Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Klimatyzacja AUX ASW-H18B4 Propan zamiast r410a

04 Mar 2012 17:41 15447 22
 • Poziom 10  
  Witam, niedawno udało mi się bardzo tanio kupić klimatyzację AUX ASW-H18B4 z inwerterem. Chciałbym się dowiedzieć jak zachowa się ten klimatyzator gdy napełnię go propanem zamiast r410a. Używałem już r290 do układów po czynniku r22 w których znajdował się olej mineralny i wszystko działało jak należy. Podobno propan jest czynnikiem uniwersalnym i można stosować go ze wszystkimi olejami, lecz chciałbym aby ktoś bardziej doświadczony wypowiedział się na ten temat.
  Pozdrawiam.
 • TestoTesto
 • Poziom 19  
  Propan jest skrajnie łatwopalny.
 • Poziom 10  
  Wiem o tym, ale czy to jest jedyne przeciwwskazanie aby nie napełniać nim klimy? Głównie chodzi mi o to jak propan będzie współpracował z olejem poliestrowym oraz jak wpłynie to na żywotność sprężarki. Domyślam się, że wydajność może minimalnie spaść ze względu na mniejszą masę cząsteczkową propanu od r410a.
 • TestoTesto
 • Poziom 11  
  Kolego nie montuj bomby.
  Zachowanie czynnika we współpracy z olejem to jedno, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo.
  Co np. gdy padnie sprężarka, ktoś przyjedzie ją wymienić i w ruch pójdzie palnik ?
 • Poziom 19  
  Gorzej jak w sprężarce coś zaiskrzy ;)
 • Poziom 10  
  Zdaję sobie sprawę z łatwopalności propanu , jednak sam z siebie się nie zapali. Do zapłonu konieczny jest dostęp około 90% powietrza więc wykluczam zapłon w sprężarce. Jedynym zagrożeniem mógłby być wyciek gazu do pomieszczenia klimatyzowanego dlatego wyciąłem łączenia gwintowane przy jednostce wewnętrznej i polutowałem wszystko na twardo.

  Dziś skusiłem się napełnić klimę, właśnie dokonałem testów wydajności przy grzaniu. nominalnie klima ma oddać 5,5 kw. Z moich obliczeń dokonanych na podstawie wydajności wiatraka jednostki wew. oraz różnicy temperatur na wlocie i wylocie wynika że uzyskałem 4,3 kw mocy przy temperaturze zewnętrznej 2 stopni Celsiusza.
  Wydaje mi się, że pobór prądu także nieznacznie spadł, nominalnie klima powinna brać 2,0 kw pod czas grzania, mi wyszło 1,6kw lecz pomiar był nieprecyzyjny ponieważ nie mam odpowiedniego urządzenia i musiałem polegać na liczniku elektrycznym.
  Agregat pracuje ciszej niż na r410a.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Cześć,

  Jak policzyłeś ta wydajność? Dziękuje z góry za odpowiedź.

  A jeśli chodzi o propan to osobiście jestem przeciw - chyba,że Ty użytkujesz ten sprzęt - w tym wypadku punkt z dociekliwość i ekspertymentatorstwo ;).

  Pozdrawiam,

  Z
 • Poziom 10  
  Oczywiście, klima na mój użytek. Wydajność policzyłem w następujące sposób:
  Na jednostce wewnętrznej sprawdziłem wydajność wiatraka - 850m3/h,

  wzory:
  Q=cmΔt
  m=ρV (m-masa)

  dane:

