Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze

premyslaw2ar 04 Mar 2012 18:39 33017 25
Relpol
 • #1
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Witam, wiem że takich tematów na forum i w wujku Google jest pełno, trudno jednak uzyskać jednoznaczną odpowiedz.
  Więc tak zastanawiam się nad kupnem mig/maga , kwota jaką mogę na to przeznaczyć to do 3000zł wraz z osprzętem.
  Sprzęt miałby mi służyć głównie do łączenia blach i profili 2-6mm głównie spawam bramy i kotły CO. Do tej pory używam spawarki DEDRA 160A i MATRIX 200A ale zależy mi na ciągłych spawach i zmniejszeniu kosztów spawania. Wolałbym się nie pchać w kosztowne spawarki Kempi, Esab, Lincoln bo to nie ten etap produkcji ;) myślałem nad zakupem inwertera ze względu na niższy pobór prądu i większą sprawność.
  Z migiem do tej pory nie miałem styczności ale różnica pomiędzy transformatorem 200A MMA a inwerterem 160A MMA jest wręcz powalająca o zużyciu energii i skokach napięcia nie wspominając.
  Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć różnice w technologiach inwerterowej i transformatorowej (tzn plusy i minusy) oraz na co zwracać szczególną uwagę. Wiem ze ważnym el. jest podajnik, czy dwu rolkowy to dobre rozwiązanie czy raczej dopłacić i szukać 4x4 (alu raczej nie spawam ale kto wie co czas przyniesie). Z tego co wiem w moim wypadku raczej powinienem wybrać urządzenie z tzw. 4 taktem.
  Proszę o tłumaczenie łopatologiczne ;) , bo o ile na metodzie MMA znam się dobrze a nawet bardzo to o MIG/MAG tylko słyszałem.
 • Relpol
 • #2
  darek4168
  Level 21  
  Metoda MIG od MAG różni się tylko gazem osłonowym, w metodzie MIG używa się gazów nieaktywnych, argonu lub helu (spawanie aluminium), a w metodzie MAG, gazów aktywnych, CO2 lub mieszanek (spawanie stali). 4 takt to po prostu funkcja przycisku, w 2 takcie trzymasz przycisk drut się wysuwa, puszczasz staje, 4 takt przyciskasz i puszczasz przycisk, drut się wysuwa i żeby stanął musisz przycisnąć i puścić, ta funkcja jest po to żeby nie trzymać przy długich spoinach przycisku. Ja mam spawarkę Bester MAGster 220, za 3600zł, komplet z butlą, dobry sprzęt ale nie używam jej zarobkowo, tylko amatorsko, to nie wiem jakby się sprawdziła w pracy ciągłej.
 • #3
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Akurat te wiadomości już sobie przyswoiłem, ale dzięki za odpowiedz. Bardziej mnie zastanawia wyższość urządzeń inwerterowych nad typowym transformatorem lub odwrotnie, jak również jakie parametry powinien mieć taki półautomat. Zainteresowałem się półautomatem Sherman MIG-251F z oddzielnym źródłem i podajnikiem Link Moim zdaniem byłby wystarczający do moich potrzeb jak i w razie potrzeby zapewnia mi mobilność (choć minusem jest brak zasilania 230V co czasem się przydaje )
 • #4
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Czy jest ktoś kto mógłby mi pomóc? przeczytałem wiele tematów ale w większości jest mowa o spawaniu blaszek 1-3 mm a ja będę spawał głównie 4-6 mm (raczej nie więcej niż 6 mm).
  Powiedzcie mi proszę jaki amperaż bym potrzebował (praca ok 5h dziennie raczej średnio intensywnie)
