Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa Rozdzielnicy Budowlanej

06 Mar 2012 21:50 6344 12
  • Poziom 16  
    Witam

Mam problem chcem zbudować 3 RB i nie wiem czy dobrze dobrałem zabezpieczenia i mam problem czy przed FR nie powinno być jeszcze jakiegoś zabezpieczenia w formie Tytana lub szufladki na gL-0 ??

Proszę o konkretne uwagi i ewentualne spostrzeżenia z góry dziękuje

Budowa Rozdzielnicy Budowlanej
  • Computer Controls
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Dlaczego gniazda 3-fazowe 16A zabezpieczasz C32A? Po co różnicówki z członem nadpradpwym? Czemu to ma służyć ? Zwykłe 40/0,03A wystarczą chyba że nie zależy ci na kosztach.
    I jeszcze dlaczego na gniazda 1-fazowe charakterystyka C?
    Po co do każdego gniazda oddzielny bezpiecznik? Nie możesz dać jednego bezpiecznika na 4 szt. gniazd?
  • Poziom 30  
    Jakim RCD zabezpieczasz obwody 3 faz?
    Ja bym dał nie mniejszy niż 100mA selektywny.
    Do jednofazowych wystarczy zwykły 30mA AC lub A.

marek-1983 napisał:
    czy przed FR nie powinno być jeszcze jakiegoś zabezpieczenia w formie Tytana lub szufladki na gL-0 ??

Powinno być ale nie koniecznie w rozdzielnicy budowlanej którą projektujesz.
    Napisz, że zasilanie rozdzielnicy należy zabezpieczyć bezpiecznikiem gG xxA.
    Tak szczerze, jeśli rozdzielnica budowlana nie jest zamontowana na stałe to lepiej dać zasilanie z TN-S.
    Na budowie są miejsca gdzie nie zawsze się da wykonać uziemienie miejscowe.
  • Poziom 16  
    karolq napisał:
    Dlaczego gniazda 3-fazowe 16A zabezpieczasz C32A? Po co różnicówki z członem nadpradpwym? Czemu to ma służyć ? Zwykłe 40/0,03A wystarczą chyba że nie zależy ci na kosztach.
    I jeszcze dlaczego na gniazda 1-fazowe charakterystyka C?
    Po co do każdego gniazda oddzielny bezpiecznik? Nie możesz dać jednego bezpiecznika na 4 szt. gniazd?

Tam maja być zwykłe różnicówki tzn AC tylko właśnie chodzi mi o dobór zabezpieczeń dwa gniazda 32 A i dwa gniazda 16 A jak rozumiem dać na wszystko oddzielne zabezpieczenie gniazdo 32 A zab. 32 A i tak dalej tylko jaka różnicówke tu dać ??? 40 A czy większą???

INTOUCH napisał:
    Jakim RCD zabezpieczasz obwody 3 faz?
    Ja bym dał nie mniejszy niż 100mA selektywny.
    Do jednofazowych wystarczy zwykły 30mA AC lub A.

Hmm zaczne od odpowiedzi na różnicówke jednofazowej kto się bawi w różnicowki jednofazowe przy zasilaniu siłowym?? Wygodniej jest dać różnicówke siłową i bezpieczniki porozbijać na fazy a co do selektywności do czego to w rozdzielnicy budowlanej ???
  • Computer Controls
  • Poziom 22  
    Zabezpieczenia odpowiednio do obciążalnosci gniazd(ale z równoczesnym spełnieniem warunku SWZ). Różnicówka do RB wystarczy jedna 40/0,03A w końcu to na czas budowy a nie docelowe zasilanie domu. Do gniazd jednofazowych charakterystyka B.
  • Poziom 16  
    karolq napisał:
    Zabezpieczenia odpowiednio do obciążalnosci gniazd(ale z równoczesnym spełnieniem warunku SWZ). Różnicówka do RB wystarczy jedna 40/0,03A w końcu to na czas budowy a nie docelowe zasilanie domu. Do gniazd jednofazowych charakterystyka B.

To znaczy że: różnicówka 40 A pociągnie dwa zabezpieczenia 32 A 3-f, 2 zabezpieczenia 16 A 3-f i 6 zabezpieczeń 16 A 1-f ??? Zastanawiam się bo widziałem projekty innych RB i tam zabezpieczenie różnicowopradowe 63 A zabezpieczało dwa gniazda 3-f 32 A
  • Poziom 22  
    A czy bedziesz miał na tyle duży przydział mocy ? Jeśli tak to możesz dać 63A dla pewności. To że są 2 gniazda 32A nie znaczy że odrazu pobierzesz z nich maksymalny prąd. Generalnie w RB z którymi się spotkałem zazwyczaj były 40A ale zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.
  • Moderator
    marek-1983 napisał:
    [
    Tam maja być zwykłe różnicówki tzn AC tylko właśnie chodzi mi o dobór zabezpieczeń dwa gniazda 32 A i dwa gniazda 16 A jak rozumiem dać na wszystko oddzielne zabezpieczenie gniazdo 32 A zab. 32 A i tak dalej tylko jaka różnicówke tu dać ??? 40 A czy większą???

Czy mógłbyś wyjaśnić skąd wziąłeś pomysł na takie gniazda? Po co i dlaczego taki amperaż?
    Jeśli to ma być na jakąś zwykłą, wiejską budowę, to zbytek zupełny. Jeśli na potrzeby budowy elektrowni atomowej, to tego i tak nikt nie weźmie. Bo tam RB-tki muszą mieć znak bezpieczeństwa w maleńkim uproszczeniu.

Nie widzę żadnego sensu i logiki w Twoim pomyśle.
  • Poziom 16  
    karolq napisał:
    A czy bedziesz miał na tyle duży przydział mocy ? Jeśli tak to możesz dać 63A dla pewności. To że są 2 gniazda 32A nie znaczy że odrazu pobierzesz z nich maksymalny prąd. Generalnie w RB z którymi się spotkałem zazwyczaj były 40A ale zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.

Hm Ja mam najczęściej zabezpieczenia przedlicznikowe 63 A

retrofood napisał:
    marek-1983 napisał:
    [

Czy mógłbyś wyjaśnić skąd wziąłeś pomysł na takie gniazda? Po co i dlaczego taki amperaż?
    Jeśli to ma być na jakąś zwykłą, wiejską budowę, to zbytek zupełny. Jeśli na potrzeby budowy elektrowni atomowej, to tego i tak nikt nie weźmie. Bo tam RB-tki muszą mieć znak bezpieczeństwa w maleńkim uproszczeniu.

Nie widzę żadnego sensu i logiki w Twoim pomyśle.

Bywa ze zasilenie dużych placów budów np sklepów wielkopowierzchniowych nawet 1000m2 pod dachem

A schematy i gotowe skrzynki widziałem na stronie jednej z firm z Krakowa która zajmuje się produkcją RB i tak było zrobione..... I dla tego jestem skołowany bo mi tez się wydawało ze różnicówka 40 A styka
  • Moderator
    marek-1983 napisał:

Bywa ze zasilenie dużych placów budów np sklepów wielkopowierzchniowych nawet 1000m2 pod dachem

Ale nie wolno Ci stosować samoróbek na tych budowach. Chyba, że uzyskasz dla nich znak bezpieczeństwa i certyfikat.
    Dla 3 sztuk nie wyobrażam sobie opłacenia tej procedury.
  • Poziom 16  
    retrofood napisał:

Ale nie wolno Ci stosować samoróbek na tych budowach. Chyba, że uzyskasz dla nich znak bezpieczeństwa i certyfikat.
    Dla 3 sztuk nie wyobrażam sobie opłacenia tej procedury.

To jest regeneracja starych rozdzielnic budowlanych a ten certyfikat o czym mówi ?

Dobra już wiem dzięki to czyli sam nie mogę ich modyfikować zgodnie ze sztuka ??

Aha dokładnie wygląda to tak ze firma budowlana sama dba o zasilenie placu budowy plus tymczasowe podłączenie rozdzielnicy z licznikiem i reszty zabawek
  • Pomocny post
    Moderator
    Cytat:
    Instalacje elektryczne na placach budowy.

Instalacje takie, są zaliczane do warunków szczególnego zagrożenia i do wymagań tych między innymi zaliczamy:

-Miejscem rozdziału PEN na PE i N, powinna być rozdzielnica główna, o stopniu ochrony co najmniej IP44
    -Zabezpieczenie gniazd wtyczkowych wyłącznikami ochronnymi różnicowoprądowymi
    -Do zasilania terenów budowy i rozbiórki powinien być stosowany układ sieci TN-S lub TT
    - Roboty związane z podłączaniem, sprawdzaniem, konserwacją i naprawą instalacji i urządzeń elektrycznych mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.
    - Rozdzielnice budowlane prądu elektrycznego znajdujące się na terenie budowy zabezpiecza się przed dostępem nieupoważnionych osób.
    - Rozdzielnice budowlane powinny być usytuowane w odległości nie większej niż 50 m od odbiorników energii.
    Jest to ważny zapis, gdyż ogranicza znaczne długości wszelkich przedłużaczy na budowie, o czym się często zapomina łącząc kolejne przedłużacze o wątpliwej obciążalności.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298087.html

PN-HD 60364-7-704:2010
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia - Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji - Instalacje na terenie budowy i rozbiórki
    Norma znajduje się w wykazie Polskich Norm powołanych w rozporządzeniu w brzmieniu rozporządzenia z dnia 10.12.2010 r. (Dz.U. Nr 239, poz. 1597), które wchodzi w życie 21.03.2011 r.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663211.html

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 10 grudnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Dz.U. 2010 nr 239 poz. 1597

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20102391597
  • Poziom 16  
    Dzięki za pomoc jeśli nikt nic nie ma do dodania to zamykam