Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizor Neptun m 745. Uciekły kolory. Jak to naprawić?

30 Gru 2004 11:11 2727 13
  • Poziom 13  
    • Uciekły mi kolory i nie wiem gdzie tego szukac
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 38  
    ja proponuje w dekoderze Pal tam sie powinny znalezc a moze sa poprostu zakrecone w procku moze wystarczy pokrecic pilotem przy dekoderze sa prki do regulacji nasycenia i kontrastu ewentualnie korekta czestotliwosci trymerkiem podnosnej koloru w dekoderze i kolorki same wpadna
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 13  
    janek1815 napisał:
    ja proponuje w dekoderze Pal tam się powinny znalezc a moze sa po prostu zakrecone w procku moze wystarczy pokrecic pilotem przy dekoderze sa prki do regulacji nasycenia i kontrastu ewentualnie korekta czestotliwosci trymerkiem podnosnej koloru w dekoderze i kolorki same wpadna

niestety sprawdziłem to nie to - chyba cos padło
  • Poziom 17  
    Sprawdź impuls SSC (1,4V DC, 6V AC).
  • Poziom 13  
    sprawdziłem napięcia są ok!

Dodano po 1 [minuty]:

Kapusta napisał:
    Sprawdź impuls SSC (1,4V DC, 6V AC).

napiecia są oki
  • Poziom 30  
    Może tak prozaiczna sprawa czy reguluje napięcie nasycenie na pin 16 (U401) miałem kiedyś zimny lut ,nap. do kołka dochodziło tylko do pina nie i zajęło to troszkę czasu.Tu jest wygoda bo można przełożyć moduł na drugą stronę i jest łatwy dostęp do pomiarów.
  • Poziom 13  
    niestety to nie to
  • Poziom 30  
    Z postu wcześniejszego wynika że kolega dysponuje oscyloskopem(pomiar SSC).Więc można ustalić gdzie jest problem .Czy odbiera w secamie,czy odbiera poprawnie w AV? Może więcej informacji co udało się zmierzyć,sprawdzić.Czy działa kwarc?
  • Poziom 23  
    Widzę, że temat się rozwija, a dalej nie wiemy :
    1.Jaka jest wersja dekodera w tym odbiorniku, czy nie jest to MDA3510+3530?
    2.Czy są impulsy ssC?
    3.Czy sygnał video dochodzi do dekodera?
    Rozumiem, że obraz jest cz-b bez kolorowych zakłóceń.
    Jak podasz konkrety to coś podrzucimy. :idea:
  • Poziom 13  
    Są to tda3505 sygnały są
  • Poziom 23  
    Chyba nie wiemy o czym rozmawiamy niestety. :(
    Skoro jest TDA 3505, to jest to nowy tor sygnałowy, tylko czy:
    - TDA4555/TDA4556,
    - czy MDA3510 + MDA3530, prawdopodobnie to jest ta wersja.
    Dobrze byłoby wiedzieć co naprawiamy i czym sprawdziłeś obecność impulsów sSC.
  • Poziom 13  
    jest tam TDA4555/TDA4556
    SCC-SPRAWDZAŁEM TYLKO NAPIĘCIOWO MIERNIKIEM
  • Poziom 30  
    Kolega podaje że SSC sprawdzał tylko miernikiem to jak sprawdził że do TDA3505 dochodzą sygnały różnicowe.Przy ssc wystarczy że będą tylko troszkę obcinane i niestety brak koloru .A co z próbą w Secamie ?
  • Poziom 14  
    szanowni koledzy proponuje zostawic ssc w spokoju poniewaz jesli go nie bedzie lub bedzie niewlasciwego ksztaltu czy "rozmiaru" nie bedzie rowniez prawidlowego obrazu czarno bialego (a z tego co zrozumialem obraz czarno bialy jest ok) ...bez sand castla nie bedzie bowiem pracowal uklad utrzymywania poziomu czerni .....
    mnie sie wiele razy zdarzalo spotykac tv w ktorych uzytkownik albo ktos z rodziny "poprawial" kolory krecac czym popadnie .....
    jesli dekoder jest rozregulowany to czarno cie widze i lepiej kup po prostu nowy jesli uda ci sie gdzies taki zalatwic ...
    sprawdz czy nie ma sladow mechanicznych krecenia rdzeniami cewek ...
    usterka dekodera kolorow sa dla "niewprawionego" elektronika trudna usterka ;( ....
    ale moze sprobuj najpierw (jesli masz jakies pojecie o zasadzie dzialania dekodera pal ) cos takiego ...
    najpierw po prostu pomierz wszystkie charakterystyczne napiecia stale woltomierzem ... jesli beda ok wez oscyloskop i zacznij sprawdzac oscylogramy od wejscia dekodera .... w strone wyjscia ..... sprawdz wielkosc r-y i b-y i samego y ..
    napisz konkretnie!!! co wyniklo z pomiarow to pomyslimy dalej ...
    pozdr
    tomek