  Wiele jest o Besterach ale są to konstrukcje przestarzałe i raczej do zabawy (w kwocie do 2500 zł) Co sądzicie o tym Shermanie co go podałem wyżej, wiem ze chińczyk ale teraz mam Dedre już ponad 2 lata i jakoś śmiga. W mojej pracy sprzęt się dość szybko amortyzuje ale nie chciałbym aby padła w połowie zlecenia. Dobrze aby był to inwerter (znam jego wady) ale często mam duże skoki napięcia w sieci i na transformatorze gaśnie łuk. Słyszałem dobre opinie o Magnumach (też RChL ) i to pracujących w przemyśle, lecz są troszkę za drogie albowiem na źródło mogę przeznaczyć do 2500zł.
 • #5
  grzegorzbr2
  Level 14  
  Witam, od roku używam SHERMAN 260 IGTB, zasilany 3 fazami, podajnik 4 rolkowy, spawanie MMA, dwutakt i czterotakt, zmiana polaryzacji. Spawam nim zarobkowo średnio 5-6 godzin dziennie a w sezonie letnim 8-10 godzin dziennie, używam drutu 1mm w osłonie Co2 przeważnie stal czarną o grubości ścianki od 1.5 do 10mm, jak do tej pory jestem z niego zadowolony
 • #6
  premyslaw2ar
  Level 12  
  grzegorzbr2 wrote:
  Witam, od roku używam SHERMAN 260 IGTB, zasilany 3 fazami, podajnik 4 rolkowy, spawanie MMA, dwutakt i czterotakt, zmiana polaryzacji. Spawam nim zarobkowo średnio 5-6 godzin dziennie a w sezonie letnim 8-10 godzin dziennie, używam drutu 1mm w osłonie Co2 przeważnie stal czarną o grubości ścianki od 1.5 do 10mm, jak do tej pory jestem z niego zadowolony
  I o taką właśnie odpowiedz mi chodziło :) Ja będę spawał głównie kotły CO do 20 kW i bramy wjazdowe więc blacha 6mm i raczej nie więcej. Potrzebuje sprzętu mobilnego dlatego Inwerter.
  Zapewne lepszy byłby Kempi lub Lincoln ale zakład dopiero na starcie więc i kapitał niewielki. Mam jeszcze pytanko, czy przy długich spawach nie dusi się (nie smarka) pytam ponieważ będę kładł lagi do 1m.
 • #7
  grzegorzbr2
  Level 14  
  Mój parametry trzyma dobrze. Przy długich spawach trzeba sie zaopatrzyć w dobrej jakosci zacisk masowy najlepiej miedzany, mosiężny i śrubowy. Przewód roboczy z palnikiem też powinien być chlodzony cieczą.
 • #8
  TOD3
  Level 11  
  Witam, czy miał ktoś do czynienia z SHERMAN MIG 251 F. Mam zamiar go zakupić ale interesuje mnie czy ma funkcję MMA. W opisach różnych sklepów raz występuję raz nie.
 • #9
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Witam. ja zakupiłem niedawno tego Shermana i to co jest na aukcjach to nie do końca tak wygląda w rzeczywistości. Ten którego kupiłem nie ma np przełącznika 2t-4t ale to zbędny bajer. Ja jestem nawet zadowolony z tego sprzętu, ale początki mnie przerażały (brak jakiejkolwiek instrukcji obsługi a nawet montażu, to co dodają z spawarką to dwie kartki A4 gdzie w większości jest opis BHP-kpina jakaś )
  Co do spawania metodą MMA to nie wiem jak to wygląda, mógłbym sprawdzić ale boję się żeby coś się nie spaliło :) , choć z drugiej strony są dwa pokrętła "regulacji prądu spawania" jak to jest opisane w niby instrukcji. Podczas spawania MIG/MAG funkcję tą obiera pokrętło na podajniku i nie reaguje na zmiany pokrętłem na źródle prądu, więc tak sobie myślę że jest ono właśnie do spawania metodą MMA.
  Co do samej spawarki to jest porządnie wykonana, przewody solidne, grube i długie. Spawa całkiem przyzwoicie, np blachę 6mm ładnie przetapia już na 7 stopniu (jest ich 10 z płynną regulacją). Jak dotąd nie męczy się, mimo pracy 80% mocy 5-6 h dziennie nie zauważyłem jakichkolwiek spadków wydajności.

