Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzewający się Dell Studio 1555

matenol 07 Mar 2012 17:28 5503 10
  • #1 07 Mar 2012 17:28
    matenol
    Poziom 7  

Witam,

Mam pewien dość poważny problem i niestety nie wiem, jak sobie z nim poradzić. Dwa lata temu, kupiłem w salonie nowego Della Studio 1555. Do tej pory wszystko było w nim ok, ale w momencie, gdy skończyła mi się gwarancja, komputer zaczął stwarzać problemy. Najpoważniejszym z nich jest niesamowicie wysoka temperatura układu graficznego. W stanie spoczynku GPUz pokazuje temperaturę 52-53 stopni, natomiast w momencie uruchomienia jakiejś gry, temperatura wzrasta do maksymalnie 102 stopni! W stresie układ graficzny grzeje się do 90-100 stopni, co moim zdaniem jest dość niepokojącym objawem.

Kolejnym problemem jest to, że komputer potrafi się samoczynnie wyłączyć. Nie wiem, dlaczego, ale domyślam się, że głównym powodem jest przegrzewająca się karta graficzna. Przez dwa lata nie miałem z nią żadnych problemów, a teraz temperatura jest nieprzyzwoicie wysoka.

Czy jest jakiś sposób, aby skutecznie obniżyć temperaturę mojego komputera, bez oddawania sprzętu do serwisu? Chciałbym uniknąć konieczności zakupu "podkładki chłodzącej", gdyż nie sądzę, aby to miałoby pomóc.

Konfiguracja sprzętu:

Intel Pentium T4200 2.0 GHz, ATI Radeon HD 4570 256 MB, 4 GB RAM, Windows 7 Ultimate 64 bit.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #2 07 Mar 2012 17:40
    foldback
    Poziom 29  

Układ chłodzenia do wyczyszczenia z kurzu. Po czyszczeniu zastosuj jakąś dobrą pastę termoprzewodzącą w miejscach, w których fabrycznie była. Prawdopodobnie w tym modelu z dołu masz dostęp do coolera. Nie polecam czyszczenia sprężonym powietrzem, w większości przypadków zbity kurz zablokuje wentylator, a gdy ma się pecha można uszkodzić wentylator.

• Pomocny post
    #3 07 Mar 2012 17:52
    wariato
    Poziom 43  

Kiedy był ostatnio czyszczony układ chłodzenia ? Pewnie od zakupu nigdy, masz pewnie tam piękną poduszeczkę która tamuje przepływ powietrza.
    Skoro gwarancja się skończyła to śrubokręcik w dłoń i dobrać się do chłodzenia. Tu masz obrazkowo opisane co i jak: http://www.insidemylaptop.com/how-to-disassemble-dell-studio-1555-laptop/
    Jeśli nie posiadasz zdolności manualnych oddaj laptop do serwisu gdzie za opłatą ci go wyczyszczą.

• #4 07 Mar 2012 18:11
    matenol
    Poziom 7  

Przyznam, że faktycznie układu chłodzenia nie czyściłem ani razu. Skoro komputer działał dobrze i bez zarzutów, to nie widziałem sensu, aby cokolwiek w nim robić.

Z dołączonej "instrukcji" mogę wywnioskować, że aby dostać się do wentylatora muszę właściwie rozebrać komputer na części pierwsze. Trochę mnie to przeraża, ale chyba innego wyjścia nie ma. Postaram się zrobić to w najbliższym czasie i dam znać, czy problem został rozwiązany.

• #5 08 Mar 2012 21:25
    matenol
    Poziom 7  

Update:

Rozłożyłem komputer na części pierwsze - zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Wyczyściłem wiatrak i wszystko, co się tylko dało i nałożyłem nową pastę termoprzewodzącą na procesor. Natrafiłem jednak na pewien problem. Otóż, na płytce układu graficznego nie znalazłem pasty (jak na procesorze), lecz jakąś gumową nakładkę. Wiecie może co to jest i jaką pełni funkcję?

Przegrzewający się Dell Studio 1555 Przegrzewający się Dell Studio 1555

• #6 08 Mar 2012 21:32
    wariato
    Poziom 43  

Jest to tzw "termopad" inaczej taśma przewodząca ciepło. Je też można wymienić aczkolwiek jeśli po zamontowaniu będą miały dobry styk to spełnią swoje zadanie. Chyba że dla św spokoju chcesz je wymienić to nic nie stoi na przeszkodzie.

• #7 08 Mar 2012 22:22
    matenol
    Poziom 7  

Ten cały termopad wyglądał dość dobrze, więc zostawiłem go bez zmian. Póki co komputer działa całkiem nieźle, choć temperatura układu graficznego w dalszym ciągu sięga 101 stopni. Oczywiści w pewnym momencie włącza się wentylator i wszystko chłodzi, ale szczerze mówiąc liczyłem na to, że temperatura znacznie spadnie...

Edit: "Odkryłem" właśnie pewne dość niepokojące zjawisko. Gdy wciskam mocniej prawy i lewy przycisk touchpada, to komputer automatycznie wyłącza się. Dlaczego? Czyżbym coś źle podłączył?

Edit: Problem nie został rozwiązany.

• #8 12 Mar 2012 21:36
    foldback
    Poziom 29  

Temperatura GPU stanowczo za wysoka (w szybkim tempie może to doprowadzić do awarii układów BGA). Zdemontu/zamontuj jeszcze raz chłodzenie zwracając uwagę czy wszystko dolega i nie ma żadnych szczelni miedzy rdzeniami a termopadami.

• #9 14 Mar 2012 01:10
    matenol
    Poziom 7  

Rozłożyłem komputer na części, wyczyściłem po drodze wszystko, co się dało. Nałożyłem nową pastę termoprzewodzącą na procesor i złożyłem komputer ponownie.

Teoretycznie wszystko jest ok, tylko problem nie został rozwiązany, bo komputer dalej potrafi sam się wyłączyć (nawet 2-3 razy w przeciągu kilkudziesięciu minut), choć temperatura GPU nie przekracza 80*.

• #10 12 Lis 2012 05:23
    mblazynski
    Poziom 14  

Miałem podobny problem z wyłączaniem się laptopa. Zasilacz powodował wyłączenia. Może i u Ciebie też? Pożyczyłem od znajomego zasilacz i wszystko działało bez problemu.

• #11 16 Lis 2012 17:49
    matenol
    Poziom 7  

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia tego. Komputer sprzedałem jako "uszkodzony". Może ktoś, kto się na tym zna poradzi sobie lepiej ode mnie ;)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME