Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PCB wzmacniacz na 2n3055 projekt

DJ_Pawlak 03 Mar 2012 21:49 15329 40
  • #1 03 Mar 2012 21:49
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam mam prośbę do kogoś kto by mi zaprojektował pcb do tego schematu :

https://obrazki.elektroda.pl/7609195700_1320145202.gif

Ewentualnie czy jest on poprawny. 2n3055 były by oddzielnie n radiatorze połączone kabelkami.

Z góry serdecznie dziękuje mogę ofiarować punkty.

Pozdrawiam.

0 29
  • #2 04 Mar 2012 07:50
    T502
    Poziom 15  

Taa, dość śmiała propozycja. Spróbuj sam przy pomocy Autotrax, Protel lub Eagle. Schemat wylgąda poprawnie.

0
  • #3 04 Mar 2012 08:49
    ZbeeGin
    Poziom 38  

DJ_Pawlak napisał:
    Witam mam prośbę do kogoś kto by mi zaprojektował pcb do tego schematu :

Na forum pojawił się już ten schemat i płytka do niego. Zatem poszukaj.
    W starym temacie o projektowaniu jest podobny schemat i płytka (nawet Moja), można nieco pozmieniać wartości elementów i wykorzystać, bo to taki sam układ.

0
  • #4 05 Mar 2012 20:28
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Tak tylko jakoś nie mogę nigdzie znaleźć tej płytki.... widzę że będę musiał sam się jakoś za to zabrać...

0
  • #5 06 Mar 2012 18:55
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Nie mogę ogarnąć ciągle zatrzymuje się w jakimś punkcie nie mogę porządnie rozmieścić elementów ;/ może ktoś mi zaprojektuje ??

Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

W końcu zaprojektowałem pcb czy mógłby ktoś sprawdzić czy w miarę dobre jest ??

0
  • #6 06 Mar 2012 21:28
    T502
    Poziom 15  

No brawo, samodzielna praca. Są drobne błędy, ale rozwijasz się. Pomyliłeś tylko wyprowadzenia BD139 i BD140. Jeżeli trzymasz ten tranzystor napisem do siebie to od lewej masz E, C, B, trochę inaczej n iż przywykliśmy w tranzystorach małej mocy. Pamiętaj, że teraz masz widok od strony elementów. Pamiętaj, że projektując mozaikę ścieżek zawsze masz lustrzane odbicie wyprowadzeń elementów. o ile w przypadku oporów i kondensatorów to nie problem, to z tranzystorami i scalakami już jest to ważne. Na Twoim rysunku BC556 gdybyś miał zamontować na tak zaprojektowanej mozaice, musiałbyś bazę "wypchnąć" do przodu. Możesz tez przewidzieć trochę więcej miejsca dla rezystorów 0.33 Ohm. To elementy, które będą się nagrzewać. Byłoby dobrze też zrobić nieco miejsca dla małych radiatorów pary BD139/140.

0
  • #7 06 Mar 2012 21:43
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Kurde a ja już wytrawiam płytkę xD dobra jakoś te bdxxx wygnę nóżki i będzie dobrze ;) jutro zdam relację z pracy i jak nastąpiło uruchomienie.

0
  • #8 06 Mar 2012 22:06
    T502
    Poziom 15  

Jeśli coś pójdzie nie tak, nie łam się tym. Ważne, że robisz coś samodzielnie. Doświadczenie zdobywa się właśnie w taki sposób.

0
  • #9 08 Mar 2012 19:56
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Płytki dopiero zmontowałem dzisiaj już nie poskładam do końca jutro zapewne uruchomię to wrzucę fotki :D może i filmik się nagra jak będę miał czym i jak nie pójdzie dym przy uruchamianiu xD zamiast bd139/140 dałem mje340/350 więc mniej się będzie grzać ;)

0
  • #10 10 Mar 2012 19:59
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Mam poważny problem, gdyż tranzystor BD140 grzeje się fest już po 10s włączenia zasilania dźwięk jest w miarę odpalił z pierwszego ale martwię się tym grzaniem na razie jeden kanał tylko odpaliłem.

Co możecie mi poradzić ???

Drugiego kanału nie chce na razie odpalać bo kondensator 100uF mam na 25V tylko.

Całość zasilam 2 x 32V DC .

0
  • #11 10 Mar 2012 22:45
    ZbeeGin
    Poziom 38  

DJ_Pawlak napisał:
    Co możecie mi poradzić ???

Czy jest stałe napięcie na wyjściu bez sygnału? Czy jest zmienne napięcie na wyjściu bez sygnału? Czy dolny 2n3055 jest sprawny i poprawnie podłączony? Jakie jest napięcie pomiędzy bazami MJE340/350?

0
  • #12 11 Mar 2012 11:17
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Między bazami bez obciążenia jest 1,2V na wyjściu 200mV. Najbardziej mnie zastanowiło to że beż podłączonego głośnika tranzystor się w ogóle nie grzeje, a gdy podłącze głośnik nagle zaczyna się grzać i po odłączeniu przestaje się grzać.

Dodano po 52 [minuty]:

Witam problem rozwiązany przyczyną było złe podłączenie bazy i emitera 2n3055 układ działa poprawnie i nie grzeje się.

0
  • #13 15 Mar 2012 17:41
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam zastanawiam się nad tą konstrukcją do subbasu 4ohm dołożyłem równolegle jedną parę tranzystorów.

Czy można podnieść napięcie zasilania ?? wiem że 2n3055 mogą nie wytrzymać ale mam pełno ze starych zapasów i rozbierałem jednego są solidne. z napisem TUNGSRAM. Może wytrzymają wyższe napięcie.

Zastanawia mnie czy ten układ będzie w stanie wysterować te tranzystory.

Schemat:

0
  • #14 16 Mar 2012 19:43
    ZbeeGin
    Poziom 38  

DJ_Pawlak napisał:
    Czy można podnieść napięcie zasilania ??

Trochę można. Pomijając fakt, że trzeba patrzeć na Vce tranzystorów i to nie tylko samych 2N3055, to aby przystosować układ do większego napięcia zasilania trzeba nieco pozmieniać też w wartościach rezystorów.
    Lepiej jednak poszukać innego schematu, bo w tym układzie nie ma żadnych zabezpieczeń, a prosty układ stopnia napięciowego gdzie punkt pracy ustala się na dwóch diodach nie rokuje temu układowi najlepiej.

0
  • #15 16 Mar 2012 22:10
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Na jednej parze na prawdę nie źle gra ten układzik jak na jego prostotę ;)

0
  • #16 20 Mar 2012 10:48
    TOMI
    Serwisant

Po pierwsze na wyjściu nie ma układu Zobla zabezpieczającego przed wzbudzaniem. Po drugie, te 200mV to masz na wyjściu bez podłączonego głośnika ?

0
  • #17 20 Mar 2012 18:32
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Układ działa już bo źle tranzystory podłączyłem. Więc już nie są aktualne te pomiary ;)
    hmm też się tak zastanawiałem np w bipolar 300 jest takie włąśnie rozwiązanie stk4241V miało też takie cudo więc akurat mam rezystor 10R / 2W i kondensator 50nF więc zamontuję powinno być ok ;)

Dzięki za spostrzeżenie.

Dodano po 1 [godziny] 14 [minuty]:

Właśnie składam ten układzik uruchomiłem i pracuje jeszcze nie obciążałem go porządnie nie mam jak bo wszyscy w domu ;) pracuje na 4ohm.

Schemat 4x 2n3055 :

Co o tym myślicie ?? Czy ten układ poradzi sobie z obciążeniem i długim graniem ??

Wersja z jedną parą i bez rezystora z kondensatorem równolegle na wyjściu obciążyłem na maxa i grała przez 2 h nic się nie stało i dalej pracuje świetnie.

Dodaję zdjęcia rozebranego 2n3055 wszystkie mam identyczne. Przepraszam za jakość zdjęć ale robiłem laptopem xd nie mam jak zrzucić z tel.

PCB wzmacniacz na 2n3055 projekt PCB wzmacniacz na 2n3055 projekt PCB wzmacniacz na 2n3055 projekt

Krzem ma wymiary 4,5mm X 4,5mm i jest osadzony na podstawie która z kolei dopiero do obudowy tranzystora, więc raczej porządne tranzystory.

