Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się)

07 Mar 2012 20:07 3513 23
  • Poziom 25  
    Na początek zacznę od parametrów komputera
    Płyta główna Gigabyte GA-N650SLI-DS4L, zasilacz CORSAIR CX 500W, procesor Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz, RAM DIMM1: Patriot Memory PSD22G8002, DIMM2: Patriot Memory PSD22G8002, karta graficzna NVIDIA GeForce 8800 GT
    Otóż chciałbym się dowiedzieć czy prawdopodobną przyczyną zawieszania się komputera jest chipset.
    Mam też drugi objaw komputera, wentylatory pracują, tylko nie wyświetla się obraz na monitorze, oraz BIOS nie chcę się wczytać podczas uruchamiania.

I tutaj pada moje podejrzenie na uszkodzony chipset płyty głównej, ponieważ radiatory które znajdują się na chipsecie strasznie się przegrzewają (nie da się ich dotknąć palcami ponieważ można się oparzyć). Jedynym sposobem aby komputer się nie zawieszał jest ściągniecie pokrywy komputer.
    Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się)

Wcześniej takie coś się nie działo a komputer nie zawieszał się i uruchamiał prawidłowo. Everest pokazywał temp. płyty głównej w granicach 55-69 stopni przed ściągnięciem pokrywy.
  • Poziom 43  
    Jakie są teraz temperatury?

Uruchom program OCCT -> CPU:OCCT test i wklej uzyskane po teście wykresy.

Wymienić pastę termoprzewodzącą/zamontować wentylator na tym radiatorze.
  • Poziom 25  
    Wyniki testu

Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się)
    Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się) Wysoka temperatura radiatora chipsetu (zawieszanie się, nie uruchamia się)

Pasta termo przewodząca była wymieniana rok temu, a chipset nawet jak jest zimny to komputer nie chcę się uruchomić
  • Poziom 9  
    Zakup se chłodzenie wodne, hehe

Moderowany przez jankolo:

Kolejny wygłup - kolejne ostrzeżenie

• Poziom 43  
    Wygląda na to, ze któryś z kołków mocujących cooler nie trzyma/poluzował się.

Rozumiem, ze chłodzenie jest czyste, a wentylator na coolerze się kręci?
  • Poziom 25  
    No, ale my rozmawiamy o chipsecie, a nie o procesorze. Procesor jest OK
  • Poziom 43  
    Jankesik napisał:
    Procesor jest OK

Ponad 80 stopni po 5 minutach działania OCCT - NIE JEST OK!
  • Poziom 25  
    W takim razie wymienię pastę termoprzewodzącą

Ale dlaczego chipset się grzeje i komputer nie chcę się uruchamiać nawet jak jest zimny
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 25  
    Dalej drążmy ten temat. Dlaczego komputer nie chce się uruchamiać? Wcześniej chipset się nie przegrzewał
  • Poziom 11  
    kondensatory są całe?? a może gdzieś jest zwarcie i chipset dostaje nadmiar napięcia co skutkuje przegrzaniem?
  • Poziom 25  
    też tak myślę, że może być zwarcie, ale w jaki sposób mam to sprawdzić?
  • Poziom 11  
    poszukaj jeszcze czegoś na płycie głównej co mocno się grzeje, chipset może być tylko efektem zwarcia a powodem co innego
  • Poziom 25  
    Obejrzałem całą płytą główną, kondensatory nie są wypukłe. Inne elementy płyty głównej nie przegrzewają się oprócz radiatora chipsetu
  • Poziom 43  
    Wentylator obudowy zamocowany?
  • Poziom 25  
    nie ma takiej potrzeby, kiedyś radiator nie przegrzewał się, musi być jakaś przyczyna takiej wysokiej temperatury
  • Poziom 8  
    polecam zmianę zasilacza na przetestowanie. (samo jego zmierzenie nic może nie wykazać bo może dopiero pod dużym obciążeniem niestabilnie się zachowywać (nadmiar V))
  • Poziom 43  
    Zmiana karty graficznej pomoże.
  • Poziom 25  
    A czemu wnioskujesz że to karta graficzna jest?
  • Poziom 43  
    Jaką kartę graficzną wcześniej miałeś gdy chipset się nie przegrzewał?
  • Poziom 25  
    Ge Force 8800GT, cały czas mam tą samą
  • Poziom 26  
    Mój chipset na płycie gigabyte też jest tak gorący, że nie da się go dotknąć jak komputer jakiś czas działa. Tak jest i to nic złego, na pewno chipset nie jest powodem problemu. Możesz go schłodzić jeśli chcesz ale nie w tym sęk. Takie moje zdanie.
  • Poziom 43  
    Ta karta graficzna to istna grzałka.Spróbuj podmienić kartę graficzną, najlepiej pożyczyć do testów.Wentylator do obudowy zainstaluj minimum 80 mm.Karty tej serii słyną z wady GPU i bardzo się przegrzewają potem sypią artefakty.
    Twoja karta graficzna działa prawidłowo?
    Sprawdź chłodzenie procesora, mocowanie radiatora.Wentylator i radiator mają być odkurzone.