Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Szlifierka Hilti, wymiana stojana.

07 Mar 2012 14:00 3846 15
 • Level 15  
  Czy jeżeli założę stojan przeznaczony do modelu Hilti dag 125s o mocy 1100W do szlifierki hilti o mocy 1020W, czym możę się to objawiać? Czy w dłużej perspektywie będzie to zabójstwem dla wirnika?
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 23  
  Jeśli stojany wyglądają tak samo i zgadzają się wymiary to można zastąpić. Spotkałem się z renomowana firmą gdzie podkręca się waty na etykiecie i przy tym samym zespole napędowym (wirnik stojan ) na jednej etykiecie napisane jest 1200W zaś na drugiej 1500W. To samo może być i w tym przypadku tylko że chodzi o zaledwie 20 watów
 • Level 15  
  Chodzi o 80W, ale interesuje mnie właśnie też większa różnica i odwrotna sytuacja. Wirnik o większej mocy niż stojan. Piszesz, że firma ma ten sam zespół napędowy z różną etykietą, ale chyba wirnik wtedy jest dopasowany do stojana.

  Nie pytam dlatego, że chce takie "fuszerki" odstawiać, ale są różne sytuację, no i nie wygodne pytania na które wypadało by znać odpowiedź;).
 • Level 23  
  Przepraszam pomyliłem się choć to nie zmienia faktu iż w moim przypadku różnica sięgała 300W i nic się nie stało. osobiście uważam iż jeśli wirnik lub stojan posiada te same gabaryty co stara część to możesz bezproblemowo założyć choć nie jestem znawcą. W moim przypadku części były identyczne i w twoim zapewne też. Tak na marginesie szlifierki HILTI to nic innego jak BOSCH kto wie jaką oni podają moc dla tego zespołu:). jak łatwo wywnioskować waty można widocznie różnie mierzyć stąd i wartości pisane przez producenta na podobnych maszynach są różne mimo iż wnętrzności są te same i jedna z nich jest wyposażona np dodatkowo w wolny rozruch.
 • Level 27  
  Będzie pasować bo to ten sam stojan, moc ustala tutaj elektronika.
 • Level 15  
  Ok. Wielkie dzięki, ale prosiłbym jeszcze o objaśnienie w wersji bez elektroniki, czy to faktycznie są to te same podzespoły, a moc to jedna wielka ściema? Nasuwa mi się jeszcze pytanie czy jeśli włożę inną elektronikę z urządzenia o większej mocy, a tej samej konstrukcji to teoretycznie zwiększam moc szlifierki?

  Proszę jeszcze, szczególnie PtasioraWro, o wykaz dobrej literaturę w temacie elektronarzędzi.
 • Level 27  
  Szlifierki z elektronikami mają stojan i wirnik nawiniętym zawsze grubszym drutem i moc rzeczywista większą nisz podaną na tablicze znamionowej.
  Zrobione to jest po to żeby elektronika sterowała mocą, czyli maszyna chodzi na 85% mocy bez obciążenia a w czasie obciążenia elektronika ratuje się zapasem mocy i stabilizuje obroty( zabezpiecza w ten sposób przed spaleniem).
  W przypadku szlifierek i narzędzi bez elektronik moc jest rzeczywista i niczym nie zabezpieczona.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Co do literatury to w życiu nie widziałem żadnej książki w tym temacie, i nawet nie wiem czy takie istnieją.
  Ja miałem dobrych nauczycieli :D
 • Level 23  
  PtasiorWro jeśli możesz to porównaj sobie wirniki DeWALTa D28132C oraz D28136. Pierwsza z nich ma moc 1200W i jest bez elektroniki druga zaś ma regulację obrotów i w obecnej chwili uzyskuje niby 1500watów. Z twojej wypowiedzi wynika że ta bez elektroniki powinna być mocniejsza. Także albo zaniżyli tę D28132C lub zbyt mocno zawyżyli D28136.
 • Level 27  
  Masz racje w obydwu DeWalt masz takie same wirniki i stojany.Ale producenci moc podają jako ^moc wejściowa^ i tego nie rozumiem i nigdy się nad tym nie zastanawiałem :cry: (napiszę w poniedziałek do DeWalta maila w sprawie wyjaśnienia, są tam spoko ludzie więc ich pomęczę)
  Może źle to opisałem , chodzi o to żę stosując elektronikę można wyżyłować maksymalnie wirnik i stojan, dana masa(wielkość) pakietu jest w stanie odprowadzić daną ilość temperatury, więc stosując zabezpieczenie prądowe i czasem temperaturowe w postaci elekt. można pozwolić sobie na skrajną moc w stosunku do masy pakietu.
  Ja na przykład nie rozumiem w odkurzaczach np Elektrolux są silniki 1400W a wirnik i stojan mają nawinięte drutem 0.40 lub 0,45 więc gdzie w tym logika jak do daje zaledwie ok 1000W.
 • Level 17  
  Tak są to te same stojany oporności maja takie same, wirniki w tych szlifierkach są identyczne ;) skąd różnica na etykiecie - dla przyciągnięcia klienta.

  Jakim cudem masz takie same wirniki w dewaltach ???? To dlaczego ja nawijam każdy z tych wirników innym drutem ???
 • Level 23  
  ElDiablo1212 sądzę że myślisz o wirniku z D28132 a nie z D28132C te wirniki nie są zamienne. Wirnik z D28132 pasuje do D28133:) jest tylko inny wałek atakujący. PtasioWro nie wiem czy Paweł Bagieński bo do niego zapewne chcesz napisać będzie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Sądzę iż przyzna racje że to chwyt marketingowy. Pozdrawiam PtasiorWro
 • Level 15  
  Widzę, że ciekawa dyskusja się rozwinęła. Dużo się rozjaśniło dzięki temu.

  Mój "nauczyciel" niestety nie poszedł z duchem czasów, ale czasem i tak się przydaje zwłaszcza w mechanice. Dobrze, że jest forum:).
 • Level 1  
  witam poszukuje korpusu do szlifierki hilti "dag 125 s" w przystępnej cenie kontakt na gg 3163869 z góry dzieki
 • Level 27  
  Pasuje od BOSCH GWS 11 lub 14 zależy czy nowa czy stara ta HILTI.
  W komplecie musisz wymienić jeszcze klapkę wyłącznika bo od HILTI nie będzie pasowała.
 • Level 15  
  Dzięki wszystkim za pomoc. Temat zamykam