Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewiercony przewód w ścianie - jak poprawnie naprawić

04 Mar 2012 21:16 34772 7
  • Poziom 14  
    Witam,

Mam oto taką sytuację:

Chcąc wykonać dwa małe otwory w ścianie na wysokości łączników oświetlenia trafiłem w przewód zasilający gniazda wtyczkowe na piętrze (2 pokoje).

Podczas wiercenia zobaczyłem tylko 2 iskierki i automatycznie wiertarka przestała działać.

Wiadomym jest, że poleciała różnicówka bądź też zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe.

Poszedłem do szafki elektrycznej znajdującej się na parterze i zobaczyłem, że wyleciał "esiak" B16.

Pomyślałem: poleciał "esiak" bo wiertłem zwarłem L i N. Gdybym zwarł L i PE lub N i PE to bankowo wyleciałaby różnicówka.

Mając do czynienia na co dzień z elektryką (pomiarowiec - serwisant) (nie elektromonter) wiem, że by spać spokojnie muszę to naprawić zgodnie ze "sztuką"

Zabrałem się do tego w ten sposób:

1) Oczywiście by było bezpiecznie wyłączyłem napięcie

2) Upewniłem się czy nie ma napięcia i zacząłem delikatnie odkuwać ścianę w celu sprawdzenia w jakiej kondycji jest przewód, który przewierciłem.

3) Po odsłonięciu przewodu okazuje się że uszkodzona została izolacja oraz częściowo naruszona żyła fazowa L (brązowa).

Wiadomym jest, że nie można robić prowizorek, chcę spać spokojnie a z tego względu, że nie jestem elektromonterem i nie wiele mam do czynienia z układaniem instalacji a tylko z pomiarami chciałbym zwrócić się do doświadczonych elektryków (bo chyba od tego jest to forum) i poprosić o pomoc.

Jak poprawnie naprawić uszkodzony przewód tak by nic się nie przegrzewało i żeby było wszystko wporządku ?

Jest to przewód YDYp 3 x 2,5.

Nadmiernie, że nie wchodzi w grę wymiana całego przewodu. Mieszkanie jest świeżo po remoncie i nie wchodzi w grę prucie ścian i przebijanie się przez strop do szafki rozdzielczej.

Z wiedzy, którą posiadam to zrobiłbym tak: (jak na zdjęciach)

1) Osadzenie puszki fi60 i połączyć kostką na 2,5mm2

2) Zrobienie wstawki i połączenie na dwie kostki - jednak tutaj już puszka raczej fi80 lub kwadratowa ? Jak długa ma być wstawka ? Wstępnie wykonałem taka na 8 cm

Czy może inne rozwiązanie ?

Skręcanie i lutowanie nie wchodzi w grę.

Zastanawiam się czy zamiast kostek nie lepiej będzie dać szybkozłączki WAGO - maja one obciążalność do 20A więc chyba też tak można.

Bardzo proszę o konkretne porady - tak jak napisałem nie mam doświadczenia w typowo monterskich robotach - nie boje się samemu zrobić tej naprawy, jednak chciałbym wiedzieć jak naprawić uszkodzony przewód tak by spać spokojnie i nie mieć problemu.

Dopowiem tylko, że na tym obwodzie jest 12 gniazdek i w przyszłości będą tak podłączone 2 komputery z monitorami drukarka ładowarki do telefonów, lampki biurkowe, odkurzacz etc.

Jak widać na zdjęciach przeciąłem już przewód.

Zmierzyłem rezystancje izolacji:

W stronę rozdzielnicy mieszkaniowej Riso= 2Gom a w stronę odbiorów(gniazdek) Riso= >3Gom

Tak więc izolacja tych przewodów jest bez zastrzeżeń przy wymaganiach 1Mom.

Chciałbym by puszka którą osadzę nie była w ogóle widoczna - czy można głębiej osadzić puszkę i zaślepić dekielkiem a potem od razu zagipsować ?

Z tego co się orientuję to takie miejsce musi być dostępne ale wole się upewnić.

Ps. Ten obok przewód to do anteny (w stanie nienaruszonym )

Ps2. Czy zakładając puszkę mogę ją troszke zmienić tzn wyciąć wzdłuż rowek na ten przewód od anteny ? tak by przechodził przez puszkę nie rozcinając go ?

