarką nie za bardzo podejde
  • Specjalista AGD
    toomasz napisał:
    bo od spodu wiertarką nie za bardzo podejde

Typową to może nie , ale kątową jak najbardziej .
  • Moderator AGD
    Wystarczy ścignąć front pralki i wszystko jak na dłoni. Nic nie trzeba kombinować.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Wystarczy ścignąć front pralki i wszystko jak na dłoni. Nic nie trzeba kombinować.

Front tzn? co masz na mysli?
  • Moderator AGD
    toomasz napisał:
    Front tzn?

Front czyli ten kawał blachy z oknem. Kilka wkrętów i sprężyna mocująca gumowy fartuch i gotowe.
  • Poziom 12  
    Witam
    Jednak wezmę się za rozpoławianie zbiornika, taniej mnie to w sumie wyjdzie, pralka ma juz prawie 10 lat więc nie będe pchał do niej amorów za 200PLN. Moje pytanie, proszę o wskazówki jak się do tego zabrać? rozumiem , że muszę zdemontować front z oknem, gorne obciązenie bębna, zdjąć ze spręzyn i gotowe?
    Proszę o cenne wskazówki

dziekuje i pozdrawiam