Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik 1,1kW - przy włączaniu powoduje zwarcie.

slepy 110 05 Mar 2012 23:50 3440 9
  • #1 05 Mar 2012 23:50
    slepy 110
    Poziom 9  

Cześć. Mam problem polegający na braku możliwości i pomysłu uruchomienia silnika jednofazowego indukcyjnego 1,1kW z kondensatorem rozruchowym i wyłącznikiem odśrodkowym. Silnik do tej pory działał bez uwag zaś dzisiaj przy próbie włączenia go powoduje zwarcie i "wyrzuca" bezpiecznik. Podłączony jest zgodnie ze schematem. Wyłącznik odśrodkowy działa (jak jest silnik rozłożony nie ma styku zaś jak jest złożony miernik pokazuje 0 om) uzwojenia bez śladów jakichkolwiek uszkodzeń-jak nowe. Zastanawia mnie kondensator ale przełożyłem z drugiego takiego samego silnika i tez jest zwarcie (w drugim silniku działał w zeszłym tygodniu). Dodam, że silnik jest prod. polskiej z możliwością zmiany kierunku obrotów. Proszę o pomoc.

0 9
  • #2 06 Mar 2012 01:34
    kizek
    Poziom 35  

Zadziałanie bezpiecznika następuje natychmiastowo po podaniu napięcia czy silnik chociaż na moment obróci wirnikiem. Jak wygląda wyłącznik odśrodkowy chodzi mi o element na wirniku czy jest sprawny.

0
  • #3 06 Mar 2012 19:09
    slepy 110
    Poziom 9  

Cześć. Wirnik wykonuje może 1 obrót zanim wyrzuci bezpiecznik. Wyłącznik odśrodkowy na wirniku wygląda ok. -bez problemu przesuwa się w zakresie swojego ruchu-wszystkie sprężyny wyglądają ok. Poza tym silnik udało mi się uruchomić za 15-20 razem spięty na krótko załączany bezp. aut B10. Po wyłączeniu i próbie ponownego włączenia zanim wirnik stanął znów wyrzucało bezp.

0
  • #4 06 Mar 2012 19:55
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    Silnik do tej pory działał bez uwag zaś dzisiaj przy próbie włączenia go powoduje zwarcie i "wyrzuca" bezpiecznik
    Czy wcześniejsze "działanie" i obecne "wyrzucanie bezpiecznika" jest na tym samym bezpieczniku?
    Bezpiecznik B10 może być za "mały" do silnika 1,1kW (chodzi o rozruch)

0
  • #5 06 Mar 2012 20:04
    slepy 110
    Poziom 9  

Bezpiecznik od kilku lat jest ten sam legrand B10.Wcześniej nie było takiego problemu.

0
  • #6 06 Mar 2012 20:21
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Postaraj się zmierzyć pobór prądu na biegu jałowym.
    W jakim urządzeniu pracował ten silnik ?
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • #7 06 Mar 2012 20:42
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    Bezpiecznik od kilku lat jest ten sam legrand B10.Wcześniej nie było takiego problemu
    Sądzę,że są trzy możliwe przyczyny;
    1)zmieniłeś gniazdo z którego zasilasz silnik
    2)bezpiecznik jest uszkodzony
    3)zwarcie w silniku

0
  • #8 08 Mar 2012 21:20
    KACZOREK
    Poziom 20  

Witam.
    Zaczął bym od wymiany bezpiecznika na co najmniej C10 i zdecydowanie polecam bezpieczniki ETI zamiast legranda.
    Właśnie nie dawno miałem przypadek że bezpiecznik legranda B6 zabezpieczający tylko cewki dwóch styczników które pobierają około400mA i przekaźnik czasowy gwiazda-trójkąt który pobiera około30mA zaczął się wyłączać. A przez prawie rok wszystko było dobrze.
    Może też kolega podłączyć ten silnik z gniazda które jest zabezpieczone większym bezpiecznikiem. Ale ja i tak stawiam na uszkodzoną eskę

0
  • #9 08 Mar 2012 22:12
    slepy 110
    Poziom 9  

A jednak bezpiecznik-kto by pomyślał ? Po zmianie na 16A jest ok. Dzięki za pomoc a problem uważam za rozwiązany. Podziękowanie dla "wola" i "kaczorek".

1
  • #10 09 Mar 2012 18:06
    wola
    Poziom 26  

Witam.

Cytat:
    A jednak bezpiecznik-kto by pomyślał ? Po zmianie na 16A jest ok. Dzięki za pomoc a problem uważam za rozwiązany. Podziękowanie dla "wola" i "kaczorek".
    Kolego, nie możesz zmieniać wartości zabezpieczenia dlatego,że Ci "wybija". Jak miałeś 10A, to tak ma zostać. Do zmiany wartości zabezpieczenia należy przystosować instalację.

0