Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nigdy nie używana nowa Pralka PREDOM Polar Superautomat 663 S Bio

PabloBessi 07 Mar 2012 14:30 11205 30
  • #1 07 Mar 2012 14:30
    PabloBessi
    Poziom 2  

Witam, jestem tu nowa, mam do Państwa pytanie...miałam pralkę Bosch 10 lat, wysiadła w tym roku...i tak sie zastanawiam, czy kupować nową, czy uruchomić nigdy nie używaną - do tego roku będącą jeszcze w oryginalnym kartonie Pralkę PREDOM Polar Superautomat 663 S Bio wyprodukowaną w 1982 lub 1983 roku (nie pamietam dokładnie) . Myślicie, że zadziała i będzie prała w miarę dobrze?Czy to już lepiej sprzedać jako antyk :-)) albo do muzeum :-) Odziedziczyłam ją po cioci która trzymała ją w kartonie , kupiła za kartki a prała we frani...ciocia umarła i biedna nigdy nie podłączyła pralki...

0 29
  • #2 07 Mar 2012 15:38
    Michał 1997
    Poziom 14  

Myślę że jak była przechowywana w suchym miejscu to powinna działać.
    Popatrz czy bęben się lekko kreci,fartuch nie jest sparciały,nie jadły ją wewnątrz myszy.

1
  • #3 07 Mar 2012 15:40
    PabloBessi
    Poziom 2  

A czy ona ma dużo większe zużycie prądu i wody w stosunku do teraźniejszych pralek?

0
  • #4 07 Mar 2012 15:45
    Michał 1997
    Poziom 14  

Niewiele,ale tak.

0
  • #5 07 Mar 2012 16:15
    Tommy82
    Poziom 39  

Jeśli działa to pewne podziała dłużej niż to co dziś w sklepie kupisz, nie ważne co na tym będzie pisało.
    Ale nie będzie ekonomiczniejsza to wbrew pozorom może trochę kosztować na przeciągu lat. No ale z drugiej strony jak jest i stoi.
    W sumie to ja bym jednak przed rozpakowaniem sprawdził jaka jest jej wartość może się okazać ze będzie za to 5 pralek ;). Trudno tu cokolwiek o wartości mówić bo oryginalnie zapakowana pralka to poważna rzadkość tylko czy ktoś takie coś zbiera??.

0
  • #6 07 Mar 2012 19:29
    seamen
    Poziom 12  

zgadzam się z Tommy82-dziś kupisz jednorazówkę która pochodzi bezawaryjnie kilka lat.

0
  • #7 07 Mar 2012 19:33
    PabloBessi
    Poziom 2  

Jeśli ktoś by był chętny-to pewnie że sprzedam :-)) tylko gdzie ją wystawić, na allegro?wątpię...za darmo do muzeum to pewnie by wzieli :-)

0
  • #8 07 Mar 2012 19:44
    Tommy82
    Poziom 39  

W przyadku używania należy się liczyć z niespodziankami ze strony części gumowych.
    No to jest właśnie dobro na tyle rzadkie ze może się znaleźć ktoś kto był by w stanie za taką pralkę dać relatywnie dużo w stosunku do jej wartości wyrażonej wg wzoru masa X cena kilograma. Maluchy z małymi przebiegami na allegro czasem szaleją.
    No tylko problem kupca znaleźć.

0
  • #9 07 Mar 2012 19:45
    skryn
    Admin grupy AGD

PabloBessi napisał:
    Witam, jestem tu nowa, mam do Państwa pytanie...miałam pralkę Bosch 10 lat, wysiadła w tym roku...i tak sie zastanawiam, czy kupować nową, czy uruchomić nigdy nie używaną - do tego roku będącą jeszcze w oryginalnym kartonie Pralkę PREDOM Polar Superautomat 663 S Bio wyprodukowaną w 1982 lub 1983 roku (nie pamietam dokładnie) . Myślicie, że zadziała i będzie prała w miarę dobrze?Czy to już lepiej sprzedać jako antyk :-)) albo do muzeum :-) Odziedziczyłam ją po cioci która trzymała ją w kartonie , kupiła za kartki a prała we frani...ciocia umarła i biedna nigdy nie podłączyła pralki...

