Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Elta cb220, chłodzenie.

Marcinek122 03 Mar 2012 17:41 3628 6
  • #1 03 Mar 2012 17:41
    Marcinek122
    Poziom 8  

Witam!

Ostatnio założyłem nowe ogniwo peltiera o oznaczeniu TEC1-12709 [mocniejsze niż stare] wydaje mi się , że to nowe wytwarza za dużo ciepła, a stary wiatraczek słabo chłodzi ciepłą stronę ogniwa. Czytałem gdzieś, że można założyć cooler taki sam jak te do karty graficznej czy procesora w komputerze. Ale każdy taki wiatraczek który znalazłem, jest zabudowany dookoła jak tu:

A ja bym potrzebował coś takiego:

Ten fabryczny strasznie hałasuje, przydałoby się coś nowego i wydajnego :)

I drugie moje pytanie.
    Czy zimną stronę ogniwa również smarować pastą termoprzewodzącą? Czy nie trzeba a lodówka i tak będzie chłodzić ?

Z góry dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam!

0 6
  • #2 03 Mar 2012 18:14
    bestboy21
    Poziom 38  

Jeśli z zimnej strony jest coś co to zimno oddaje do wnętrza (tzn. radiator) to tak, trzeba smarować. Zadaniem pasty jest zmniejszenie rezystancji termicznej , czy to ma działać w jedną czy w drugą stronę paście nie robi różnicy ;)

Cytat:
    Czy nie trzeba a lodówka i tak będzie chłodzić ?

Będzie, ale dużo gorzej.

p.s. Możesz wyciąć "ramkę" z tych wentylatorów komputerowych zamiast szukać odpowiedniego bo może być ciężko ze znalezieniem.

0
  • #3 03 Mar 2012 18:30
    Marcinek122
    Poziom 8  

Chciałem właśnie z tą ramką tak zrobić jak mówisz bestboy21 ale mocowanie nie będzie później pasować. Bo mocowanie tego wentylatorka jest w kształcie litery X. No i dodatkowo widzisz jak jest zbudowany ten wentylator ? Jakby łopatki poukładane na talerzu :) bynajmniej tak to wygląda. A nie widziałem na alledrogo takiego, tylko zwykłe wiatraki jak w komputerze. Zrozumiałeś ? Bo trochę pomieszałem :)

0
  • #4 03 Mar 2012 18:39
    bestboy21
    Poziom 38  

Ważne jest żeby spełniał swoje zadanie (w tym wypadku dmuchał na gorącą stronę radiatora) , nie rób z igły widły, zamocowanie małego wentylatorka to nie problem nawet kropelką albo - sylikonem sanitarnym 8-) , wytrzymuje takie temperatury i jeszcze będzie tłumił drgania , cztery "krople" sylikonu i po płaczu a w razie czego będzie łatwo demontowalne bez demolki, bo z kropelką to różnie bywa...

0
  • #5 03 Mar 2012 19:16
    Marcinek122
    Poziom 8  

Czyli mówisz, że ten komputerowy wiatraczek będzie dmuchał w górę na radiator ? Teraz działa to tak:

Po złożeniu tunel w pokrywie kieruje zasysane powietrze na radiator.

A w tym wiatraczku komputerowym nie będzie to czasami działać tak?

Wiesz o co mi chodzi ? Że przy tym komputerowym wiatraczku nawet po obcięciu tej ramki a nie dodaniu tego śmiesznego talerza powietrze będzie tłoczone na obudowę a nie na radiator tunelem.

Co Ty na to ?

0
  • Pomocny post
    #6 03 Mar 2012 19:28
    bestboy21
    Poziom 38  

W sumie to masz rację bo nie przyjrzałem się profilowi łopatek tego oryginalnego wentylatora (teraz skumałem jak to ma działać) , taki profil najszybciej znajdziesz w wentylatorach do kart graficznych lub w laptopach. Chociaż jak wytniesz boki w tym komputerowym i dorobisz spodek to zacznie dmuchać na boki tylko musiał byś sprawdzić wydajność bo z takim profilem łopatek może wyjść średnio .

Wytnij mu jeden bok (bo i po cholerę wszystkie :D :?: ) zatkaj spód i sprawdź czy z takim profilem łopatek wydajność będzie zadowalająca. (patrząc na rozmiary starego wentylatora są duże szanse na powodzenie eksperymentu)

Wyczyść radiator :lol: na zakurzony radiator nawet pasta za 50zł nie pomoże ;)

p.s. Powodzenia w polerowaniu, kiedyś mi się nudziło .

0
  • #7 03 Mar 2012 19:59
    Marcinek122
    Poziom 8  

Super, ekstra, dzięki :D jak zrobię to się pochwalę, może komuś się przyda ;)

0