Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schematy-jak zrozumieć, nauka rysowania?

04 Mar 2012 10:27 3691 9
  • Poziom 8  
    Witam!
    Mam problem w szkole odnośnie rysowania schematów.
    Ostatnio rysowaliśmy schemat 2 pomp pompujących wodę z zalanego szybu.
    Mieliśmy również rysowanie spawarek też mi to nie wychodziło za bardzo.
    Kto wie jak nauczyć się rysowania schematów ogólnie, nie tylko tych podanych wyżej?

P.S.
    Każda pomoc mile widziana.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    Daj ten schemat. Tam jest wszytko po ludzku napisane.
  • Poziom 8  
    Ja mam dany rysunek z którego mam zrobić schemat
    Ale mi zależy żeby również inne schematy ogarnąć
    Mam zrobić 2 schematy:
    Obwód sterowania ręcznego pompy
    Obwód prądowy pompy
    Tutaj rysyunek:
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    "Obwód prądowy" czy "wysokoprądowy" to będzie wyłącznik główny, zabezpieczenie, stycznik, przekaźnik termiczny i silnik.
    Obwód sterowniczy to będzie zabezpieczenie, przycisk startu, przycisk stopu, wyłącznik pływakowy (ten z prawej na rysunku poglądowym), przełącznik automat/ręka, styk przekaźnika termicznego i cewka stycznika, styk pomocniczy stycznika. Może być transformator obniżający napięcie sterownicze.
    Elementy wspólne - termik i stycznik - muszą mieć zgodne oznaczenia i powinny mieć odsyłacze - numerki ze współrzędnymi, gdzie szukać reszty. Pod cewką stycznika rysuje się tabelkę z wykazem zastosowanych styków NO i NC.
  • Poziom 8  
    Obwód prądowy. Mi chodzi żeby ktoś narysował to i ja porównam ze swoimi schematami.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    HELGHAST997 napisał:
    Obwód prądowy. Mi chodzi żeby ktoś narysował to i ja porównam ze swoimi schematami.

Na łatwiznę by się chciało? Najpierw pokarz co zrobiłeś a potem dostaniesz poprawne schematy.
  • Poziom 8  
    No to pokażę gdy wrócę ze szkoły. Ale mi zależy żeby na podstawie takich rysunków i treści dobrze rysować te schematy. Przez to ,że nie umiem mam już 2 jedynki ,które będzie bardzo ciężko poprawić ,bo taki nauczyciel. Ktoś mógłby wytłumaczyć mi jak poprawniezrobić takie schematy.

Tutaj schematy zrobione po mojemu
    Obwód sterowania:
    Obwód prądowy:
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    Obejrzyj jakieś schematy elektryczne od fabrycznych maszyn.
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    Zamontowałeś termik na silniku, ale nie wykorzystałeś jego styku w sterowaniu - niczego nie zabezpieczy. Mógłby to być wprawdzie M250 rozłączający 3 fazy, ale inaczej się go rysuje i gdzie indziej - albo zamiast bezpieczników topikowych, albo tuż po nich przed stycznikiem.
    Przycisk START będziesz trzymał cały czas - brak podtrzymania, ;)