Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

uc3825- jako regulator Voltage mode dla przetwornicy DC/DC boost converter.

grejfrutek 04 Mar 2012 20:22 2633 9
  • #1 04 Mar 2012 20:22
    grejfrutek
    Poziom 16  

Witam,

potrzebuje wykonać regulator napięciowy (voltage mode) do przetwornicy podnoszącej napięcie - boost converter. Dobór elementów i symulacje mam za sobą.

Uwe=80-100
    Uwy= 350 (stałe napięcie przy zmianie obciążenia)
    L=850u, C=30uF

Współczynnik wypełnienia będzie w granicy 0.7-0.8

Czy mogę zastosować układ uc3825 kontroler pwm? -
    http://www.ti.com/lit/ds/symlink/uc3825.pdf

Czy uzyskam na jednym wyjściu kontrolera takie wypełnienie do sterowania tranzystora? Bo gdzieś na elektrodzie wyczytałem że max 0.5 ?

Ewentualnie jaki mogę zastosować inny układ?

0 9
  • SterControl
  • #2 04 Mar 2012 22:40
    -RoMan-
    Poziom 42  

Czy to jest zadanie domowe? Dlaczego tryb napięciowy? Dlaczego do step-up chcesz stosować kontroler przeznaczony dla push-pull?

0
  • SterControl
  • #3 05 Mar 2012 16:55
    grejfrutek
    Poziom 16  

To nie zadanie domowe, to element pracy dyplomowej. Muszę go fizycznie wykonać.
    Proszę o podpowiedź jaki kontroler mógłbym zastosować?

Tryb napięciowy, bo prądowy odpada ze względu na specyfikę gotowego układu przetwornicy, w którego nie mogę ingerować. Tryb prądowy będzie tylko symulowany w spice. Dodam że jest to przetwornica trójfazowa, chce każdy mosfet (poprzez driver) sterować z przesunięciem o 1/3 okresu T.

0
  • #4 05 Mar 2012 18:11
    -RoMan-
    Poziom 42  

Jak może być mowa o gotowym układzie przetwornicy, skoro pytasz o kontroler?

Czy jesteś pewny, że dobrze rozumiesz pojęcie "tryb prądowy"?

0
  • #5 05 Mar 2012 22:04
    grejfrutek
    Poziom 16  

Jest gotowy stopnień mocy. Układ klasycznego step up, tyle że trójfazowy( trzy indukcyjności, trzy mosfety, trzy diody, trzy kondensatory ), można powiedzieć, że trzy równoległe obwody robocze.

Są zaciski napięcia wejściowego ( do podłączenia do zasilacza lab. na przykład.) Zaciski do sterowania mosfetów... Po podaniu napięcia wejściowego 90V i wysterowaniu mosfetów zewnętrznym PWM o współczynniku 0.7 na zaciskach wyjściowych jest około 350V.

Ja muszę stworzyć regulator działający w ten sposób, że zmiana napięcia wyjściowego, (poprzez dzielnik rezystancyjny) jest porównywana z zadanym napięciem odniesienia. Sygnał z tego wzmacniacza błędu jest "nakładany" na przebieg piło-kształtny i mam PWM, którym steruje mosfet. Na sterowanie tranzystora mają wpływ zmiany napięcia wyjściowego. Po zmianie obciążenia, napięcie na wyjściu musi utrzymać zadaną wartość, zmienia się współczynnik wypełnienia, zmienia się prąd w obwodzie. Tak w skrócie można to opisać. Typowa pętla sprzężenia zwrotnego. Jest to tryb napięciowy.

Nie miałem wcześniej do czynienia z przekształtnikami w praktyce, stąd moja prośba do doświadczonych kolegów o pomoc w wyborze kontrolera PWM.

Potrzebuje współczynnik wypełnienia powyżej 50%, czy na tym uc3825 tyle osiągnę używając jednego wyjścia? Chce go zastosować, bo widziałem układ step down na tym kontrolerze, tyle, że tam D<50 %.

0
  • #6 25 Mar 2012 22:23
    grejfrutek
    Poziom 16  

Witam,
    Czy można zwiększyć współczynnik wypełnienia w regulatorze PWM UC3825 z 50% (tyle max Duty Cycle na każde wyjście) do granicy 80-90% (jedno wyjście)?

UC3825 ma maksymalnie 50% (push-pull), ale jest łatwo dostępny.
    UC3823 ma około 100%, ale nie można go dostać (budowa bardzo podobna, tylko jedno wyjście).

Jest jakaś metoda na zwiększenie maksymalnego współczynnika wypełnienia?

Np. poprzez podanie sygnału z obu wyjść z kontrolera na bramkę logiczną OR?

0
  • #7 26 Mar 2012 10:44
    -RoMan-
    Poziom 42  

Nie da się kontrolera push-pull zmusić do pracy przemiennej dwóch wyjść z wypełnieniem większym niż 50%.

Wypełnienie większe niż 50% ma np. stary, dobry, dostępny i tani UC3843, ale ma jedno wyjście.

0
  • #8 26 Mar 2012 16:56
    grejfrutek
    Poziom 16  

W datasheet UC3825 nie pisze o możliwej pracy pojedynczego wyjścia układu - chce zmusić pojedyncze, tylko pojedyncze wyjście do pracy z wypełnieniem powyżej 50%. Zależy mi tylko na jednym wyjściu i na tym konkretnym układzie - umożliwia pracę w trybie voltage mode, czego nie oferuje UC3843.

0
  • #9 26 Mar 2012 18:14
    -RoMan-
    Poziom 42  

Pracę z jednym wyjściem w trybie napięciowym umożliwia TL494. Również UC3843 można za pomocą jednego tranzystora NPN i dwóch rezystorów zmusić do pracy w trybie napięciowym - tranzystor pracuje jako wtórnik sygnału na Ct a dzielnik na dwóch rezystorach dopasowuje poziom do wejścia czujnika prądu.

0
  • #10 26 Mar 2012 22:11
    grejfrutek
    Poziom 16  

Znalazłem takie połączenie wyjść UC3825

uc3825- jako regulator Voltage mode dla przetwornicy DC/DC boost converter.

Czy to nie zwiększy współczynnika wypełnienia do 85%, jak niektóre datasheet podają?

0