0
  • #18 21 Mar 2012 20:46
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

A więc pomiary zrobione i jest mile zaskoczony.

Daję układ trochę przerobiony i przetestowany nic się z nim nie dzieje nawet bez radiatorków na bd140/139 radzi sobie bezproblemowo.

Schemat ideowy :

A więc opis pracy ;) U mnie układ pracuje z takimi elementami jak na załączonym schemacie i przy głośniku 4ohm. Zrobiłem 2 układy czyli stereo i napędza moje satelity ;) Kondensatory Jamicon i WIMA rezystory 1% Vishay.

Pod względem mocy i brzmienia hmm tda7294 to śmieć pod względem mocy wiadomo ale i dźwięku. STK4241V też odpada nie ma takiego kopa jak ten układ.

Nie wiem ile mocy daje ten układ ale na wysterowaniu 70% nagłośniłem calutki dom 3 piętrowy jedno piętro 60m2 na drugim piętrze grał sprzęt i na prawdę było głośno myślę że na salę 150m2 spokojnie można nagłaśniać ;) sam w domu to można było dać ;p wokal czysty wysokie tony bardzo miłe jak na prostotę tego układu. Układ obciążyłem od razu po uruchomieniu 70% volume, napięcie zasilania 2x40V, satelity 4ohm 200W RMS.

Ta końcówka mocy gra na prawdę głośno jak na niskie napięcie zasilania.

Do tego zestawu gra subbas 12" 300W RMS i końcówka bipolar 200 ;).

Transformator 1KW, filtracja 4x 10.000uF TECHNICS HI-SPEED EXII, mostek 50A na radiatorze.

Filtry środkowo-przepustowe na satelity 150Hz-16kHz.

Filtr środkowo-przepustowy z sumatorem sygnału 25Hz - 150Hz.

Całość gra wyśmienicie ;)

Układ bezproblemowy działa od pierwszego kopa nie potrzeba regulacji polecam ;).

0
  • #19 24 Mar 2012 23:10
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam aby polepszyć kompensację temperaturową wymyśliłem taki oto schemacik i moje pytanie czy wartości elementów są właściwe ??

Schemat końcówka mocy 4x 2n3055 :

0
  • #20 26 Mar 2012 15:39
    wsxqaz
    Poziom 9  

Jest dobrze. ciekawe jaka moc by byla z kd502 na twoim schemacie

0
  • #21 26 Mar 2012 19:50
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Ja nawet pokusiłem się na 2x 40V DC i tylko rezystorek który był wcześniej 2,2k grzał się mocno to wstawiłem 2,7k / 2W przy diodzie zenera nie ma na schemacie przerobione zaraz zamieszczę nowy ;)

Grzeje się do 50* bez radiatora BD139 w dolnej części schematu a tak układ dobrze wydajny jest prądowo pięknie gra i pod pełnym obciążeniem mocno się nie grzeje ;)

Ktoś może pomyśleć czemu męczę się z takim układem no cóż uczę się i to jest najważniejsze !!!

W końcu ktoś odpowiedział bo same wyświetlenia się nabijają nic więcej.

Dodano po 6 [minuty]:

0
  • #22 31 Mar 2012 20:11
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam zrobiłem ten układ przy napięciu DC 2x 32V układ współpracuje z zestawem głośnikowym 2ohm. Testowany przez 2 godz. na razie grał i żaden problem nie wystąpił. Duża ilość 2n3055 pomaga w rozłożeniu prądów przy zbyt niskim obciążeniu. Układ zrobiłem z tego co miałem w szufladzie ;)

Pod czas niestety na razie domowych testów układ został na maxa wysterowany i elementy nie grzały się nadmiernie była to temperatura pracy. Dźwięk był czysty nie było słychać żadnych przesterów a wzmacniacz nie wzbudzał się.

Schemat :

0
  • #23 01 Kwi 2012 16:02
    ZbeeGin
    Poziom 38  

DJ_Pawlak napisał:
    Pod czas niestety na razie domowych testów układ został na maxa wysterowany i elementy nie grzały się nadmiernie była to temperatura pracy. Dźwięk był czysty nie było słychać żadnych przesterów a wzmacniacz nie wzbudzał się.

