Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Intel oficjalnie potwierdza specyfikację procesorów Ivy Bridge

exti 04 Mar 2012 19:55 3193 6
  • Intel oficjalnie potwierdza specyfikację procesorów Ivy BridgeIntel zdecydował się ujawnić specyfikację procesorów nadchodzącej, trzeciej generacji Core na trzy miesiące przed ich wprowadzeniem.

Specyfikacja dotyczy procesorów Core i7 i Core i5 przeznaczonych do komputerów biurkowych, laptopowych Core i3, Core i5 i Core i7. Są to prawie wszystkie chipy z rodziny Ivy Bridge, które zamierza wprowadzić Intel, i jak można dostrzec na tabelach, w zasadzie ich parametry odpowiadają obecnym procesorom z rodziny Sandy Bridge, poza nieco wyższą częstotliwością taktowania i mniejszą mocą TDP. Najprawdopodobniej jest to zasługa zastosowanego 22-nanometrowego procesu technologicznego i technologii Tri-Gate. Intel twierdzi, że dzięki swojej zaawansowanej technologii produkcyjnej jest w stanie budować układy potrzebujące o 50% mniejszego napięcia zasilania w porównaniu do ich 32-nanometrowych poprzedników, redukując w ten sposób całkowity pobór mocy.

Poza szybszym taktowaniem, procesory Ivy Bridge charakteryzują się też mocniejszymi zintegrowanymi układami GPU. Intel HD 4000 ma 16 jednostek wykonawczych (EU), czyli o 4 więcej, niż HD 3000 i wspiera DirectX 11.

Nowością, która pojawi się w mobilnych Ivy Bridge'ach z końcówką 'U' (Ultra Low Voltage), będzie możliwość podwyższenia lub obniżenia TDP, a co za tym idzie, regulacji wydzielanego ciepła. Analogicznie do TDP zmienia się taktowanie CPU.

Źródło:
    http://news.softpedia.com/news/Intel-Confirms-22nm-Ivy-Bridge-CPU-Specifications-256061.shtml

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    exti napisał 2390 postów o ocenie 96, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
    daavid117
    Poziom 42  
    exti napisał:
    Nowością, która pojawi się w mobilnych Ivy Bridge'ach z końcówką 'U' (Ultra Low Voltage), będzie możliwość podwyższenia lub obniżenia TDP, a co za tym idzie, regulacji wydzielanego ciepła. Analogicznie do TDP zmienia się taktowanie CPU.
    Więc nie widzę żadnej nowości poza nazwaniem tego nową technologią. Logicznym jest, że przy obniżeniu taktowania (mnożnika) spada zapotrzebowanie na energię. Rzecz znana od czasu pierwszego Cool&Quiet od AMD... Chyba, że ja tu czegoś nie rozumiem?

Aaa już wiem... To po prostu ręczna regulacja mnożnika, by samemu się bronić przed przegrzaniem. Ustalamy TDP na 23W (co odpowiada przykładowo mnożnikowi x30 przy x56 stock) i cieszymy się tym, że wiemy iż procesor więcej niż 23W nie wciągnie/odda. Genialne! [/sarcasm].
    marik_te
    Poziom 22  
    Ręczną regulacje mnożnika miałem w moim Athlon Thunderbird. Z poziomu biosu mogłem wybierać mnożnik od nominalnych x10 w dół do x5
    skaktus
    Poziom 37  
    Być może teraz nie trzeba będzie wchodzić do biosu tylko z pod systemu zmieniać a to by było wygodnym rozwiązaniem.
    mariuz
    Poziom 32  
    skaktus napisał:
    Być może teraz nie trzeba będzie wchodzić do biosu tylko z pod systemu zmieniać a to by było wygodnym rozwiązaniem.

Atomy tak mają z automatu. Core 2 duo także. A jesli chcę, to moge na sztywno ustawić z poziomu biosu lub systemu operacyjnego. Nie wiem jak starsze procesory oraz procki od AMD, stary celeron jeszcze tak nie umiał.
    wariato
    Poziom 43  
    Gdzieś w sieci jest test zintegrowanej grafiki HD4000 - wypada mniej więcej tak jak Low Endowe desktopowe (GF GT220, Radeon HD5550 ) karty graficzne oraz zrównuje się APU AMD A8 3850.
    daavid117
    Poziom 42  
    skaktus napisał:
    Tylko w jakim celu? Dzisiejsze układy posiadają kilka trybów prędkości (plus wyłączanie rdzeni) i same doskonale radzą sobie z oszczędzaniem energii, a gdy potrzeba wydajności dostosowują ustawienia do obciążenia. Człowiek sam tego lepiej nie zrobi...