Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik do stroboskopu na 9 volt typu jack jack

grzespower 30 Gru 2004 17:05 8487 24
  • Witam wszystkich!
    Chciałem przedstawić moją konstrukcję sterownika do stroboskopu.
    Ma on możliwość pracy w rytm muzyki, z generatora, z "modulowanego" generatora, oraz "reczne" sterowanie ;).
    Oczywiście oprócz sterownika mam też stroboskop również mojej konstrukcji (może później zamieszcze fotke).
    Jak ktos ma jakieś pytania to z chęcią odpowiem.
    PS
    Nie wiem czy sie to komuś spodoba bo tu narazie są same konstrukcje audio.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    grzespower
    Poziom 13  
    grzespower napisał 115 postów o ocenie 1, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Rzeszów. Jest z nami od 2004 roku.
  • IGE-XAO
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Wyglada ciekawie bardzo. A mógłbys udostępnić schemat?
  • IGE-XAO
    grzespower
    Poziom 13  
    Schemat nie ma problemu tylko będe musiał narysować (bo mam ręczny na papierze i się nie bardzo do czegoś nadaje ;) )
    linx
    Poziom 21  
    Wygląd fajny. Tylko mógłbyś zdradzić szczegóły konstrukcji, jaka obudowa, jak wykonałeś panel itp.
    grzespower
    Poziom 13  
    Obudowa to bodajże Z25 (plastik).
    Panele - górny i tylni, są odzielną częścią obudowy (oczywiście kupuje się wszystko razem).

Opisy zrobiłem tak:
    1.Kupiłem kolorowy papier samoprzylepny ( tu akurat szary metalik )
    2.Wydrukowałem opisy na papierze (drukarką laserową, bo papier jest dość śliski ).Oprócz opisów nadrukowałem także otwory pod potencjometry, przełączniki, diody itd.
    3.Wyciołem cały opis tak aby z każdej strony była zakladka (aby po przyklejeniu na panel móc założyć z każdego boku na tył panelu)
    4.Przykleiłem opis na panel, zakładki zakleiłem na tył (trzeba uwarzać żeby nie uszkodziś nadruku bo nawet po laserówce nie on się super mocno tego papieru nie trzyma).
    5.Skalperem wyciołem otwory (w papierze) na potencjometry, przełączniki , diody itd.
    6.Wywierciłem otwory wiertłem - w plastiku
    7.Na całość nakleiłem (dla zabezpieczenia) przeźroczystą folie samoprzylepną (no i znowu wyciołem otwory)
    8.Poprzykręcałem wszystko do paneli
    9.Panel tylni miał mocowanie więc po problemie, natomiast panel przedni przykleiłem do obudowy na super glu (można oczywiście przykręcić, ale po co dodatkowe otwory robić)
    No i to było by na tyle :)
    No name
    Poziom 21  
    juz sie miesiac konczy a schemacikow nie widac...... :(
    Franklin
    Poziom 14  
    No schemacik by sie przydal bo tez jestem zainteresowany:D pozdrawiam
    kwaku85