  V=850[m³] -objętość powietrza przechodząca przez j. wew. w ciągu godziny
  Δt=15 - różnica między temp w miejscu zasysania powietrza a wylotem
  c=1008[J/kg`C] -ciepło właściwe powietrza (wartość stała)
  ρ=1.2[kg/m³] -gęstość powietrza (można uznać za stałą)

  rozwiązanie:

  m=1.2[kg/m³] * 850[m³] =1020[kg] (tyle powietrza przechodzi przez klimę w ciągu godziny)
  Q=1008[J/kg`C] * 1020[kg] * 15[`C]
  Q=15422400[J] (tyle trzeba energii aby ogrzać to powietrze w ciągu sekundy) J=W/s
  Dzielę powyższy wynik przez 60 otrzymuję wynik w watach na minutę, potem jeszcze raz przez 60 i otrzymuję wynik w watach na godzinę

  15422400:60:60=4284w/h czyli klima oddaje w zaokrągleniu 4,3kw ciepła
 • Poziom 21  
  Propan nie nadaje sie do zastosowan w klimatyzacji czyli nie moze pracowac w wysokich temperaturach odparowania.
  W lodowkach pracuje na podcisnieniu -0.5 Bar
  Agregat lodowkowy jest cichy na tym czynniku ale szybciej sie zatrze niz na 134a lub 404a
  Bezcelowe jest wiec napelnianie klimy takim gazem zwłaszcza jak pracuje na 410a ze wzgledu na moc silnika zastosowanego do tego czynnika a wydajnosc napewno spadnie
 • Poziom 14  
  Wydajność spadnie a zużycie prądu wzrośnie - zobaczysz to dopiero kiedy na zewnątrz będą wyższe temperatury.

  Propan (r290) podobnie jak izobutan (r600a) współpracuje z każdym typem oleju sprężarkowego. Łatwopalność nie jest problemem, bardziej martwiłbym się właśnie o wysoką jak na ten gaz temperaturę odparowania.

  Osobiście polecam wymianę na r410a - jest do dostania w małych ilościach w hurtowniach chłodniczych. Różnica właściwości między r410a a r290 jest dość znaczna - odparowanie przy ciśnieniu atmosferycznym -51*C vs -42*C, a co za tym idzie kompletnie różne ciśnienia skraplania. Osobiśnie nie nazwałbym r290 zamiennikiem w tej sytuacji, może za r407c bym się jeszcze odważył ale tutaj szkoda klimy na takie eksperymenty.

  Pozdrawiam,
 • Poziom 10  
  W zimie pod czas grzania klimatyzacja osiągnęła dobrą moc, niestety teraz pod czas pracy w trybie chłodzenia mogłaby działać lepiej. Chyba zdecyduję się na zakup r410a. Zastanawia mnie jeszcze tylko jedna rzecz. Czy zmieniając zawór rozprężny w tym wypadku jest to kapilara dałoby się poprawić wydajność chłodniczą na r290?
 • Poziom 13  
  Powinieneś odrazu napełnić gazem takim na jaki zaprojektowany klimatyzator. Nie rozumiem po co te eksperymenty z r290. Przecież r410 nie jest jakimś strasznie drogim albo trudno dostępnym czynnikiem.
 • Poziom 17  
  Witam
  Zakupiłem ostatnio urządzenie (pompa ciepła)na R290 i tu mam pytanie czy mogę zmienić na R22 (mam takowy)? W urządzeniu jest fabrycznie zamontowany zawór rozprężny flica TLEX 3 na właśnie R22.Jak wygląda ilość czynnika po zmianie tzn.czy nabić tyle samo co w dokumentacji?
  Klimatyzacja AUX ASW-H18B4 Propan zamiast r410a
 • Specjalista elektryk
  Witam
  dkkdarch napisał:
  czy mogę zmienić na R22 (mam takowy)?