Co nie znaczy, że ten schemat się nadaje do długiego i głośnego grania na takim obciążeniu. Od początku jednej rzeczy tu bardzo brakuje: układu zabezpieczającego przed nasycaniem się tranzystorów mocy.

Już raz naprawiałem pseudo "wzmacniacz estradowy" o bardzo podobnej konstrukcji, który właśnie w nieodpowiednim momencie się wzbudził i parę głośników poszło z dymem. Tam też brak był podstawowych zabezpieczeń, układ uproszczony do minimum. Co więcej producent nawet nie umieścił żadnych wyrównawczych rezystorów emiterowych!

0
  • #24 01 Kwi 2012 16:56
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

A mógłbyś mi przybliżyć koncepcje jak takie zabezpieczenie miałoby wyglądać ??

Na sprzężaniu zwrotnym zastosowałem zamiast 1uF dałem 10uF wzmacniacz przyjemniej pracuje już nie ma takich mocnych wysokich a dynamiczniejszy bas ;)

U mnie pracuje z filtrem środkowo-przepustowym 100Hz - 16kHz więc prądy nie są duże.

Dodam jeszcze, że docelowo będzie pracował z zestawem głośnikowym 2,6ohm lub 4ohm.

0
  • #26 01 Kwi 2012 21:35
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Tak się właśnie zastanawiałem że to tak będzie wyglądać. Ale jak tam jest podłączone przy jednej parze przy emiterach a jak u mnie są 4 pary to mam 4 takie układy robić czy wystarczy do jednej pary podłączyć ??

Opóźnione załączanie i zabezpieczenie przed DC mam na od dzielniej płytce.

A jak jest np. w schemacie bipolar 300 z tego schematu mogę skorzystać ??

Zrobię poglądowy schemat czy dobrze myślę.

0
  • #27 02 Kwi 2012 22:30
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Witam myślę że to ostateczny schemat, czy może już się nazywać jako mini estradowa końcówka ?? Jest ona do zasilania satelit 2 drożnych. od 100Hz do 16kHz.

Zdecydowałem jednak że będzie pracować przy 4 ohm. Jaki prąd spoczynkowy proponujecie ustawić ??

Układ uruchomiony pracuje jednak nie wiem czy po 50mA na tranzystor ustawiać ??

Czy schemat jest poprawny ???

0
  • #28 08 Kwi 2012 11:07
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Ten układ w powyższym poście działa bez problemu przy 2ohm przetestowany 4 godz grania bez przerwy nic się nie stało i grał cały czas tak samo.

Przeżył bezpośrednie zwarcie na 5s i dalej grał.

Można dołożyć jeszcze jedną parę 2n3055 do rozłożenia prądów przy 2ohm.

Napędzał satelity pasmo przenoszenia z filtrem 150Hz do 16KHz.

Polecam układ bezproblemowy w uruchomieniu ;)

0
  • #29 04 Maj 2012 15:04
    marian_menson
    Poziom 12  

Witam kolego a może spróbuj podnieść napięcie zasilające do +- 50V wtedy będzie ok 200W przy 4R a to już nie mało jest tylko dobre zabezpieczenie przeciwzwarciowe i przeciw DC na wyjściu i może śmigać na imprezach. Sam zabieram sie do złożenia takiego układu tylko że na wyjściu mam 2sc5200 i 2sa1943 tylko że mam małe wątpliwości co do schematu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2284827&highlight=

0
  • #30 04 Maj 2012 18:40
    DJ_Pawlak
    Poziom 15  

Można by się pokusić o lepszą stabilizację pary różnicowej ja mam w planach tak zrobić najpierw zrobić stabilizator analogowy na tranzystorze zbić napięcie do takiego aby stabilizator 7815 nie usmażył się.

W planach mam też jak fundusze lepsze będą na końcowe dać jakieś z wyższym napięciem przebicia.

Szczerze to ten układ jakością dźwięku nie grzeszy dla mnie jest wystarczający ,a też nowe doświadczenie zdobyłem pod czas jego budowy :D

0