Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poradnik - jak sprawdzić suwak POWER w PSP Slim

Krzychu ;) 06 Mar 2012 17:29 5718 0
 • Helpful post
  #1
  Krzychu ;)
  Level 18  
  Dość często pojawia się problem z niewłączającą się konsolą - nie reaguje w ogóle (żadna dioda się nie zaświeca, podświetlenie ekranu nie reaguje, żadnego dźwięku nie słychać), ale reagującą zaświeceniem się pomarańczowej diody POWER po podłączeniu ładowarki, gdy w PSP znajduje się bateria. Powodem takiego stanu rzeczy może być uszkodzony suwak POWER lub taśma łącząca płytkę suwaka POWER z płytą główną.

  Co będzie nam potrzebne:
  -miernik (woltomierz lub najlepiej multimetr),
  -śrubokręt/wkrętak "krzyżakowy" (Phillips) typu PH0,
  -nieco zręczności lub pomocna dłoń ;)

  Zabieramy się za sprawdzanie:
  Na początek musimy zdjąć przedni panel PSP:
  -odkręcamy cztery śrubki znajdujące się z tyłu PSP (w każdym z "rogów" konsolki) - dwie śrubki znajdują się w slocie na baterię z czego jedna jest pod plombą.
  -odkręcamy dwie śrubki znajdujące się na górze (obok gniazda miniUSB),
  -odkręcamy jedną śrubkę znajdującą się na środku dolnej krawędzi PSP,
  -podnosimy panel od strony dolnej belki przycisków (HOME, VOL-, VOL+, itd...)

  Mając ściągnięty przedni panel lokalizujemy płytkę z suwakiem POWER i odkręcamy śrubkę mocującą ją (zaznaczona na zdjęciu poniżej)

  Poradnik - jak sprawdzić suwak POWER w PSP Slim

  Po odkręceniu śrubki wyciągamy płytkę i odginamy w drugą stronę, tę na której mamy dostęp do pinów suwaka POWER - poniżej oznaczenie za co odpowiedzialne są poszczególne piny:

  Poradnik - jak sprawdzić suwak POWER w PSP Slim

  POWER+ - pin odpowiedzialny za włączanie/wyłączanie PSP
  GND (-) - masa
  HOLD+ - pin odpowiedzialny za blokadę przycisków

  Gdy mamy płytkę na wierzchu, wkładamy baterię do PSP lub podpinamy ładowarkę - co nam wygodniej (ale ta druga opcja jest pewniejsza).
  Zaznaczam, że wszystkie pomiary napięć wykonujemy na podłączonym zasilaniu (bateria lub ładowarka).

  Teraz możemy poprosić kogoś o pomoc (lub mocujemy ją w chwytaku - jeśli ktoś posiada), aby przytrzymał płytkę, gdy my będziemy dokonywać pomiarów :)
  We wszystkich poniższych pomiarach, ujemną igłę miernika (woltomierza), oznaczoną jako "GND", "-" lub "COM" (standardowo powinna to być igła z czarnym przewodem) przykładamy do pinu GND (-), natomiast dodatnią, oznaczoną "V" lub "+" (standardowo powinna to być igła z czerwonym przewodem) przykładamy do pinu POWER+ - miernik powinien wskazywać napięcie około 1,9V (ważne jest, aby w mierniku dobrać zakres pomiarowy najbliższy tej wartości, ale nie mniejszy). Takie samo napięcie powinno być pomiędzy pinami GND (-), a HOLD+ - jeśli tak jest, oznacza to, że taśma jest sprawna.

  Aby stwierdzić czy suwak POWER jest na pewno uszkodzony, należy zmierzyć napięcie pomiędzy pinami GND (-), a POWER+ w chwili, gdy suwak jest w pozycji spoczynku (czyli jego ruchoma część jest mniej więcej w połowie jego długości) oraz gdy jest on przesunięty do samej góry (tak jak gdyby się chciało włączyć PSP - możemy poprosić pomocnika o przytrzymanie suwaka w górnej pozycji, podczas gdy będziemy dokonywać pomiarów). W tej pierwszej pozycji (spoczynkowej), tak jak już było wspomniane, napięcie powinno wynosić około 1,9V, jeżeli tak jest, to w pozycji przesuniętej do góry, napięcie powinno spaść do 0V.

  Aby mieć 100% pewności, że wymiana włącznika na pewno rozwiąże problem, należy wziąć kawałek przewodu (kabelek/drucik) i połączyć na chwilkę piny GND (-) oraz POWER+ - jeśli konsola się włączy to winowajcą jest tylko suwak.

  Życzę udanych testów/pomiarów!
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke