Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Duża tablica informacyjna LED 160x20 cm

jacik 04 Mar 2012 17:43 10029 17
  • Duża tablica informacyjna LED 160x20 cm

Opis zamieszczam w dziale Niedokończone, ponieważ tablica jest w trakcie budowy.

Od jakiegoś czasu zajmuję się programowaniem matryc LED. Do tej pory nie miałem możliwości złożenia dużej tablicy z powodu kosztów zrobienia dużych płytek. Niedawno wpadły mi w ręce gotowe duże płytki (40x20cm i 32x16 cm) pod tablice jednokolorowe i od razu z miejscem na drivery LED. Odpada więc robienie podwójnych płytek oddzielnie LEDy i drivery lub 595, końcówka mocy w przypadku multiplexowania.
    Poniżej przedstawiam tablicę 160x20cm (64x8 pixeli).

Tablica składa się z:
    1) 4 płytki 16x8 LED o wymiarach 40x20 cm (odstęp między diodami 2,5 cm)
    512 LED 70 stopni czerwone
    8x SCT2024CSTG ( 16 bit LED driver 5-30/45mA 3.3/5V )
    1x 74HC126
    rezystory SMD
    czujnik foto

2) Sterownik:
    ATMEGA32
    eeprom 24LC256
    PCF8583
    FT232RL
    3) Zasilacz – jeszcze nie został wybrany, wybiorę na końcu, żeby pasował do obudowy

4) Obudowa - wstępnie znalazłem profil, z którego można zrobić obudowę

5) Program PC do generowania i wgrywania sekwencji

Budowa
    Sterownik podłączony do pierwszego panelu na wejście.
    Dalej panele są już połączone szeregowo. Napełnianie odbywa się identycznie jak w przypadku 74HC595 (szeregowo).
    Program pod ATMEGA32 z efektami miałem wcześniej, więc wystarczyło przerobić tylko samo napełnianie tablicy.
    Program pod PC też miałem wcześniej, więc w moim przypadku wystarczyło polutować LEDy i panele, i zrobić nową płytkę ze sterownikiem pod jeden z paneli.
    Najbardziej pracochłonne było lutowanie paneli, ale dzięki uprzejmości Pana Marka (którego serdecznie pozdrawiam) udało się to przeskoczyć.

Koszt:
    Panele LED
    512 LED 70 stopni - 153 zł
    4 Panele LED PCB - 220 zł
    32 SCT2024 - 51 zł
    1 74HC126 - 1 zł
    rezystory SMD, 100n - ~3 zł
    40 tantal 100uF - ~60 zł
    Sterownik:
    PCB jednostronna bez soldermaski - 17 zł
    Atmega32 - 16 zł
    FT232 12 zł
    PCF8583 - 8 zł
    EEPROM 256 (32KB) - 7 zł
    kwarce rezystory - ~5 zł

Aktualnie uruchomiłem 2 panele ze sterowaniem z płytki testowej z atmega32.
    Płytki do sterownika pod wymiar są w trakcie składania (brak części).

Panel LED

Płytka sterownika w miejscu, w którym ma być przykręcony

Program PC - zrzut z programowania RGB 64x16 lepiej wygląda ;)

Profil alu (wysokość 6 cm, odstęp między szynami 2,5 cm)

Dwa panele 32x8 pixeli 80cm w akcji w wersji roboczej:

W nocy

W dzień

Kolejność wgrywania pixeli:

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    jacik
    Level 12  
    Has specialization in: avr, delphi, cnc
    jacik wrote 136 posts with rating 138, helped 0 times. Live in city Łódź. Been with us since 2007 year.
    andrev800
    Level 18  
    Świetny projekt. Ciekawe jak będzie wyglądać w całości w obudowie :)
    Ruzby
    Level 19  
    Wykonaj samemu - blachy, uszczelki i silikon... Udostępnisz wsady?
    jacik
    Level 12  
    Wsad jeszcze jest w trakcie rozbudowy ale wersje DEMO mógłbym udostępnić.
    A co do obudowy to samemu ciężko by było pociąć i wygiąć blachy bez odpowiednich maszyn ;)
    Karolo1001
    Level 14  
    Super Ci to wyszło
    Projektowałeś może te panele LED w eaglu. Bo fajnie by było jak byś dołączył je do tematu.
    Pozdrawiam
    jacik
    Level 12  
    Nie mam projektu płytek paneli ale naprawdę się znajomy postarał. Są nawet miejsca na przykręcenie modułów sterowania i foto. Są też otwory do spięcia kabli zasilania.
    Płytki są w razie czego do kupienia. Koszt wykonani kilku płytek jednorazowo 2 stronnych z przelotkami opisami o wymiarach 40x20 cm lub 32x16 cm na pewno był by większy niż tych.

Pozdr.
    Jacek
    Ostry23
    Level 18  
    Świetny projekt i bardzo porządne wykonanie.
    Podziwiam precyzję wytrawienia w domowych warunkach płytki sterownika. Sam to robisz?

Nie interesowałem się do tej pory tablicami informacyjnymi, nie wiedziałem, że "gada" się z nimi po prostu jak z rejestrami przesuwnymi, zwykłym SPI, a tu proszę.
    Bardzo eleganckie rozwiązanie.

jacik wrote:
    Napełnianie odbywa się identycznie jak w przypadku 74HC595 (szeregowo).

Nie przyglądałem się timingom w nocie sterownika SC2024, ale jeśli jest tak jak mówisz, to można nimi przecież sterować przy pomocy sprzętowego SPI. Ty u siebie podłączyłeś w Atmedze sterowanie do portu A, więc wszystko musisz generować na piechotę, "z palca". Jest jakiś powód takiego rozwiązania?
    jacik
    Level 12  
    Ostry23 napisał:
    Quote:
    Nie przyglądałem się timingom w nocie sterownika SC2024, ale jeśli jest tak jak mówisz, to można nimi przecież sterować przy pomocy sprzętowego SPI. Ty u siebie podłączyłeś w Atmedze sterowanie do portu A, więc wszystko musisz generować na piechotę, "z palca". Jest jakiś powód takiego rozwiązania?

1. Zostawiłem sobie możliwość podłączenia drugiego rzędu paneli.
    2. Mam gotowy program z efektami w którym przerobiłem wysyłanie danych pod te panele. Wysyłanie przez SPI wymagało by zmiany formatu danych z uwagi na kolejność wysyłania bitów do paneli. Taka zmiana wiąże się z cała masą zmian obsługi takiej zmodyfikowanej tablicy danych i blokuje możliwość podpięcia więcej niż 1 rzędu paneli. [/quote]
    jacik
    Level 12  
    Dla zainteresowanych udostępniam wsad i program na PC do wgrywania sekwencji w wersji DEMO ograniczonej do 10 klatek.
    Wsad ma włączony podgląd odgrywanej sekwencji co bardzo ułatwia wprowadzanie nowych efektów. Wystarczy podłączyć atmege32 przez konwerter UART/USB lub COM i EEPROM (A0,A2-GND, A1-VCC) i można oglądać działanie wsadu na PC.
    Program był robiony na własne potrzeby więc nie jest reprezentacyjny jak inne pokazywane na tym forum :)
    pozdr
    Jacik
    Attachments:
    Ostry23
    Level 18  
    jacik wrote:

1. Zostawiłem sobie możliwość podłączenia drugiego rzędu paneli.

No tak, ale gdybyś podpiął pod piny sprzętowego SPI wciąż miałbyś kontrolę nad tym, czy je wykorzystywać, czy nie. W obecnej postaci nie masz wyboru.

Quote:

Wysyłanie przez SPI wymagało by zmiany formatu danych z uwagi na kolejność wysyłania bitów do paneli.

Jeśli chodzi tylko o kolejność bitów w pojedynczym bajcie:
    Atmega32, rejestr SPCR, bit DORD.

Jeśli chodzi również o kolejność bajtów, to podejrzewam, że kolejność wypychania danych z buforów danych też da się łatwo odwrócić. W idealnym przypadku, jeśli jest prosto napisanie, to będzie zmiana jednej pętli for.
    jacik
    Level 12  
    Zobacz filmik: Kolejność wgrywania pixeli. Pixele wgrywam pionowo.
    W tym przypadku nie opłaca się generować dużej tablicy danych którą póżniej wypchne przez SPI. Zamiast bajty przeliczać na pixele i ponownie przeliczać na bajty wole raz wyliczyć pixele i odrazu wysterować odpowiednie piny.
    Kolejna wersja płytki będzie już z opcją SPI na wszelki wypadek.
    jacik
    Level 12  
    Uaktualniony schemat z drobnymi poprawkami.
    Wszystko działało za testowej bez filtrowania i w dodatku połączone kablami to już nie będe kombinował. Kondensatory 100n są w zasilaniu to powinno wystarczyć.
    Myślę że dam z 10 000uF dodatkowo w zasilaniu bo pobór prądu mocno skacze a z taka pojemnością zasilacz dłużej pociągnie.

dondu wrote:
    Czy nie lepiej mieć pewność za parę groszy: Lekceważyć, czy nie?
    ... skoro producenci scalaków zalecają lub wręcz wymagają?

Zaktualizowałem schemat i PCB.
    Attachments:
    dondu
    Moderator on vacation ...
    jacik wrote:
    Wszystko działało za testowej bez filtrowania i w dodatku połączone kablami to już nie będe kombinował.
    Kondensatory 100n są w zasilaniu to powinno wystarczyć.

Czy nie lepiej mieć pewność za parę groszy: Lekceważyć, czy nie?
    ... skoro producenci scalaków zalecają lub wręcz wymagają?
    marcin90923
    Level 9  
    Okej to powiedz co i jak zrobić.