Poziom 16  
    Stroboskop sterowany w ten sposób nie jest ciężko zrobić. Jest jednak pewien mankament. Mianowicie ciężko jest zrobić układ sterowania tyrystorem, z tego powodu że sam tyrystor po załączeniu bramki trzyma cały czas. Można jedynie załączyć do niego diaki, które w momencie ustawienia się odpowiedniego napięcia przepuszczą prąd na bramkę, a gdy kondestatory przy transformatorze i lampie rozładują się do 0, to wtedy tyrystor puści. Jak spróbujesz "ręcznie" sterować tyrystorem, to nie uda Ci się niestety tak szybko ściągnąć napięcia z bramki tyrystora, żeby puścił. Jak kolega ma schemat tego roziązania, to byłbym wdzięczny, możesz nawet to z kartki zeskanować. Jakos damy sobie radę
    kosster
    Poziom 12  
    No ja też jestem ciekawy czy zgubiłeś ten schemat czy nie chcesz go udostępnić. Jestem ciekawy w jaki sposób rozwiązałeś pewne zagadnienia... Jeśli możesz to zeskanuj karteczkę ze schemacikiem i podeślij ludziom na forum. Dzięki i pozdrawiam
    grzespower
    Poziom 13  
    Witam
    Prosze jeszcze o troche cierpliwości (wynikły mi małe problemy z Protelem). No i przy okazji (wiem że to nie ten dział) ale jak przekonwertować plik z formatu protela do innego formatu (np, pdf lub jpg)?
    Ps W najgorszym przypadku zapodam jakiegoś skana.
    Pozdrawiam
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    No name
    Poziom 21  
    zamiesc narazie plik z protela a pozniej pokombinujesz z jpg-iem, ten kto ma protela to odpali se go i zobaczy, bo my tu sie niecierpliwimy :P:P:P:P
    grzespower
    Poziom 13  
    Wiem że to długo trwało ale szybciej nie dałem rady. W pliku zip znajduje sie schemat sterownika wykonany w Protelu 99SE (więc chyba się nie da otworzyć innym programem jak Protel), oraz opis w pliku Worda. Jak ktoś wie jak to przekonwertować z protela do np jpg lub pdf to nich da znać.
    W razie jakichś niejasności proszę pytać.
    Co do wzorów paneli przedniego i tylnego to niestety nie posiadam - sterownik robiłem 2 lata temu, i mi to z dysku wyparowało (pewnie przy formacie :) )
    PS Prosze nie podważać wiarygodności moich słów. Jak mówie że zamieszcze to tak zrobie.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    grzespower
    Poziom 13  
    Witam
    Po pierwsz to o co chodzi z tym oczopląsem?
    A po drugie to skoro widziałeś schemat to masz protela, który właśnie ma taką funkcję że ze schematu robi płytke (oczywiście nie jest to takie proste ). Ja mam to troche obczajone ale nie na tyle żeby już płytke zrobić. Ten schemat trzeba by chyba jeszcze poprawić - nie z punktu jego działania - ale z punktu widzenia protela ( chyba nie wszystkie punkty sa tak połaczone że program to zobaczy; trzeba by poprzypisywać im konkretne obudowy itd.).
    koco
    Poziom 11  
    Mam pytanko... co oznaczają te wyjścia VCC na schemacie??
    paweldj
    Poziom 11  
    Prosze mi powiedziec, ponieważ posiadam Stroboskop STRONG SLAT 2000 z możliwością sterowania sterownikiem analogowym 0-10V i czy ten zamieszczony tu sterownik przy zasilaniu 10V bedzie bez problemu działał z tym strobolem???
    mattib
    Poziom 1  
    kurde ja tez posiadam stroba ale do niego wejscie jast JACK JACK to jak to sie podlaczy ?
    paweldj
    Poziom 11  
    Z podłączeniem to jest nie problem, ale żeby to działało. Autor projektu zgodził się mi przerobić ten sterownik na 10V ponieważ w końcu stroboskopy są sterowane sygnałem analogowym 0-10V (nie mowie o DMX).

Wewnętrzny zacisk chinch łaczysz z plusem wtyku jack a zewnętrzny z minusem jack i to tyle. Przynajmiej mi sie tak wydaje.
    grzespower
    Poziom 13  
    Witam
    Chwile mnie nie było na elektrodzie i dlatego sie nie odzywałem. Z tego co widziałem, to wejście analogowe tego Sclata to poprostu wejscie transoptora. Po zmniejszeniu rezystacnji na wejsciu steowania zwewnetrznego ( tego rezystora 2,2KΩ w Sclacie) mozna go sterowac z mojego sterownika ( trzeba jeszcze dobrze bieguny podłaczyć, bo to w końcu zasilanie diody).
    Pozdrawiam
    paweldj
    Poziom 11  
    Mam problem z tym sterownikiem. Zrobilem sobie dwie wersje, dla siebie cały a dla kolegi tylko generator i muzyka.

