Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNIDEN PRO520 XL brak nadawania

07 Mar 2012 18:40 4356 11
  • Poziom 10  
    Dostałem do naprawy radio jak w temacie Uniden pro 520 xl.
    Odbiorniki działa ale z nadajnikiem jest problem. Wciskam ptt i tylko led czerwony od nadawania świeci.
    Sprawdziłem tranzystory stopnia końcowego czyli 2sc2078 , 2sc2314 i 2sc214 i są sprawne tranzystor smd który jest przed nimi o ile się nie mylę też wydaje się być sprawny. Sprawdzałem sondą w.cz. napięcia i do niego dochodzi napięcie na poziomie ok 2V (sonda zrobiona na AAP152). Na tranzystory dochodzi napięcie zasilania, stabilizator 8V jest sprawny, wszystkie diody w okolicy wzmacniacza sprawdziłem są ok.

Zauważyłem jeszcze jeden objaw, mianowicie jak włączę na PA to słychać szumy tak jak z radia dopiero jak wciskam ptt to cichną i normalnie megafon działa. Sprawdziłem przełącznik CB/Pa i też jest sprawny.

Gdzie mogę jeszcze poszukać przyczyny i jakie powinno być napięcie na wyjściu z tranzystora smd który steruje kolejnym stopniem wzmacniacza w.cz. i czy ktoś może posiada schemat tego radia bo niestety ale jest to chińczyk i żaden ze schematów nie pasuje. Jedyne scalaki jakie są w radiu normalne czyli nie smd to wzmacniacz m.cz. stabilizator 8V, linijka świetlna, oraz pll, cała reszta to tranzystory smd.

Tak wygląda płyta tego radia
    Zdjęcie pochodzi z innego postu także proszę się nie sugerować tymi zakreśleniami pr-ków i tej cewki, ale jest identyczna .
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Miernik do ręki ( może być multimetr z wejściem np. 1MΩ ) i sprawdź jakie masz tam napięcia przy załączonym PTT (nadawaniu) :

To dużo wyjaśni w podpowiedziach.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Dziękuje za szybką odpowiedz oto napięcia na płycie przy pa.

Przepraszam za mała czcionkę na zdjęciu.

Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. Przypominam również o punkcie 3.3 regulaminu. /Olek II/
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    merowingmg napisał:
    ... oto napięcia na płycie przy pa ...

Zobacz, że wogóle nie masz napięcia zasilającego na przedwzmacniaczu i predriver-a (pierwsze dwa od prawej strony) .

Te napięcia wyglądają tak jakbyś mierząc zapomniał wcisnąć PTT (uruchomić nadajnik). :cry:

Tu masz jakie powinny być te napięcia przy nadawaniu (wciśniętym PTT) :

Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Zobacz sobie czt ten Q dobry Link
    Oraz czy ścieżka Link 5 od lewej cała bo z pomiarów wynika, że nie >> rezystory neutral pre-drive nie dostają masy

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Przy okazji
    SP5ANJ napisał:
    Tu masz jakie powinny być te napięcia przy nadawaniu (wciśniętym PTT) :

Nadajnik pracuje. Przyrządem elektronicznym napięcia mierzymy w stanie jałowym = brak w.cz., katoda D207 do GND
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    bc211 napisał:
    Przyrządem elektronicznym napięcia mierzymy w stanie jałowym = brak w.cz., katoda D207 do GND

Dla mniej wprawnego warsztatowca oczywiście bez poziomów w.cz. jest lepiej.

Dla bardziej wprawnego, pomiary z w.cz. więcej pokazują np. napięcia ujemne na bazach tranzystorów driver-a i PA, które świadczą o poziomie mocy doprowadzonej do takiego stopnia, czyż nie . :?:
    Z prostego algorytmu, że im większe napięcie ujemne na bazie driver-a czy PA - tym większa moc w.cz. doprowadzona na jego wejście.

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Pomierzyłem i teraz pokazuje wyniki.

napięcia w.cz. na bazach tranzystorów są na poziomie 1mV.

Co do pomiaru tranzystora kluczującego to podczas nadawania napięcie wyglądają tak baza - 0,02V emiter - 7,8V kolektor - 0,2V.

I po naciśnięciu ptt na ścieżkę nr 5 idzie masa.
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    merowingmg napisał:
    Co do pomiaru tranzystora kluczującego to podczas nadawania napięcie wyglądają tak baza - 0,02V emiter - 7,8V kolektor - 0,2V.

Jeżeli różnica napięć pomiędzy Emiterem a Bazą jest większa od 0,7V to tranzystor poszedł "z dymem" (spalił się).
    Nie zaszkodzi sprawdzić po wylutowaniu tranzystora kluczującego czy w torze jego Kolektora nie ma jakiegoś zwarcia.

Wymień na dowolnym PNP i po bólu.

Sprawdź również stabilizator napięcia +8V (7808) .

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Teraz już wiesz co jest do wymiany. Parametry Q nie są krytyczne. Wszystko było by OK...gdyby
    bc211 napisał:
    Oraz czy ścieżka Link 5 od lewej cała bo z pomiarów wynika, że nie
    Żeby to stwierdzić musiałbym mieć sprawny TX B+, czyli de facto musiałbym mieć masę na linii PTT oraz sprawny Q, nie zauważyłem > mój błąd. Sytuacja na polu boju przerosła zdolności logistyczne, przebiegła, podstępna , niczym soldiers of Viet Cong w bunkrze z karabinem SKS
  • Poziom 10  
    Podmieniłem na bc557. I nic znaczy się jest różnica bo napięcia się zmieniły na tranzystorze podczas wciśniętego ptt na kolektorze jest 2.5V(rx-0.22V), baza - 7,3V (rx-7,9V), emiter 7.9V(rx-7,9)

Byłbym zapomniał, jak zrobię zwarcie między C i B mam nośną.
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    merowingmg napisał:
    Podmieniłem na bc557
    W jakiej wersji by nie był ma na tyle wystarczające wzmocnienie stałoprądowe, że nie powinno być problemu w układzie
    merowingmg napisał:
    jak zrobię zwarcie między C i B
    Pomylone wyprowadzenia
  • Poziom 10  
    Temat zamykam drodzy panowie.

Radio działa , nadajnik sprawny, tranzystor oczywiście odwrotnie podlutowałem , ale już poprawione i jest ok , klient sprzęt odebrał i jest zadowolony.
    Także woli ścisłości wina była tego malucha kluczującego.

Dziękuję za pomoc.