Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sferyczne mikro-ogniwa wychwytujące promienie słoneczne ze wszystkich kierunków

piokrza 05 Mar 2012 23:05 3439 4
 • Sferyczne mikro-ogniwa wychwytujące promienie słoneczne ze wszystkich kierunkówJapońska spółka Kyosemi, opracowała nowy typ ogniw słonecznych, zwanych "sferycznymi mikro-ogniwami słonecznymi" (spherical micro solar cell). Ogniwa są w stanie przechwytywać energię słoneczną ze wszystkich kierunków. Specjaliści firmy Kyosemi postanowili, bowiem przekształcić płaską powierzchnię ogniwa w kopułę.

  Niewątpliwą korzyścią wynikającą z zastosowania projektu kopuły jest fakt, że w celu maksymalnego wykorzystania możliwości panelu nie trzeba będzie ustawiać go pod określonym kątem w stosunku do padających nań promieni słonecznych. W panelach płaskich do tego celu wykorzystywano silniki, które dodatkowo zużywały energię elektryczną. Takie rozwiązanie sprawi też, że nie będą "marnowane" promienie słoneczne, ponieważ rozwiązanie pozwoli na przechwytywanie światła z różnych kierunków. Ponadto, rozwiązanie pozwoli na wykorzystanie większej ilości jednostek na powierzchni jednego metra kwadratowego (oszczędność miejsca) i przechwytywanie większej ilości energii światła (pod wieloma kątami padania promieni).

  Jak zapowiedział producent, dzięki ogniwom Spherical Micro Solar Cell będzie można zaoszczędzić nie tylko powierzchnię wykorzystaną do ich ustawienia, ale przede wszystkim koszt jednostkowy wyprodukowania ogniwa (brak silnika). Sferyczne mikro-ogniwa słoneczne będą zdolne przechwytywać światło odbite i rozproszone we wczesnych porach rannych i późnych wieczornych, skuteczniej niż standardowe jednostki płaskie.

  Wraz z rozwojem Spherical micro solar cell, Japonia może stać się światowym liderem w technologii produkcji ogniw fotowoltaicznych.

  Źródło: http://inhabitat.com/revolutionary-sphelar-sp...r-cells-capture-sunlight-from-all-directions/

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  piokrza
  Poziom 27  
  Offline 
  piokrza napisał 1413 postów o ocenie 142, pomógł 3 razy. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  780810
  Poziom 17  
  "Ze wszystkich kierunków" tu bym polemizował, pojęcie wszystkie kierunki obejmuje i spód.
 • #3
  hollow
  Poziom 20  
  Jeżeli kolega by się przypatrzył to te ogniwa są przeźroczyste i raczej od spodu też by działały gdyby tylko tam było słońce, ale można zastosować lustro i już mamy ze wszystkich stron.
 • #4
  figa_miga
  Poziom 19  
  Raczej wątpliwym jest że te kopułki będą miały lepszy zysk niż odpowiednik płaski który ustawia się na słońce.
 • #5
  Maticool
  Poziom 20  
  Dokładnie. Fizyki, a właściwie geometrii nie da się oszukać. Słońce wypromieniowuje określoną ilość energii w dany kąt bryłowy i żadne kopułki tu nie pomogą. Jedyne co można zrobić, to zwiększyć ten kąt (mówiąc obrazowo) "powierzchnię przechwytującą" (po to m.in. się stosuje silniki lub dodatkowe lustra ogniskujące/kierunkujące) lub zwiększać sprawność samego przetwornika foto-elektrycznego.
  A co do światła rozproszonego, to je również przechwytuje zwykła płaska bateria.