  Nie wiem co zamierzasz spawać ale może wybrać inny sprzęt, ja potrzebowałem mobilności więc kupiłem tego MIG-251F , ale są też i lepsze jak i gorsze.

  Pozdrawiam Przemo
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  premyslaw2ar
  Level 12  
  krzysztofer5 wrote:
  premyslaw2ar wrote:
  Ten którego kupiłem nie ma np przełącznika 2t-4t ale to zbędny bajer.
  Też tak kiedyś myślałem, dopóki nie przesiadłem się na 'nowszy' migomat z czterotaktem. W praktyce okazało się, że można wywijać uchwytem we wszystkie strony, czego nawet nie próbowałem trzymając cały czas palec na przycisku przy spawaniu dwutaktem...

  premyslaw2ar, jak możesz zrób parę zdjęć spoin wykonanych tym Sherman-em.

  palnik który mam do tego miga ma bardzo czuły i delikatny spust więc jego przytrzymywanie to pikuś (kupowałem spawarką z możliwością 2t-4t ale towar okazał się niezgodny z aukcją :| )

  Zdjęcia mogę zrobić ale MIG/MAG dopiero się uczę więc na pochwały nie liczę :D już o 100% lepiej idzie mi MMA
 • #12
  TOD3
  Level 11  
  Zakup planuję w sklepię więc nie boję się że coś będzie inne niż na zdjęciach, bo jeśli coś będzie się różniło z opisem to zwracam towar. Mama zamiar spawać konstrukcje z cienkiej blachy ale od czasu do czasu potrzebuję pospawać mobilną spawarką w elektrodzie, dlatego zdecydowałem się na model MIG-251F bo wcześniej zastanawiałem się nad MIG 220D ze względu na zasilanie 230V. Jednak jak ją zobaczyłem na własne oczy się rozmyśliłem i teraz czekam aż znajomy sprowadzi ma na próby MIG-251F, który na byś solidniejszy a zasilanie 3X400V z wady stało się zaletą bo przeprowadziłem sobie modernizacje instalacji9 elektrycznej. Gdyby jednak miał ktoś jakieś uwagi do MIG-251F chętnie ich wysłucham.
 • #13
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Ten Sherman raczej jest mało mobilny :) podajnik z drutem 15kg swoje już waży do tego trzeba doliczyć masę przewodów łączących które się walają pod nogami. U mnie jest on zamontowany stacjonarnie przy stole spawalniczym ale polecam zakup specjalnego wózka z oferty Shermana za 250zł. Niestety tym MIG-251f nie ma możliwości spawania MMA chyba ze po przeróbkach lub w opcji (w necie spotkałem wiele odmiennych fotek tej spawarki, a i zaślepione otwory sugerują możliwość dalszej rozbudowy) Jedną z ciekawszych funkcji jakie ma to lutospawanie. Jak na razie spełnia moje oczekiwania choć mój brak wiedzy w zakresie regulacji parametrów spawania daje mi się we znaki. Jest regulacja Amper w zakresie 50-250A, regulacja "current welding" cokolwiek znaczy ten prąd spawania :) ale z obserwacji mojej wynika że jest to napięcie spawania w zakresie 16-28V oraz płynna 10-cio stopniowa regulacja prędkości podawania drutu.
 • #14
  TOD3
  Level 11  
  Właśnie ze względu na mobilność zależy mi na spawaniu MMA, żeby można podajnik odpiąć.
 • #15
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Kilka fotek z mojego spawamia MIG i MAG (amatorszczyzna) jak i sprzęt opisywany wcześniej[img]MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze[/img]
 • #16
  TOD3
  Level 11  
  Całkiem ładne spoiny:) Już nie mogę się doczekać 16 kwietnia kiedy przyjdzie moja, bo na razie przez dwa dni miałem ten model na testach i jestem bardzo zadowolony. W modelu który miałem jest przełącznik 2-tak i 4-tak:) Zastanawiam się nad wymianą uchwytu na chłodzony cieczą i budowę chłodnicy. Co do wózka mam zamiar wykonać własny:)
 • #17
  Rafał Kasiński
  Level 10  
  Cześć

  A czy kolega zastanawiał się na Bester / Lincoln ?

  Dodano po 7 [minuty]:

  Cześć

  Kolego TOD3 -> czy słyszałeś o drutach samoosłonowych.
  Nie potrzebujesz elektrody (MMA) ani gazu.
  Wystarczy zmiana końcówki prądowej, czasami rolek, odwrócenie biegunowości.
  Druty są dostępne na 5 kg szpulach.
  Producent Lincoln Electric.