W moim popostu wszystko działa oprucz sterowania z muzyki, a tak dokladniej to dziala tylko odwrotnie bo przy basie nie zapala się dioda tylko gaśnie a gdy jest cisza to świeci się zamiast byc zgaszona, dlatego nie probowałem ze strobolem bo palnik poszedł by z dymem jakby zaczął święcić cały czas.

A przy tym kolegi chociarz zrobiłem tak samo to wogule nie działa na sygnał audio, tylko dioda jest zapalona cały czas.

Aby układy ze schematem śledzilam już p 4 razy i ścieżki napewno dobrze poprowadziłem, dlatego nie wiem co jest grane ??
    grzespower
    Poziom 13  
    paweldj napisał:

W moim popostu wszystko działa oprucz sterowania z muzyki, a tak dokladniej to dziala tylko odwrotnie bo przy basie nie zapala się dioda tylko gaśnie a gdy jest cisza to świeci się zamiast byc zgaszona, dlatego nie probowałem ze strobolem bo palnik poszedł by z dymem jakby zaczął święcić cały czas.

A przy tym kolegi chociarz zrobiłem tak samo to wogule nie działa na sygnał audio, tylko dioda jest zapalona cały czas.

Aby układy ze schematem śledzilam już p 4 razy i ścieżki napewno dobrze poprowadziłem, dlatego nie wiem co jest grane ??

Witam
    Jak dioda świcie cały czas i wyłącza sie przy basie to musisz zewrzeć przełacznik FAZA ( tam gdzie jest sterowanie dźwiękiem).
    Ta opcja (czyli FAZA rozwarty) moim zdaniem dział dobrze jak sie ustawi tak:
    1. Faza - rozłaczony - czyli tak jak masz ( jeśli przełacznik faza masz zwarty i to nie pomaga to zmniejsz troche ten rezystor o ile sie nie myle -> 6,8KΩ na mniejszy (możesz dac jakis potencjometr))
    2.Ustaw przełacznik modulacji na modulowanie muzyką
    3. Ustaw generator na jąkąś częstotliwość ( wybór sterowania jest na sterowanie z generatora).
    Efekt powinien być taki, ze jak masz w miarę spokojną muzykę, i bas jest rzadko, to stroboskop miga ci cały czas, a wyłącza sie na chwilke przy uderzeniu basu.
    Pozatym jak dioda swieci sie cały czas to nie spali ci palnika, bo stroboskop działa na "impulsy", czyli jak dioda zaświcei sie na stałe to on tylko raz mignie ( pzry włączeniu diody - to oznacza włazcenie wyzwalania). Jedyna rzecz która może sie uszkodzić, to rezystor ograniczajćy prąd ładowania kondensatora wyzwalajacego w stroboskopie.
    Jeśli masz strobo wg mojego schematu, to ten rezystor ma (nie pamietam dokładnie) 120KΩ/2W - i jest tak dobrany, ze przy non stop świecącej diodzie ( ona oznacza załaczenie wyzwalania) nie można go uszkodzić.
    Co do sterownika dla kolegi to nie wiem czemu nie działa...najpierw popatrz do swojego, a potem jeszce raz obejrzyj ten dla kumpla.
    Jak cos to pisz, to pomyślimy.

Pozdrawiam
    P.S. Ja jestem teraz rzadko na elektrodzie, wiec jak cos to pisz mi na maila grzespower(malpa)o2.pl, lub na gg 7233695 .
    Wiem ze ten sterownik zbudowało juz kilka osób z elektrody i im działa :D
    Zwid89
    Poziom 1  
    czy jest mozliwoś umieszczenia wzoru płytki??
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto