Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domofon GM-WO OLA - sterowanie

Przemo1268 05 Mar 2012 21:29 4770 0
  • #1 05 Mar 2012 21:29
    Przemo1268
    Poziom 19  

Witam
    Konstruuję układ do otwierania furtki za pomocą przycisku dzwonka w domofonie OLA (instalacja 4-przewodowa). Układ będzie podłączony pomiędzy przycisk dzwonka a płytkę z elektroniką w kasetce bramowej. Jeżeli zostanie wprowadzona prawidłowa sekwencja impulsów (ustalony kod - długie i krótkie impulsy przyciskiem dzwonka), wówczas układ samoczynnie załączy obwód zasilania rygla. W przeciwnym wypadku ma zostać wysterowany obwód przywołania domofonu. Z tego co się dowiedziałem, sterowanie ryglem jest zrealizowane poprzez zwarcie obwodu mikrofonu unifonu (MU) z masą (-0). Wywołanie domofonu podobno następuje po zwarciu linii zasilania (+12) z masą (-0) w kasetce bramowej. Tutaj mam pytanie do bardziej obeznanych w temacie osób, czy opisane przeze mnie sposoby sterowania domofonem są prawidłowe oraz czy linia +12V, doprowadzona do kasetki bramowej, wykorzystywana do oświetlenia jest w jakiś sposób zabezpieczona przed nadmiernym prądem. Chodzi mi o to, aby uniknąć przypadku, w którym dołączenie dodatkowego układu powodowałoby nieprawidłową pracę domofonu. Na załączonym schemacie zasilacza obwód +12V jest prowadzony bezpośrednio z mostka Graetza, co w przypadku wykorzystywania tej linii do wywoływania poprzez zwarcie z linią -0 powodowałoby całkowite zwarcie na zasilaczu domofonu, co wydaje mi się mało prawdopodobne. Myślę że w rzeczywistości prąd na linii +12 jest w jakiś sposób ograniczany np. za pomocą rezystora. Poniżej zamieszczam schemat podłączenia domofonu oraz znaleziony schemat zasilacza.

0 0