Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki alarm w mieszkaniu w bloku?

07 Mar 2012 21:21 3806 11
  • Poziom 2  
    Witam.
    Proszę o porady w sprawie doboru systemu alarmowego w mieszkaniu w bloku. W temacie systemów alarmowych jestem laikiem wiec z góry proszę o wyrozumiałość.

Mieszkanie ma 60m2, 3 pokoje, parter.
    Rozważam dwie wersje. Ekonomiczna - w każdym pokoju chciałbym zamontować detektor ruchu PIR. Czy jest sens dopłacać do czujnika mikrofalowego?
    Do 6 okien chciałbym dać czujniki magnetyczne z detekcją wibracji. Do drzwi wejściowych zwykły kontaktron.

Wersja luksus - jak wyżej tylko z możliwością sprzężenia z monitoringiem... np jak zadziała detektor ruchu to powinno zacząć nagrywać, sterowanie roletami zewnętrznymi, rozbrajanie alarmu kartą magnetyczną oraz zdalna konfiguracja poprzez www.

Mieszkanie mam do kapitalnego remontu wiec mogę zrobić instalację przewodową.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Do Twoich wymagań myślę, że pasować będzie Integra firmy Satel. Do tego moduł ETHM i masz kontrolę przez WWW oraz smartphone itd. Sterowanie roletami, jak i ewentualnym oświetleniem uzyskasz bez problemu poprzez tą centralę. Ważne jest tylko odpowiednie przemyślenie instalacji i rozprowadzenie przewodów.

Na początku pytanie czy jest sens instalować PIR? Jeżeli masz wentylację mechaniczną, kominek i planujesz w tych pomieszczeniach dać czujnik ruchu to warto dopłacić do czujki dualnej, czyli łączącej PIR i MW. Jakie masz szyby i okucia?

Tak sobie myślę, że w przyszłości możesz jeszcze zamontować kontaktrony do rolet.

Co do kontaktronów to dobry pomysł, a z uzupełnieniem ich czujkami inercyjnymi to już wgl. Pamiętaj, aby łączyć czujniki w konfiguracji 2EOL (schematy w instrukcji Satela), co da możliwość centrali wyodrębnienia co jest sabotażem, a co naruszeniem linii. I najlepiej jeśli każdy czujnik będzie na osobnej linii, chociaż dopuszcza się łączenie np. kontaktronów z jednego okna jako jedno wejście w centrali.
  • Poziom 36  
    Witam,

Skoro mieszkanie jest do kapitalnego remontu, to w związku z tym ja rozprowadziłbym przewody do wersji luksus - jak piszesz. Okablowanie to w tym przypadku chyba najmniejszy koszt całości systemu, a w przyszłości, po remoncie, położone wcześniej kabelki stają się nieocenione ;) Co do wersji "luksus", czy aż potrzebne jest nagrywanie intruza? Moim zdaniem dobry moduł GSM i ewentualne podłączenie systemu do Agencji Ochrony powinno wystarczyć. Co do czujników, jeśli nie posiadasz w pomieszczeniu kominka, czy też dużych przeciągów to dobry PIR wystarczy. Nie potrzebny Dual.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Adwlodar, dziękuję za odpowiedź.

Na znanym portalu aukcyjnym jest tanio do kupienia INTEGRA 128-WRL. Sprzedawca twierdzi, że wyprodukowana w grudniu zeszłego roku, czyli raczej z najnowszym modułem GSM (może taki bajer byłby przydatny w przyszłości).

Jaka jest różnica pomiędzy modułem ETHM-1 i ETHM-2? Z tego co się dowiedziałem to ETHM-1 jest tylko do Integry. Ale czy daje większe możliwości?

Wentylacja grawitacyjna (naturalna). Kominka raczej nie będę dawać. Tak wiec zwykły czujnik da radę.
    Szyby będą energooszczędne 3-warstwowe. Okucia antywłamaniowe.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Integra 128WRL to olbrzymia centrala i trzeba się zastanowić czy jest sens aż takiego luksusu na Twoje mieszkanie. Z drugiej strony wziąłem ceny z jednego sklepu i Integra 32 + ekspander 8 wejść + moduł ETHM to koszt ok. 1100 zł. Do 128WRL i tak musisz dokupić ETHM + ewentualny moduł wejść.

Skoro masz 6 okien (to już są podwójne?) to już jest 6 linii (lub 3 łączone tak jak pisałem) + czujniki wibracyjne, sabotaż sygnalizatora, kontaktron wejściowy i coś jeszcze po drodze się znajdzie. Zestaw z WRL wyjdzie trochę drożej. Odpowiedz sobie czy potrzebujesz moduł ABAX, moduł GSM i 128 in/out.

Pozdrawiam.

Dodano po 9 [minuty]:

Aaa... przyznam szczerze, że nigdy nie wgłębiałem się w różnice między ETHM-1, a ETHM-2. Tyle co teraz looknąłem i faktycznie pierwszy jest dedykowany do Integry, a drugi jest uniwersalny. Proszę o poprawienie mnie, ale wydaje i się, że ETHM-2 możesz zarządzać tylko wejścia podłączone do niego, a nie do samej centrali, co daje trochę ograniczone możliwości sterowania. ETHM-1 możesz zarządzać (programować) przez GUARDX/DLOADX i nadzorować przez telefon itp... ETHM-2 może wysyłać e-maile i sms(?). To tak na szybko...
  • Poziom 32  
    Witam. Ja proponuje zakup INTEGRY 64 (wychodzi lepiej od INTEGRY32 bo ma większą wydajność prądowa, więcej wyjść i na "pokładzie" 16 wejść.Oprócz centrali dał bym czujniki "lustrzanki" IVORY -bardzo dobrze się spisują.Sygnalizatorów daj min 2- jeden na zewnątrz drugi na klatkę schodową.Kontaktrony - oczywiście i w oknach i do rolet (jeżeli rolet teraz nie będzie -przyszłość ) to musisz przewidzieć taką możliwość i wyprowadzić wcześniej kabelki w pobliżu ich zamontowania. Czujniki inercyjne też dobry pomysł .Czy tak będziesz zarządzał przez net centralą? ej chyba nie a moduł ETHM jednak sporo kosztuje, ja bym dokupił moduł GSM-4 i mógł monitorować dokładnie !! co się dzieje ,sterować urządzeniami (np.regulować ogrzewanie ,zapalać oświetlenie itp) ,modem ten ma możliwość wysłania 64 wiadomości SMS (zanik napięcia ,powrót napięcia ,niski stan aku,naruszenie linii-alarm, rozbrojenie/uzbrojenie systemu odrębnym hasłem-kontrola dziecka weszło/wyszło z domu itd.. Z wyjść niskoprądowych możesz tez sterować roletami- wklepujesz kod całkowitego uzbrojenia -rolety zamykają się ,rozbrajasz otwierają.Oprócz tego możesz zapalać gasić światło itd.Do sterowania wystarczy mały przekaźnik o mocnych (wydajnych stykach prądowo i cewce która nie pobiera więcej niż 50mA.Inne wyjścia niskoprądowe przeznacz pod nadajnik monitoringu .
  • Poziom 26  
    humek napisał:
    ej chyba nie a moduł ETHM jednak sporo kosztuje, ja bym dokupił moduł GSM-4 i mógł monitorować dokładnie !! co się dzieje ,sterować urządzeniami (np.regulować ogrzewanie ,zapalać oświetlenie itp)