Przewiercony przewód w ścianie - jak poprawnie naprawić Przewiercony przewód w ścianie - jak poprawnie naprawić Przewiercony przewód w ścianie - jak poprawnie naprawić Przewiercony przewód w ścianie - jak poprawnie naprawić
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    tren90 napisał:
    ... z tego względu, że nie jestem elektromonterem...

Chciałoby się mieć Takich nieelektromonterów. Twój sposób postępowania jest jak najbardziej przytomny. Masz właściwe pojęcie o elektryce i raczej nie potrzebujesz podpowiedzi. Cokolwiek Zrobisz, będzie dobrze.
    Nie poruszajmy tematu wyższości złączek wago nad kostką (listwą) i odwrotnie, bo rozpęta się niepotrzebna dyskusja.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    Mniejsza puszka = mniej kucia - o ile starczy Ci przewodu ( a ze zdjęć wynika, że tak) na połączenie za pomocą jednej kostki to pozostałbym właśnie przy pojedynczym połączeniu...

A co do zaszpachlowania puszki żeby nie była widoczna ?? Raczej chyba nie ma z tym problemów - nie schowasz jej przecież bardzo głęboko :-) a delikatne zaciągnięcie gipsem po dekielku i zamalowanie w niczym nie przeszkadza jak tylko będziesz pamiętał w razie "w" gdzie ona jest - choć i to mało istotne jeśli połączenie wykonasz prawidłowo.
  • Poziom 14  
    Dziękuję.

Jednak są pewne detale, w których nie jestem do końca pewien.

np.

1) Chodzą mity czy też nie, że na gniazda nie powinno się stosować WAGO inni twierdza, że to bzdura - rozumiem są za i przeciw - jednak w moim przypadku nie wiem co będzie lepsze trwalsze i bezpieczniejsze.

2) Czy zrobić wstawkę czy też tylko skręcić jedną kostką.
    Jeśli wstawka to WAGO czy kostka ?
    Jeśli bez wstawki to tylko kostka a może tulejki zaprasować naciągnąć termokurcza ? (takie tez rozwiązanie mi chodzi po głowie- ale nie wiem czy tak się robi).
    Jak długą wstawkę zrobić ? Czy taka jak na zdjęciu czy dłuższa ?

3) Czy jeśli wszystko zrobię tak jak opisałem czy nie będzie mi się nic grzać ? Czy problemu nie będzie ? Czy to wszystko będzie wykonane ze sztuką?

Wiadomo, że po pracy zrobię jeszcze raz pomiary izolacji oraz impedancji pętli zwarcia.

4) Czy jak założę puszkę p/t fi80 lub kwadratową 80x80x45 i dam dedykowana zaślepkę (biały dekielek) to czy mogę to spokojnie zagipsować i potem ładnie szpachlą wygładzić i odmalować tak by nie było śladu ?

Ps. Czy moge rozciąć puszke tak by wsunąć ja na ten przewód antenowy?
  • Poziom 26  
    Jestem za połączeniami skręcanymi. Jeżeli przy skręceniu jedną kostką nie będzie naprężeń w przewodzie to zostawię jedną tylko. Jeżeli połączenie będzie wykonane solidnie to nic nie powinno się grzać.
  • Specjalista elektryk
    Wydaje mi się, że Kolega 19barti78 Napisał wystarczająco i nie ma potrzeby wymyślania dodatkowych teorii. Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Nie jesteś aby zbyt bardzo przejęty problemem ?? :-) To tak na marginesie - ja rozumiem, że chcesz spać spokojnie, ale z tymi pomiarami to wydaje mi się lekka przesada - poprostu potraktuj to jako puszkę rozgałęźną - przecież takie istnieją od dawna :-)
  • Poziom 14  
    Może i racja, że się tym przejmuję, bo chcę by było zrobione to porządnie a i kilka wskazówek uzyskać od bardziej doświadczonych kolegów to tez nauka dla mnie.

W każdym razie dziękuje wszystkim za odzew i za pomocne podpowiedzi.

Super, że można liczyć na fachową pomoc.

Pozdrawiam.