  Hmm kolega żartuje???
  A może tylko mi się wydaje że czasy R22 to już minęły (przynajmniej w UE bo w Afryce owszem widziałem nowe układy z tym czynnikiem)
  pozdrawiam
  pm001
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  A jak wszedłeś w posiadanie tego czynnika? I jeśli już go masz,to się tym nie chwal publicznie. Stosowanie tego freonu jest zabronione.
 • Poziom 17  
  Każden musi mieć własną dziuręozonową. Dobrze że nie bywam w tej Afryce.
 • Poziom 17  
  Chyba jeszcze można napełniać stare urządzenia czynnikiem z odzysku?
  Mam klimę w której siedzi jeszcze 22-ka a jest ona do demontażu.
  Problem z PC jest taki że według poprzedniego właściciela straciła moc i serwisanci podejrzewali sprężarkę w której mogła się uszkodzić płytka zaworowa na jednym cylindrze.Przy odłączeniu węża do manometrów rzygnęło trochę olejem i jest czyściutki.Włączyłem na około kilkadziesiąt sekund pompę i ciśnienie wzrosło do 22bar ale nie tak szybko jak bym się spodziewał a parowanie gdzieś w okolicy 4bar.
  Jak sprawdzić czy faktycznie to sprężarka jest winna?Podejrzewałem nieszczelność pomiędzy stroną wysoką a niską na ekonomizerze lecz muszę to sprawdzić.
 • Poziom 21  
  serwisant73 napisał:
  A jak wszedłeś w posiadanie tego czynnika? I jeśli już go masz,to się tym nie chwal publicznie. Stosowanie tego freonu jest zabronione.  Stosowanie nie jest zabronione tylko sprzedaz, jezeli istnieja instalacje na R22 to dopuszczanie czynnika jest wskazane ale po uprzednim sprawdzeniu szczelnosci układu.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Być może tak w Polsce jest. Ale nie zmienia to faktu, że dostęp do tego czynnika maja tylko osoby posiadające odpowiedni certyfikat. Czyż nie?
 • Poziom 17  
  W związku z tym że butelki po 380g są dość drogie kupiłem dwie co daje 720g i tu mam pytanie czy da się odzyskać część czynnika R290 bo potrzebuję 850g.Nigdzie w sieci nie mogę znaleźć żadnych informacji na temat odzysku.Czy lepiej np. zrobić próżnię w pustej butli i pod wpływem ciśnienia część czynnika przepłynie z urządzenia do butli.Czy poza tym że trzeba uważać na wybuchowość w odpowiednim stężeniu czy może jeszcze na coś innego.
 • Poziom 10  
  Do odzyskania czynnika można użyć stacji odzysku czynnika, a w ostateczności sprężarki lodówkowej. W takim wypadku trzeba chłodzić wodą butlę którą się napełnia gdyż tak samo jak w klimatyzacji będzie się ona nagrzewać. Jeżeli układ był na r 22 to nie należy przy napełnianiu sugerować się wagą ponieważ litr propanu waży 500g natomiast litr r22 sporo ponad kilogram. Moja klima działa na r290 już rok również jako pompa ciepła i sprawuje się znakomicie.
 • Poziom 17  
  Wiem że ma mniejszą wagę.Mam nową sprężarkę lodówkową i mały skraplacz z wentylatorkiem więc coś się skręci.
  A jak z wybuchowością " R-290 ?Czy odzyskując czynnik nie ma obaw w tym kierunku?Oczywiście zachowując odpowiednie środki ostrożności.
 • Poziom 10  
  Do zapłonu propanu potrzebny jest utleniacz, w tym wypadku to tlen z powietrza, aby jednak reakcja mogła zajść musi tego powietrza być około 90% oraz 10% gazu. W instalacji chłodniczej taka sytuacja jest niedopuszczalna nawet z niepalnymi czynnikami gdyż układ by nie działał. W sprężarce zapłon także nie nastąpi, ponieważ wewnątrz jest silnik bez szczotkowy i nie generuje on iskier. Radzę jednak uważać na przewody i łączenia, wszystko musi być szczelne, żeby gaz nie ulotnił się do pomieszczenia. Osobiście w podobny sposób przepompowałem już dziesiątki litrów tego gazu i wszystko przebiegało bardzo sprawnie. Mimo wszystko zalecam ostrożność i skrupulatność.