Tak samo zrobisz to przez ETHM-1 a koszt będzie mniejszy niż GSM-4 wystarczy wgrać do telefonu jedną aplikację Mobile KPD i sterujesz alarmem jak z klawiatury.
    Choć tu nie koszty chyba chodzi ale moim zdaniem WRL to naprawdę nie będzie Ci potrzebna.
  • Poziom 2  
    Rozważam kupno jednego z 2 wariantów. Integra 128 WRL za 850zł - w przyszłości może przydać się bezprzewodowy system w celu rozbudowania systemu (tylko nie wiem jak z zasięgiem - mam ścianę nośną o grubości 40cm z cegły) dodatkowo ma w sobie moduł GSM, który poleca humek. Do tego dokupić expander wejść z zasilaczem. Myślę, że to najbardziej rozwojowa instalacja. A jak po kolejnych wypłatach jak będzie mi potrzebne www to dokupię ETH-1.

2 rozwiązanie to Integra 64 + ETH1 lub moduł GSM w przyszłości.

Czujki inercyjne VD-1 mają dwa kontaktrony. Czy jest możliwość podłączenia czujki w taki sposób, że przy przyłożeniu zewnętrznego magnesu działał by styk sabotażowy?
    Myślałem by w każdym oknie do jednego skrzydła była podłączona czujka VD-1 a do drugiego zwykła (lub o podwyższonym standardzie z 2 kontaktronami).

Jakie kable ciągnąć do każdej czujki? Myślę poprowadzić do każdego okna 8x0,5.
  • Poziom 32  
    do czujników"pojedynczych"
    wystarczy 6X0,5mm ale jak masz mieć za ścianą drugi czujnik to 8X0,5 .Do sygnalizatorów też 8X0,5 choć lepiej 10X0,5mm.Co do GSM modułu to teraz potaniał troszkę i ze względu na "odrębność" połączenia jest to lepiej -w przypadku alarmu.Kolega miał od operatora telewizji kablowej wszystkie media (telewizja,telefon,internet) była awaria i klops!! wszystko umarłe! Lepiej mieć jednak powiadomienie z alarmu na oddzielnej karcie GSM ,prawdopodobięństwo "padaczki" mniejsze a to jest jednak system alarmowy nie zabawka.Chcesz WRL-kę kup choć zainteresuj się gwarancją słyszałem ze SATEL przyjmuje sprzęt do naprawy tylko od dystrybutorów a Ty chcesz kupić z "drugiej ręki". Zasięg GSM to raczej powinien być natomiast ABAXA musisz sprawdzić kupując jakiś prosty moduł Np. kontaktron bezprzewodowy i porozmieszczać go w różnych punktach mieszkania sprawdzając zasięg za pomocą programu DLOADX.WRL-ka ma wydajność zasilacza 2A Więc moduł wejść z zasilaczem by sie przydał ,dopniesz 2 sygnalizatory i MODUŁ GSM i juz masz duży pobór co prawda podczas alarmu ale zasilacz powinien być wydolny zawsze!.
  • Poziom 14  
    Ja zamiast VD-1 brałbym czujkę inercyjną IMPAQ i kontaktrony wpuszczane Bosch C-MINI. Co do przewodów, to lepiej dać o dwie żyły więcej, tzn. potrzebujesz 4, daj 6 itd.
  • Poziom 32  
    Satela kontaktrony też są fajne ,wiercisz otwór 7,7mm i wciskasz.Co do kabli zawsze daję więcej : do klawiatur 8 lub 10 - bo łatwiej potem z klawiatur wyjść przewodem pod czujnik czy jakiś sterownik niż kopać kabek w tynku od centrali) do czujników 6 do 8 zależy jakich ,do sygnalizatorów 8-10 żył , do modułów rozszerzeń 2 kable po 8 żył, do kontaktronów 4 żyły minimum. Czasem później zachodzi potrzeba rozbudowy i wtedy mozna się do czegoś najbliższego podłączyć.
  • Poziom 14  
    No generalnie zawsze lepiej mieć ten zapas. Nawet jeśli akurat przecięciu gdzieś miały ulec tylko 2 z 4 żył :P