Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyświetlacz COG ze sterownikiem ST7565R interfejs SPI

tadeek2 05 Mar 2012 21:42 6650 11
  • #1 05 Mar 2012 21:42
    tadeek2
    Poziom 10  

Mam problem z uruchomieniem wyświetlacza COG z interfejsem SPI, sterownik to ST7565R :|
    dokładnie coś takiego: http://artronic.pl/o_produkcie.php?id=1145?

Poddałem się i dlatego chciałem się zapytać czy ktoś użyczył by programu napisanego pod ATmege w C (np. ATmega8 lub 16 ). Mógłbym przynajmniej stwierdzić czy ten wyświetlacz jest sprawny.

0 11
  • #2 04 Kwi 2012 20:52
    Konradoa
    Poziom 12  

Mam podobny wyświetlacz i męczę się z nim już ze 3 dni. Twój typ ktoś uruchomił na elektrodzie, poszukaj to znajdziesz bo na pewno jest. Mój chyba uszkodzony bo już nawet w bascomie próbowałem go ruszyć i nici.

0
  • #4 15 Kwi 2012 23:02
    tadeek2
    Poziom 10  

Udało mi się odpalić ten wyświetlacz(niebieski), wszystko działa i jest ok.

Kupiłem następny wyświetlacz z tym samym sterownikiem (przynajmniej tak jest napisane przez sprzedającego). Wyświetlacz ten ma możliwość wyboru interfejsu komunikacyjnego(6800,8080, SPI). Za pomocą zworki wybrałem SPI. Problem jest taki że nie mogę go uruchomić. Używam tego samego programu który wyświetla poprawnie znaki na innym wyświetlaczu z tym samym interfejsem i sterownikiem.
    Podejrzewam że nie mogę uruchomić tego nowego wyświetlacza ponieważ jest on wyposażony w inny sterownik (sprzedawca się pomylił). Zastanawiające jest to że jak programuje atmege też po SPI to na wyświetlaczu zapalają się przez krótki czas jakieś piksele(śmieci). Natomiast inicjalizacja programowa wyświetlacza nie wywołuje żadnej reakcji. Może to potwierdzać moje podejrzenia co do tego sterownika(inny niż ST7565R).

Czy może ktoś z Was posiada taki wyświetlacz i udało mu się uruchomić go??

Jeśli wiedziałbym jaki mam w rzeczywistości sterownik w tym wyświetlaczu to nie musiałbym tracić już niepotrzebnie czasu.

0
  • #5 15 Kwi 2012 23:30
    animisiewaz
    Poziom 13  

Wydaje mi się, że to ten sam wyświetlacz, tylko z gotową płytką i zabudowanym podświetleniem.

Jeżeli korzystałeś z bibliotek podanych w moich linkach, to nie korzystają one ze sprzętowego SPI, tylko z programowej funkcji spiwrite używajcej dowolnych pinów, nie koniecznie tych od sprzętowego SPI. Proponowałbym sprawdzić jeszcze raz połączenia i definicje portów w programie.

1
  • #6 16 Kwi 2012 00:02
    tadeek2
    Poziom 10  

Program napisałem sam i jest poprawny skoro chodzi na tym niebieskim wyświetlaczu. Wielokrotnie sprawdzałem czy poprawnie podpinam wyświetlacz do odpowiednich pinów.

Przyszła mi jeszcze jedna myśl czy może inaczej muszę konfigurować(inicjalizować) ten wyświetlacz. Na płytce wyświetlacza są prawdopodobnie inne wartości kondensatorów (niestety smd i nie mogę odczytać). Mogą być również inaczej podłączone.

Będę musiał jeszcze raz pomęczyć się z datasheet'em sterownika:/

0
  • #8 16 Kwi 2012 09:56
    kamyczek
    Poziom 34  

Nie sądzę by Artronic czy inna firma sprzedawała coś uszkodzonego problem polega pewnie na nie doczytaniu lub błędnej interpretacji dokumentacji układu . W przypadku SPI często problem leży w czasach i sterowaniu wyprowadzenia "CS" większość początkujących włącza je na stałe lub wyłącza nie czekając na zakończenie wysyłania bajtu przez interfejs SPI . W przypadku używania SPI do obsługi tych wyświetlaczy warto posiadać bufor lub przynajmniej jego namiastkę w postaci ASCII . TZN jeśli wyświetlacz będzie wyświetlał tekst nie trzeba w buforze umieszczac ich w graficznej postaci a jedynie jako wartość ASCII a obrazy znaów można umieścić w pamięci flash. Taki bufor zajmie w ram znacznie mniejszy obszar i w przypadku znaków 8*8 bedzie to 128B ! . Korzystając z interfejsu 8080 lub 6800 można zrezygnować z bufora i wyświetlacz potraktować jako "RAM" czytać i modyfikować bezpośrednio bufor wyświetlacza bo pozwala on na odczyt zawartości w tym trybie .

0
  • #9 16 Kwi 2012 13:16
    tadeek2
    Poziom 10  

Wyświetlacz uruchomiony. Wystarczyło zmienić wartość ELECTRONIC VOLUME REGISTER SET z 16 na dużo większą wartość np. 57.
    Teraz zastanawia mnie tylko jedna rzecz: dlaczego obraz jest rysowany od dolnej połowy wyświetlacza a adresacja kolumn zaczyna się od kolumny nr 3 a nie tak jak na niebieskim wyświetlaczu od nr 0.

Poniżej porównanie obrazu wyświetlanego jednocześnie na dwóch wyświetlaczach.
    Wyświetlacz COG ze sterownikiem ST7565R interfejs SPI Wyświetlacz COG ze sterownikiem ST7565R interfejs SPI

Jeśli wyświetlacz ma sterownik inny niż ST7565R ale kompatybilny to wydawać mogło by się że powinny być sterowane tak samo. Czy ktoś wie dlaczego jest takie dziwne przesuniecie obrazu??

0
  • #10 18 Kwi 2012 08:27
    Wilku
    Poziom 17  

Witam. Ja trochę z innej beczki. Ma może ktoś jakiś generator do fontów i konwerter do bitmap? Ewentualnie zestaw samych fontów i wskazówka z którymi bibliotekami ich używać. W bibliotekach zamieszczonych na code.google jest kilka czcionek, ale są za 'cienkie', ja potrzebuje czegoś BOLD.. Pozdrawiam. Piotrek.

0
  • #11 18 Kwi 2012 10:13
    kamyczek
    Poziom 34  

Te wyświetlacze mają sporo opcji i można na nich obracać położenie grafiki lub wprowadzać przesunięcie pewnie w kodzie przesuwasz adresowanie wyświetlacza jakimś rozkazem lub nie ustawiasz kolumn i znaków na 0...

0
  • #12 18 Kwi 2012 13:28
    tadeek2
    Poziom 10  

Zgadza się, można użyć komendy ST7565R_DISPLAY_START_LINE_SET żeby przesunąć cały obraz na odpowiednią wysokość dzięki czemu nie trzeba robić tego programowo. Niestety nie ma takiej funkcji do adresowania kolumn i tu trzeba zrobić to programowo np. przez dodanie stałego offset'u.

0