Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Mastercook MF-830x uszkodzona elektronika

marcindns 05 Mar 2012 21:09 7018 7
 • #1
  marcindns
  Level 10  
  Witam
  Mam piekarnik Mastercook MF-830X wyświetlający komunikaty o błedach F3 (przegrzanie). Wentylator chłodzący jest sprawny, natomiast na płycie elektroniki widać przegrzany dławik. Czy to może byc przyczyną braku chłodzenia elektroniki sterującej. W serwise chcą od razu wymieniac płyte i wentylator, lecz szukam mozliwości naprawienia piekarnika niższym kosztem. Zakup nowej elektroniki to prawie że kupno nowego piekarnika. Czy ktoś z Państwa miał podobny problem i może podpowiedzieć sposób rozwiązania usterki.
  pozdrawiam
  Marcindns
 • #2
  kilork
  Level 17  
  Sprawdziłbym czy temperatura nie pogorszyła stnu lutowań na płytce - poprawić
  (nawet profilaktycznie) punkty lutownicze. Sam dławik mógł dostać np. zwarcie
  zwojów od nadmiernego nagrzania. Dodatkowo należałoby sprawdzić czy coś nie powoduje przegrzewania płytki. Może wyntylator do wymiany. Powodzenia.
  Dławik, w razie potrzeby, można przewinąć (odwinąć zwoje licząc ilość i od nowa nawinąć takim samym nowym drutem nawojowym).
 • #3
  TadekK
  Level 12  
  To jest częsty problem tych piekarników. Felerny dławik na module mocy tego piekarnika przepala się dość często. Przewinięcie tego dławika zwykle rozwiązuje problem - mój piekarnik po takiej operacji działa już ponad półtora roku. Jeżeli wentylator nie jest zatarty (łatwo to sprawdzić - ciężki, odśrodkowy wirnik wentylatora albo się obraca lekko albo praktycznie wcale...). Nie należy się dać nabrać autoryzowanemu serwisowi na wymianę modułu mocy za ponad 600zł - przewinięcie dławika będzie kosztowało ułamek tej kwoty!
 • #4
  marcindns
  Level 10  
  Witam.
  Czy przewijal Pan ten dławik samodzielnie, czy tez zna Pan namiary na kogoś kto to zrobi?
 • #5
  TadekK
  Level 12  
  Witam,

  Dławik był przewijany przez serwis AGD w Katowicach, ul. Pod Lipami.
  Na górze wątku jest podane - trzeba wziąć taki sam drut nawojowy (suwmiarka - pomiar średnicy - dobór drutu nawojowego), policzyć liczbę zwojów odwijając dotychczasowy drut nawojowy, następnie nawinąć nowy drut i na koniec (tak zrobił u mnie serwis AGD) nałożyć koszulkę termokurczliwą dla ochrony uzwojenia.
 • #6
  Stanisław Mikulec
  Level 14  
  Witam serdecznie.
  F06, to błąd jaki był wyświetlany. Po zamówieniu serwisanta zdiagnozowano moduł mocy, podano koszt ok. 600zł. Rezygnacja z naprawy bo po gwarancji - jest już nowy sprzęt. To wszystko przeżył znajomy. Wymontował jednak ten moduł i dostarczył mi w celu wykrycia usterki. Poza trochę zarumienionym dławikiem na pytce, który ma 35ohm. nie znalazłem niczego, do czego mógłbym się przyczepić.
  Mam jednak innego rodzaju problem. Wziąłem cały piekarnik do siebie. Wkładam płytkę, ale okazało się, że opisy zrobione na kartkach samoprzylepnych latały w środku luzem. Problem w tym, że nie wiem gdzie który przewód podłączyć.
  Tutaj prośba do osób, które w tej chwili mają rozebrany piekarnik o fotkę płytki mocy z podłączonymi przewodami lub opisaniu w formie:
  j26 - czerwony z izolacją czarną
  j11 - niebieski z izolacją zieloną
  jxx - czerwony bez izolacji.
  Nie wiem też na 100% gdzie wetknąć przewód ( 3pin )komunikacyjny z płytki sterującej - do j2, czy j25.
  Za te info z góry dzięki.
  Po prawidłowym podłączeniu będę mógł dopiero stwierdzić jaką piekarnik ma faktyczne uszkodzenie.
 • #7
  TadekK
  Level 12  
  Witam,

  Ten "przyrumieniony" dławik to "kandydat" do błędu F03. Na razie jeszcze działa (jeśli ma 35omów), ale prawie na pewno się przepali i wtedy wyskoczy F03. Błąd F06 opisałem w innym wątku - jest to błąd komunikacji pomiędzy płytkami (sterującą i mocy). Nieautoryzowany, ale fachowy serwis, który mi usunął błąd F06 powiedział (w trakcie pracy :D ), iż "jest to problem kondensatorów na module sterującym w okolicy złączki kabla komunikacyjnego". Czyli w moim przypadku nie był to moduł mocy, o którym tutaj sobie korespondujemy! (choć ja także gorączkowo poszukiwałem tego właśnie modułu i nawet go znalazłem u Czechów za ok 400zł brutto... Na moje szczęście go nie kupiłem.)
  Proszę o maila, to podeślę trochę fotek "okablowanego" modułu mocy.
 • #8
  Stanisław Mikulec
  Level 14  
  Podziękowania za pomoc w prawidłowym podłączeniu płytki mocy w piekarniku dla TadekK.
  Przy okazji dodałem instrukcję obsługi piekarnika do działu z instrukcjami.
  Piekarnik u mnie działa prawidłowo.