Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uczulenie ma matryce LCD wszelkiego rodzaju

zieluś 05 Mar 2012 20:12 1929 10
    zieluś
    Poziom 18  
    Mam pytanie czy spotkał się ktoś z uczuleniem na matryce LCD. Moja rodzicielka zawsze gdy siądzie do komputera w którym jest matryca lcd jako monitor, kaszle i kicha a przy monitorach typu CRT może godzinami grać w swoje ulubione pasjanse. Nie jest to spowodowane tym że monitor jest brudny czy ukorzony. Przy laptopach w domu i w pracy jest to samo jedynie przy monitorach CRT objawy nie występują. Spotkał się ktoś z czymś podobnym ?
    wieswas
    Poziom 33  
    Matryce LCD są przeważnie w nowych urządzeniach, a CRT w starych użytkowanych już przez wiele lat. Nowe urządzenia elektroniczne mają charakterystyczny zapach tworzywa, lakierów, opakowań.
    Nie mając uczulenia, rozpoznaję od razu, że urządzenie jest fabrycznie nowe.
    Zapach ten "kojarzy się" przyjemnie, podobnie jak farba drukarska w nowej książce czy gazecie. Stare książki pachną kurzem.
    zieluś
    Poziom 18  
    wieswas napisał:
    Matryce LCD są przeważnie w nowych urządzeniach, a CRT w starych użytkowanych już przez wiele lat. Nowe urządzenia elektroniczne mają charakterystyczny zapach tworzywa, lakierów, opakowań.
    Nie mając uczulenia, rozpoznaję od razu, że urządzenie jest fabrycznie nowe.
    Zapach ten "kojarzy się" przyjemnie, podobnie jak farba drukarska w nowej książce czy gazecie. Stare książki pachną kurzem.

Nie to nie od zapachu LCD też mam stare bo to 19' 4:3 jeszcze po prostu spojrzy na LCD nawet w telefonie i zaczyna się to samo w okularach
    Karaczan
    Poziom 39  
    Ciekawa przypadłość.
    A może nie tyle o samo LCD chodzi, co o jego sposób wyświetlania lub podświetlenia?
    Na stare LCD z podświetleniem CCFL też kicha? TN, VA, IPS, AMOLED?

I nie, nie śmieję się z tego, bo np ja kicham patrząc na słońce...
    Istnieje teoria że na niektórych tak działa promieniowanie UV. Ale sztuczne źródła UV (różne zakresy) nigdy nie wywołują u mnie kichania. Mocne sztuczne źródła światła też nie, choć wedle teorii powinny:
    Wikipedia napisał:
    ...Nadmierna stymulacja nerwu wzrokowego miałaby wpływać na jądro nerwu trójdzielnego i wywołać odruch kichania, za który są odpowiedzialne gałązki nerwu trójdzielnego zaopatrujące śluzówkę nosa.

A wystarczy że nawet w pochmurny dzień popatrzę na jaśniejszą część nieba... Apsik! :D
    grawastar1986
    Poziom 13  
    Wydaje mi się że w ostatnio produkowanych urządzeniach elektronicznych jest używana jakaś nowa substancja chemiczna. Po kilkunastu sekundach z nowym ze sklepu laptopem Dell musiałem odejść od biurka bo bym wykichał płuca. Nigdy nie miałem i nie mam uczulenia na nic.
    Mam też nowy zasilacz z Chin 0-30V 0-10A. Gdy włączy się wentylator, zaczyna śmierdzieć jakaś chemia że trudno było wytrzymać. Musiałem go wywietrzyć na słońcu na balkonie. Teraz już nie czuć.
    ^ToM^
    Poziom 36  
    Kiedyś były na monitory CRT takie filtry. Spróbuj założyć to na matrycę LCD i daj znać jaki efekt.
    Może ona jest uczulona na widmo światła jakim promieniuje matryca.
    Ja mam tak, że jak wyjdę z ciemnego pomieszczenia na słońce to przez 2 min. kicham. Po chwili się przyzwyczajam do silnego światła i temat znika.
    Link
    helmud7543
    Poziom 43  
    Jeśli nie ma zapachu i nic się nie wydziela to nic innego jak reakcja mózgu na akurat ten rodzaj sztucznego światła. Jakiś skojarzony odruch lub po prostu go nie toleruje. Ewolucyjnie nie jesteśmy przystosowani do CRT, LCD, jazdy samochodem i tak dalej. Człowiek ma możliwości adaptacyjne zróżnicowane osobnicy. Mnie przykładowo rażą nowoczesne samochodowe LED, ktoś inny będzie miał chorobę morską lub lokomocyjną itp...
    Madrik
    Moderator Robotyka
    ^ToM^ napisał:

Ja mam tak, że jak wyjdę z ciemnego pomieszczenia na słońce to przez 2 min. kicham. Po chwili się przyzwyczajam do silnego światła i temat znika.

Cierpi na to ok. 18% przedstawicieli ludzkości. U rasy białej, przekracza to nawet 30% populacji. Cecha genetyczna, dziedziczna i znana od starożytności.
    Nikt (jeszcze) nie wie jak to działa i dlaczego. ;)
    ^ToM^
    Poziom 36  
    Madrik napisał:

Cierpi na to ok. 18% przedstawicieli ludzkości. U rasy białej, przekracza to nawet 30% populacji. Cecha genetyczna, dziedziczna i znana od starożytności.
    Nikt (jeszcze) nie wie jak to działa i dlaczego. ;)

Bardzo możliwe! Aczkolwiek, nie znam nikogo kto skarżyłby się na taką przypadłość. Zatem podejrzewam, że dane na temat ilości osobników z tą przypadłością są sporo przesadzone.
    Tommy82
    Poziom 40  
    @^ToM^
    Być może znaczna część ludzi obnażonych tą cechą jak doszła do wniosku że kicha po wyjściu na słońce to stwierdzili:
    "Eee k..a niemożliwe"
    a reszta nie skumała tej korelacji myśląc ze to na przykład przez jakieś pyłki albo zmiana temperatury powietrza bo przecież najczęściej właśnie wyszli na otwartą przestrzeń.
    hph51956
    Poziom 9  
    Tak, człowieka może uczulać dosłownie wszystko.

Moderowany przez ArturAVS:

Ja jestem uczulony na pisanie bzdur bez sensu. Ostrzegam.