Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obsługa pamięci 24c16 wykorzystując systemowe Twi w Atmega16

KruchyE39 07 Mar 2012 08:12 819 0
  • #1 07 Mar 2012 08:12
    KruchyE39
    Poziom 1  

Witam wszystkich forumowiczów. Chciałbym zaznaczyć, ze jestem całkowicie początkujący i jak dotąd z mikrokontrolerami miałem do czynienia jedynie na poziomie sterowania diodami, oraz wyswietlaczem LCD. 

Chciałbym odczytać i na późniejszym etapie zapisać pamięć EEPROM 24c16 za pomocą Atmegi16 przez wbudowaną systemową obsługę Twi na wyprowadzeniach PC0 i PC1 (tak odczytalem z datasheet-a Atmegi). Korzystam z programu AVRStudio 4 i pisze w języku C , próbowałem już pobrać i zamieścić gotowe biblioteki z deklaracjami i definicjami funkcji ze strony "radzio.dxp.pl". Znalazłem także plik twi.h w bibliotekach programu AvrStudio. Podjąłem się kilku prób napisania programu, który odczytuje poszczegolną komórkę pamięci i wyświetla ja na ekranie LCD. Niestety żaden program nie działa poprawnie.

Chciałbym prosić o pomoc w napisaniu takiego programu, lecz nie chodzi mi o podanie gotowego kodu, a pokierowanie mnie jak wykorzystać w programie biblioteki do obsługi Twi, oraz jak w kodzie samego programu poprawnie wywołać funkcje odczytu komórki pamięci i wyświetlić jej zawartość na ekranie LCD. 
    Dodam, ze wyprowadzenia pamięci SCL i SDA mam połączone za pomocą rezystorow 4,7 k do Vcc, a dalej do portu PC0 i PC1 Atmegi. Pierwsze 4 nóżki pamięci (A0,A1,A2,Vss) do masy.

Z góry dziękuje wszystkim za każdą pomocną informację.

0 0