Zanieś tego PS663S do jakiegoś muzeum techniki. Z pewnością nikt o tej porze wieku nie ma takiego egzemplarza na stanie.
    A i jeszcze kupę kasy żądaj! :)

0
  • #10 07 Mar 2012 21:30
    movzx
    Poziom 39  

O kurczę, to rzeczywiście niezwykły okaz :)
    Nie ma co rozpakowywać, bo gumy pewnie wszystkie i tak do wymiany - teraz raczej nabiera wartości jako zabytek :)

0
  • #11 08 Mar 2012 14:09
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 08 Mar 2012 14:14
    Tommy82
    Poziom 39  

mikrus918 oryginalnie zapakowane? To tu jest jej rzadkość.
    Kiedyś gdzieś jakiś kolekcjoner zachwycał się chyba simsonem w pudełku ;)

1
  • #13 08 Mar 2012 14:21
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 08 Mar 2012 22:59
    zhudomel
    Specjalista AGD

mikrus918 napisał:
    Na Tamatach nie podawali roku na naklejce znamionowej
    Nieprawda, był rok i miesiąc.

0
  • #15 09 Mar 2012 00:10
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

A to się nadaje do muzeum ? Moje własne :D

0
  • #16 09 Mar 2012 10:44
    Max_C
    Poziom 9  

mikrus918 napisał:
    Mam w domu PS 663 BIO z francuskim programatorem z 1976 roku i nie wybieram się z nim do muzeum.

Ja mam Gorenje PS-663BIO , rok produkcji 1970 -ma prawie wszystkie części oryginalne i jest na chodzie :)

PabloBessi wystaw tego Peesa na allegro. Z pewnością znajdzie się na nią chętny :) Nie bierz jej do użytku, bo ją tylko zajedziesz, a szkoda takiego zabytku :?

0
  • #17 09 Mar 2012 22:56
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 09 Mar 2012 23:35
    zhudomel
    Specjalista AGD

mikrus918 napisał:

Specjalnie zajrzałem teraz za pralkę i proszę:
    Możliwe, że w niektórych podawano datę.
    Na wszystkich; na tej pisze wyraźnie, że pralka jest z marca 1983.

0
  • #19 10 Mar 2012 00:00
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 10 Mar 2012 00:07
    zhudomel
    Specjalista AGD

mikrus918 napisał:
    Tam jest wybity numer seryjny
    I na końcu masz C83.

0
  • #21 10 Mar 2012 00:19
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 11 Mar 2012 20:56
    gayetan
    Poziom 18  

To może być jeszcze oryginalna pralka Gorenje wyprodukowana dla Polaru. Grzechem byłoby nie spróbować!!! Może być bardziej efektywna |( i na pewno trwalsza) od obecnych rewelacji!!!

0
  • #23 11 Mar 2012 22:15
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 31 Lip 2012 00:35
    marcogal
    Poziom 10  

mikrus918 napisał:
    ...
    Tylko niech nowy właściciel nie zapomni zdjąć blokad transportowych temu nowemu PS 663 S BIO :D :D
    ...

Pewnie trudno w to uwierzyć ale jestem kolejnym (nie-)szczęśliwym posiadaczem tej pralki.
    Na zachowanym druku gwarancyjnym widnieje data ...1978 rok.
    Właśnie zdemontowałem blokadę transportową.
    Pralka oczywiście nigdy nie była używana.
    Pobieżnie obejrzałem "wnętrzności" i wyglądają zdumiewająco dobrze.
    Choć nie zauważyłem by elementy gumowe były sparciałe ale to czy nie są np. dziurawe wyjdzie zapewne dopiero w czasie pracy czyli w praniu.
    Eech, prawie łezka się zakręciła.
    ;-)

0
  • #25 01 Sie 2012 22:11
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #26 02 Sie 2012 12:11
    marcogal
    Poziom 10  

mikrus918 napisał:
    ... http://www.youtube.com/watch?v=8UBOSC5mwAM&feature=g-u-u
    ...
    Jeśli zamierzasz normalnie używać tego PS'a to załóż mu przekaźnik, bo szkoda programatora, a takie patenty z dawnych lat na tamte urządzenia się sprawdzają. ...
    Jak to się stało, że ta pralka się Tobie trafiła? Zawsze mnie fascynują takie historie zapomnianych sprzętów:).

Czy to może Twój kanał o pralkach ?
    Bardzo dobry.

