Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie sygnalu antenowego

vudu 30 Gru 2004 11:59 4449 7
  • #1 30 Gru 2004 11:59
    vudu
    Poziom 10  

Witam mam problem z rozdzialem sygnalu antenowego chcialbym podpiac do jednego zrodla antenowego trzy odbiorniki TV z tym ze dwa maja byc blisko a jeden oddalony o ok 30 m, podlaczylem ten dalszy odbiornik kablem koncentrycznym 50 omowym, wiem ze normalnie powinno sie uzywac 75 ale ja mialem tylko taki , i mam dosc duzą strate sygnalu czy to z winy tego kabla? podlaczylem wszystko małostratnymi rozgaleznikami firmy Badmor i strata sygnalu jest widoczna, a w dodatku chcialem podlaczyc jeszcze od tego telewizora co jest oddalony o 30 m komputer z tunerem na nim juz kompletnie obraz jest strasznie slaby chodz zastosowalem wzmacniacz kablowy Badmor 12dB a komputer ten jest oddalony o kilka metrow od TV.Wiec w czym moze byc tego wina,sygnal na poczatku jest super i na tych dwoch telewizorach blisko zrodla tez, psuje sie dopiero od tego TV oddalonego o kilkadziesiat metrow, wszystkie usterki z polaczeniem są wykluczone sprawdzalem wiele razy.
    Prosilbym o rade moze znacie jakies dobre wzmacniacze kablowe lub rozdzielacze sygnalu, a moze wystarczy zmienic ten koncentryk,z gory dziekuje za odpowiedz.

0 7
  • #2 30 Gru 2004 12:11
    kolo
    Poziom 20  

Przdewszystkim napisz jaką masz antenę ?. Jesli to siata to poprostu zapodaj do niej aktywny rozgałężnik i dobry kabel i masz po problemie , a jesli to anteny kierunkowe to : wzmacniacz , rozgałęźnik , zwrotnica, dobry kabel i tez masz problem z głowy.

0
  • #3 30 Gru 2004 12:39
    vudu
    Poziom 10  

To jest sygnal telewizji kablowej.

0
  • #4 30 Gru 2004 17:33
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

witam

przede wszystkim telewizja kablowa i Badmor (mało stratne rozgałęźniki ;) ) zamień to przynajmniej na telmora :) anteny nic nie mają do rzeczy - obraz na "bliskich" telewizorach jest przecież ok.

Ponieważ zainwestowałeś już w Badmora - pierwszą rzeczą jest wymiana przewodu - musisz to zrobić, druga sprawa - gdzie zainstalowałeś wzmacniacz??
    narysuj schemat Twojej instalacji, teoretycznie powinieneś zrobić tak:

sygnał z kablówki (ten dobry) wprowadzasz na odgałęźnik 2/8dB - do odgałęzień podłączasz te dwa bliskie telewizory, przelot puszczasz na wzmacniacz, po wzmacniaczu oczywiście podłączasz ten 30 metrowy przewód, na końcu zakładasz rozg 1/2 a przed samym komputerem separator wejść.
    pozdrawiam

0
  • #5 30 Gru 2004 22:36
    vudu
    Poziom 10  

Wzmacniacz zamontowalem za tym kablem 30 m wtedy byl jeszcze obraz wzgledny i myslalem ze wzmocni mi on sygnal biegnacy do komputera, probowalem tez dawac go wczesniej czyli przed kablem 30 m jednak nie dawalo to lepszych efektow.Sprobuje zrobic tak jak mi poradziles zobaczymy czy bedzie lepiej dzieki.

0
  • #6 31 Gru 2004 00:04
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

WITAJ

wzmacniacze montuje sie w miejscu, gdzie obraz jest "czysty" czyli bez szumów - czyli przeważnie na wejściu instalacji (dokładnie, to jest uwarunkowane poziomem sygnału - potrzebny miernik)

zacznij od wymiany przewodu - myślę, że to rozwiąże problem
    nie kupuj przewodu najtańszego, zwróć uwagę na grubość żyły, na oplot (zdarza się że oplot składa się z kilku zaledwie drucików, w czasie odizolowywania łatwo je ściąć lub zerwać) i na wypełnienie pianką (lepsze parametry, łatwiejszy w instalacji, przewody z plastikiem już sie prawie nie spotyka w sprzedaży)
    pozdrawiam

0
  • #7 31 Gru 2004 11:01
    ArtMedia
    Poziom 26  

Witam serdecznie.

Samo wypełnienie "piankowe" nie poprawia parametrów kabla. Zwykle jednak taki kabel ma inny stosunek średnic żyły i ekranu (grubsza żyła) a w rezultacie niższe tłumienie. Poza tym jest gorszy mechanicznie. Łatwiej zniekształca się na zagięciach. Pianka znika lub zniekształca się przy lutowaniu np. konektorów itp. To samo dotyczy kabli z wypełnieniem "powietrznym". Zabiegi polegające na "upowietrznieniu" izolacji wewnętrznej mają na celu zmniejszenie masy kabla i zmniejszenie tłumienia poprzez zwiększenie średnicy żyły. Zwiększa się wtedy także współczynnik skrócenia z 0,66 do około 0,8-0,9
    To tak w kwestii ścisłości.
    A wzmacniacz umieść przed rozgałęziaczem i będzie dobrze. Najlepiej aby wzocnienie odpowiadało tłumieniu rozgałęźnika, wtedy bez pomiarów uda się wykonać mniej więcej poprawną instalację. Aby ją dobrze dostroić należałoby zastosować jeszcze odpowiednie tłumiki lub rozgałęxnik z tłumieniem poszczególnych wyjść, ale to już bardziej skomplikowana historia.

Sebastian

0
  • #8 31 Gru 2004 17:10
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

ArtMedia napisał:
    Witam serdecznie.

Samo wypełnienie "piankowe" nie poprawia parametrów kabla. Zwykle jednak taki kabel ma inny stosunek średnic żyły i ekranu (grubsza żyła) a w rezultacie niższe tłumienie. Poza tym jest gorszy mechanicznie. Łatwiej zniekształca się na zagięciach. Pianka znika lub zniekształca się przy lutowaniu np. konektorów itp. To samo dotyczy kabli z wypełnieniem "powietrznym". Zabiegi polegające na "upowietrznieniu" izolacji wewnętrznej mają na celu zmniejszenie masy kabla i zmniejszenie tłumienia poprzez zwiększenie średnicy żyły. Zwiększa się wtedy także współczynnik skrócenia z 0,66 do około 0,8-0,9
    To tak w kwestii ścisłości.
    A wzmacniacz umieść przed rozgałęziaczem i będzie dobrze. Najlepiej aby wzocnienie odpowiadało tłumieniu rozgałęźnika, wtedy bez pomiarów uda się wykonać mniej więcej poprawną instalację. Aby ją dobrze dostroić należałoby zastosować jeszcze odpowiednie tłumiki lub rozgałęxnik z tłumieniem poszczególnych wyjść, ale to już bardziej skomplikowana historia.

Sebastian

dokładnie się z kolegą zgodzę - wzmacniacz proponowałem po odgałęźniku - wzmacniacze Badmora niestety nie lubią mocnego sygnału na wejściu (generalnie nikomu ich nie polecam w kablówce) dlatego założyłem że sygnał jest na tyle wysoki, że wystarczy na wysterowanie tych dwóch pierwszych telewizorów prosto z odgałęźnika. Jednak "obstawiam", że wymiana przewodu załatwi temat
    pozdrawiam

0