Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stary zasilacz AT - pali tranzystory

Chrusta 04 Mar 2012 19:34 2976 11
  • #1 04 Mar 2012 19:34
    Chrusta
    Poziom 22  

Witam.

Mam dość stary zasilacz AT, ale z transformatorem o przekroju rdzenia 0,95cm². Zależy mi na nim, ponieważ ma przejrzystą konstrukcję, bez zbędnych bajerów, chce go przerobić na 2x35V.

Upaliły mi się kiedyś tranzystory sterujące - 2xC2810. Chciałem je wymienić teraz, i spaliłem już chyba z 6 tranzystorów, za każdym razem się paliły. Pakowałem BUZ80A, W7NA80, odpowiedniki MJE13007 i za każdym razem od razu po włączeniu słychać pyknięcie i tranzystory upalone. Schemat mojego zasilacza jest podobny do tego:
    Stary zasilacz AT - pali tranzystory

Jakieś rady? Jak narazie sprawdzałem wszystkie diody i są ok.

Pozdrawiam.

0 11
  • #2 04 Mar 2012 19:43
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

Chrusta napisał:
    Pakowałem BUZ80A, W7NA80

Pakowałeś jakieś mocniejsze triaki, tyrystory? - może by dały rade...

Chrusta napisał:
    wszystkie diody i są ok.

A rezystory?

0
  • #3 04 Mar 2012 19:52
    zibq
    Poziom 27  

Gruntownie przejrzałbym przede wszystkim elektrolity. Szczególnie C14 w zasilaniu 494, w pobliżu radiatorów, w sterowaniu tranzystorów kluczujących. Rezystory w "okolicy" tych tranzystorów. Sam 494, tranzystory Q3, Q4.
    Bardzo pomocny jest oscyloskop.
    A pierwsze i najważniejsze: uruchamiaj zasilacz przez szeregowo włączoną żarówkę 60W. Tranzystory nie polecą, tylko zaświeci żarówka.

0
  • #5 04 Mar 2012 20:52
    WojtasJD

Nic na ślepo powiadasz:
    2SC2810, MJE13007 -> NPN-y
    BUZ80A, W7NA80 -> nMOSfety

MJE13007 - mogą być
    Przy takich uszkodzeniach trzeba sprawdzić elementy w bazach, tam są nie tylko diody.

0
  • #6 04 Mar 2012 21:08
    Chrusta
    Poziom 22  

Nie można zamieniać npn-ów mosfetami? Wiem, że trzeba je dodatkowo wysterować, ale dlaczego od razu strzelały?

Hmm, dziwne, sprawdziłem teraz te MJE13007 miernikiem i niby dobre, a zasilacz nie działa...

Napięcia na tych MJE:
    Q1
    C-E: 150V
    B-E: 0,18V
    B-C: 26V

Q2
    C-E: 128V
    B-E: 0,4V
    B-C: 22V

EDIT

Przełożyłem tranzystory do innego zasilacza i działał, ale upaliłem je bo zrobiłem przez przypadek zwarcie. Jak kupie nowe to będę sprawdzał po kolei co poszło, może to sam KA7500...

0
  • #7 08 Mar 2012 17:39
    Chrusta
    Poziom 22  

Co do tej żarówki... Miałem jeszcze 2 x 2sc2335, pomierzyłem i niby są ok. Wlutowałem, ale świeci się żarówka...

EDIT.
    Diody w mostku miały przebicie. Teraz jest ok, ale zasilacz nie działa. Z dojściem do tego, co jest uszkodzone mam jak narazie problemy, ale jeszcze trochę pomierzę i posprawdzam...

0
  • #8 09 Mar 2012 17:01
    Chrusta
    Poziom 22  

Obydwa zasilacze naprawione, uszkodzone były rezystory przy bazach tranzystorów kluczujących. Wyglądały na sprawne, wymieniłem i jest ok.

Mam jeszcze pytanie. Jak będę przewijał transformator na zasilanie symetryczne około +/- 35V, to nie zmieniać napięcia przy TL494 (którymś rezystorem się regulowało), tylko zostawić wszystko tak jak jest? Przewinąć tylko trafo?

0
  • #9 09 Mar 2012 18:39
    WojtasJD

Chrusta napisał:
    uszkodzone były rezystory przy bazach tranzystorów kluczujących.

... a nie mówiłem (pisałem) :P

Dzielnik trzeba zmienić - teraz (wg. schematu z pierwszego postu) masz +5V || +12V : Vref/2

0
  • #10 09 Mar 2012 21:45
    Chrusta
    Poziom 22  

Mógłbyś to:

WojtasJD napisał:
    +5V || +12V : Vref/2

Jakoś wytłumaczyć? Rozumiem, że chodzi o napięcie odniesienia (Vref) i pewnie o wszystkie rezystory przy pinie 1? U mnie jest trochę inaczej niż na schemacie:
    od pinu 1 idzie 4,7k do masy, 39k do linii 12V i 9,1k do linii 5V.
    A, i mam jeszcze dodatkowe trafo do pomiaru pobieranej mocy.

PS. I jeszcze jedno. Czy aby zasilacz pracował poprawnie, muszę obciążać wszystkie odczepy trafa (w tym przypadku 5V i 12V)? Jeśli np. przewinę tylko na +/-35V, to po obciążeniu tej linii będzie ok?

PS2. Zrobiłem z dwóch diód dwudiodę i podłączyłem równolegle z dwudiodą od +5V, ale uzyskane napięcie ujemne mam około 8V i o małym natężeniu. Dlaczego? Skoro z innych dwóch wyjść trafa jest uzyskiwane napięcie 12V i dodatnie i ujemne.

0
  • #12 10 Mar 2012 16:39
    Chrusta
    Poziom 22  

Dzięki. Narazie do testów zmieniłem napięcie na 25V wstawiając potencjometr zamiast tego 4,7k, napięcie na nim cały czas jest około 2,4V. Zmieni się dopiero po przewinięciu trafa, dlatego będę musiał zmienić dzielnik?

Zmieniłem też kondensatory, diody, na wyższe napięcie i podłączyłem do wzmacniacza na 4x2n3055. Zero szumów, chodzi miodzio, tylko trochę charczy jak się za bardzo podgłosi, ale to pewnie przez słabe NPNy (2sc2335) i niższe napięcie niż na oryginalnym zasilaczu (było chyba +/-35V). Jak się podgłosi do momentu jak zaczyna charczeć, to napięcie spada o max. 0,2V. Trafo też się trochę grzeje, nie wiem, z 40-50 stopni.

Cały ten temat o zasilaczu do zastosowań audio już widziałem i czytałem, ale dzięki. Potencjometrem R6 z tego schematu https://obrazki.elektroda.pl/52_1240179608.gif
    reguluje się próg zadziałania zabezpieczenia nadprądowego?

Dzięki i pozdrawiam.

PS. Jeszcze co do transformatora... Oryginalnie w zasilaczu były zamontowane tranzystory 2sc2810 (50W). Transformator jest dość duży, wys. 4cm, szer. 3,5cm, rdzeń okrągły o średnicy 11mm, tj. przekrój około 0,95cm². Możliwe jest z niego wyciśnięcie mocy 200-300W?

Jest bardzo podobny do ETD34: http://www.tme.eu/html/PL/rdzenie-transformatorowe-etd/ramka_809_PL_pelny.html
    tylko że wymiar B to 20mm (całkowita wysokość 40mm).

0
  Szukaj w 5mln produktów