Czy przekaźnik R10/16 (16A / 220V) firmy Relpol będzie odpowiedni ?
    I należy go podłączyć w-g schematu jak dla modelu PS 663 P BIO ?
    Czyli za filtrem przeciwzakłóceniowym ?
    W modelu PS663 S BIO jest chyba inny filtr P-Z niż w PS 663 P.
    Czy montując przekaźnik mam też zmienić ten filtr P-Z ?
    Jeśli dokonywałeś takiej przeróbki w PS663 S BIO to czy mógłbyś mi podesłać jakieś fotki jak to powinno wyglądać ?

A jeśli pytasz jak ta pralka do mnie trafiła to po prostu rodzice ją kupili w czasach komuny. I tak nieużywana (jeszcze do niedawna w oryginalnym opakowaniu czyli na kilku zbitych deskach) dotrwała do dziś.
    A prozaiczna potrzeba chwili, czyli brak sprawnej pralki, wymusiła jej użycie.
    Ku memu zadowoleniu pralka działa bdb.
    Jedyny problem jaki się pojawił przy pierwszej próbie to niedziałająca pompka odprowadzająca wodę.
    Okazało się że wystarczyło ręcznie "rozruszać" wirnik pompki-silniczka i teraz wszystko działa ok.
    Mimo że pralka była nieużywana to jednak te kilkadziesiąt lat odcisnęło swe "piętno" w postaci tu i ówdzie maleńkich kropeczek rdzy na obudowie.
    Poza tym wszystkie elementy wyglądają bdb.
    Pralka już pracuje i pierze.
    Po prostu wypas !
    Polar PS 663 S BIO rulez !
    ;-)

PabloBessi napisał:
    A czy ona ma dużo większe zużycie prądu i wody w stosunku do teraźniejszych pralek?

Odnośnie zużycia wody
    Polar PS 663 S BIO:
    -zużycie wody na 1 pełny program prania - 90 dm^3
    dla porównania "współczesna" pralka Bosch Clasixx 5:
    -program prania z największym poborem wody (syntetyki intensywnie) - 55 L.

Ale w końcu zawsze można w PS 663 "ręcznie" sterować ilością zużytej H2O podczas płukania poprzez ...ręczne wyłączenie pralki.
    ;-)

0
  • #27 05 Wrz 2012 23:33
    637182
    Użytkownik usunął konto  
  • #28 06 Wrz 2012 10:20
    marcogal
    Poziom 10  

Przekaźnik założyłem tak jak napisałeś przed filtrem.
    Czy w późniejszych latach produkcji pralek PS stosowano osłonę silnika przed ewentualnym zalaniem ?
    Bo oglądając np. niektóre filmy czy zdjęcia widzę że między zbiornikiem a silnikiem jest swego rodzaju wstawka z jakiegoś tworzywa.
    Czy skrócenie wężyka hydrostatu nie wpłynie na zakłócenie jego działania ?
    Po prostu chcę go przenieść z lewej na prawą stronę tak jak w młodszych pralkach.
    A Twój kanał też znalazłem i też oglądam.
    ;-)

0
  • #29 06 Wrz 2012 10:59
    zhudomel
    Specjalista AGD

marcogal napisał:
    Czy w późniejszych latach produkcji pralek PS stosowano osłonę silnika przed ewentualnym zalaniem ?
    Tak.
    marcogal napisał:
    Czy skrócenie wężyka hydrostatu nie wpłynie na zakłócenie jego działania ?
    Po prostu chcę go przenieść z lewej na prawą stronę tak jak w młodszych pralkach.
    Nie ma potrzeby skracania wężyka z tego powodu; a w ogóle po co go przenosić?

0
  • #30 06 Wrz 2012 13:33
    marcogal
    Poziom 10  

zhudomel napisał:
    Nie ma potrzeby skracania wężyka z tego powodu; a w ogóle po co go przenosić?

Pralkę chcę rozłożyć na "czynniki pierwsze" zakonserwować (rdzę usunąć, od nowa pomalować itp.) złożyć.
    Przenosiny miałby być jednym z elementów "modernizacji".
    Ale istotnie tak jak piszesz nie ma to znaczenia dla działania może jedynie dla estetyki.
    ;-)
    Czy coś oprócz wstawienia osłony silnika poradzilibyście zrobić dodatkowo przy okazji przeglądu tego PS`a ?

0