  W razie pytań szczegółowych pytaj.
 • #18
  TOD3
  Level 11  
  Spawanie mig jest dobre ale w pomieszczeniach. Na otwartym terenie znacznie lepiej sprawdza się elektroda. Co do drutów samoosłonowych słyszałem o nich i znam je od jakiegoś czasu. Co do sprzętów Bester / Lincoln znam je od dawna bo je serwisuje ale mają dla mnie prywatnie dwie wady cenę, jak zrobią inwertera mag za 2 tys. to go kupię i gabaryty. Ja szukałem czegoś do drobnych prac w gospodarstwie i spawania cienkich blach i to znalazłem w MIG-251F. Drut samoosłonowy nadal jest stosunkowo drogi w porównaniu z elektrodą. Po za tym moim zdaniem najlepiej opłaca się kupować szpule 15 kg, które mogę zastosować w MIG-251F.
 • #19
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Witam ponownie.
  Już jadę 3 szpulę drutu i co daje się niestety troszkę we znaki to własne życie podajnika drutu. "Na sucho" niby reaguje na zmiany prędkości podawania ale podczas spawania mam wrażenie że spawarka sama dobiera sobie prędkość podawania zależnie od utrzymywanego napięcia, co jest dość kłopotliwe i włosy z głowie sobie rwałem nim pojąłem o co w tym chodzi. Teraz gdy rozgryzłem to ustrojstwo to spawanie stało się o wiele przyjemniejsze, zastanawiam się nad zakupem drutu rdzeniowego E71T ale wiązało by się to ze zmianą rolek na 1,2mm, a nie wiem gdzie takie dostać.
  @TOD próbowałeś może spawać MMA na tym źródle, bardzo mnie to ciekawi a nie chciałbym czegoś uszkodzić, i jak wrażenia po " pierwszej jeździe "
 • #20
  seba 1
  Level 11  
  Witam, chciałbym cię ostrzec przed zakupem półautomatów firmy sherman co do jakości to są bardzo lipne - jak będzie mieć wade to od razu ci się zepsuje , a serwis też za bardzo się nie zna (w dużych modelach występują problemy z spawaniem cienkich blach, z grubymi dają rade bez problemu). Jak chcesz kupić w miare półautomat i nie chcesz mieć sprzętu firmowego typu esab to wybierz coś z firmy Spaw sc, jakością przewyzszają i serwis też się nie bawi w wylutowywanie części tylko wymieniają całą płyte!Co do miga sherman 250 nie posiada synergi czyli automatycznego dopasowania prędkości drutu do materiału , jeżeli zmienia swoje ustawienia to może oznaczać że coś już nawala ,czasami wystarczy rozebrać i przedmuchać sprężarką płyte główną. Co do rolek do drutu rdzeniowego to powinny być lekko ponacinane (jak po radełkowaniu) żeby drut się nie ślizgał. Przedstawicielem firmy sherman na nasz rynek jest firma Tecweld.
 • #21
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Spawarka padła , a dokładniej to mimo iż wszystko niby działa to nie reaguje na naciśnięcie przycisku na rękojeści. Wiatrak chodzi, kontrolka zasilania ok, kontrolka awarii nie świeci, podajnik podaje drut gdy nacisnę przycisk na podajniku jednak po wciśnięciu przycisku na rękojeści nic nie pyka ani elektrozawór ani żaden przekaźnik kompletnie nic, przewody i złączki sprawdzałem ze 100razy :)
  Co mogło nawalić i czy byłaby kosztowna naprawa we własnym zakresie?
  Nie mam za bardzo czasu na serwisy tym bardziej ze musiałbym wysłać tego klamota kurierem.

  Płyty przedmuchałem i nic nie widać aby coś się usmazyło
  Poniżej fotki (są kiepskie bo robione przy marnym świetle marną komórka)

  MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze MIG/MAG do spawania blachy 6mm za rozsądne pieniądze
 • #22
  manta
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Szukaj uszkodzenia w rączce, włącznik ew. przewód.
 • #23
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Dziś raz jeszcze spróbuje zewrzeć na krótko w gnieździe euro może faktycznie to przewód jest walnięty. Ale gdyby nie to to gdzie szukać przyczyny?
  Serwis jakoś nie odpowiada i nie wiem co z tym dalej robić a potrzebuje sprzętu do pracy
  Gdzie szukać sterownika w tym ustrojstwie?

  Dodano po 53 [minuty]:

  Kol.@manta masz u mnie piwko. Twój post zmobilizował mnie do głębszych poszukiwań i okazało się że była to błahostka która kosztowała mnie stracony dzień pracy. Mianowicie rozczepiły się złączki wewnątrz wtyku euro (wysunął się przewód z jednej ze złączek) 5 min roboty i 10cm taśmy izolacyjnej rozwiązało problem raz na zawsze.
  Raz jeszcze dzięki
 • #24
  Prisoner84
  Level 10  
  Witam. Odgrzeję temat. Mam pytanie. Jak wygląda spawanie tym Shermanem cienkich blach np. samochodowych. Poszukuję Miga o w miarę szerokim zastosowaniu. Pracowałby w gospodarstwie rolnym czyli naprawy różnych maszyn i konstrukcji a przy okazji czasem jakaś blaszka na rodzinnych autach.
 • #25
  ceramo
  Level 10  
  Witam
  premyslaw2ar jak sprawuje się ten sherman ,bo mam zamier go kupić?
 • #26
  premyslaw2ar
  Level 12  
  Sherman spawa choć jest już teraz używany wyłącznie do wstępnego montażu lub do drobnicy . Stoi praktycznie od roku pod wiatą gdzie czasem dostanie trochę wilgoci/deszczu i jakoś nie robi to na nim większego znaczenia . Jednak moim zdaniem nadaje się głównie do blacharki samochodowej choć i tu są na rynku lepsze. Czy bym mógł go polecić ? hmm ciężkie pytanie... myślę że do amatorskiego spawania drobnych elementów jest ok . Co ciekawe najlepiej pracuje z drutem 0,8 przy 1 strzela a 1,2 to już zbyt duży kaliber dla tej spawarki :) Do cięższych prac mam Welder Fantasy Synergia II 320A 4x4 i tym spawa się zdecydowanie lepiej/pewniej/ładniej /szybciej i spawa miedz (lutospawanie), alu z pulsem, kwas i czarną i do każdego z tych materiałów ma odpowiednie programy (niekiedy tylko wymagają małej korekty ) i tą polecam z pełną odpowiedzialnością ale to już inne pieniądze.