Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poszukuję układu scalonego

07 Mar 2012 21:34 2142 19
 • Poziom 8  
  Witam, buduję licznik z wyświetlaczem na układach serii 74. Użyłem dekodera 7447, który nie pokazuje jak wiadomo pełnej ,,6'' i ,,9''. Wiem, że da się rozwiązać ten problem stosując 2 bramki NOT OC. Nadawałby się układ 7405 ale w moim mieście go nie ma. Szukałem jakiegoś podobnego układu z tej serii ale nic nie znalazłem i tu moje pytanie: czy istnieje taki układ? Ktoś powie ,,zmień dekoder na inny'' jednak chciałbym zostać przy tym. Można układ zamówić przez internet ale tu pojawia się koszt przesyłki, który jest kosmiczny w porównaniu do wartości samego układu. Ewentualnie może coś z CMOS ale musi grać z układami, których ja użyłem. I na koniec pytanie czy mogą to być zwykłe bramki NOT (bez OC)?
 • Poziom 42  
  Można uzyć po prostu tranzystorów NPN.
 • Poziom 8  
  A jak by to miało wyglądać, bo jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić?
 • Poziom 19  
  Poszukuję układu scalonego

  Jeśli nie chce Ci się tego robić (podobnie jak poszukać), zastosuj 74LS247
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 8  
  tatakuby do 74LS247 też nie mam dostępu. Jeśli zrobię to wg 3 schematu to będzie dobrze? Nie jestem pewien czy dobrze kombinuję. Szukać próbowałem ale nic z tego nie wynikło.
 • Poziom 42  
  Nie zapomnij o rezystorach szeregowo z bazami tranzystorów!
 • Poziom 8  
  Myślę, że po 1kΩ wystarczy, zasilanie oczywiście 5V.
 • Poziom 19  
  Możesz dać 10k - 20k, zapobiegniesz wysterowaniu bazy przez stan niski TTL.
 • Poziom 8  
  Po zamontowaniu BC547 i rezystorów 10k? do baz układ działa poprawnie i wyświetla pełne 6 i 9. Martwi mnie tylko to, że licznik i dekoder minimalnie się grzeją. W układzie płynie prąd 150mA.
 • Poziom 19  
  Ile cyfr ma wyświetlacz i jakie są rezystory szeregowe przy wyświetlaczu ?
  Jakiś link do schematu ?
 • Poziom 8  
  Jest to jeden siedmio segmentowy wyświetlacz ze wspólną anodą. Rezystory wyliczyłem takie aby prąd tam płynący wynosił między 10 a 15mA (330Ω). Robiłem to od początku sam bez schematu. Jest to licznik `192 i dekoder kodu BCD `47. W liczniku są użyte wszystkie piny (prawidłowo) oprócz tych do połączeń kaskadowych. W dekoderze są podobnie użyte wszystkie piny oprócz tych da połączeń kilku dekoderów. Jeśli będzie potrzeba narysuje ten układ ale myśle, że jest to prosty projekt i nie będzie to konieczne. :D Dodam, że te grzanie się jest minimalne (spokojnie można trzymać w palcu scalaki) ale zdzwiło mnie to trochę w układach tego typu.
 • Poziom 19  
  330 Ohm są dobre.
  To są TTL-e i trochę prądu potrzebują. Układy których użyłeś mają prawo być ciepłe.
  Tym się nie przejmuj.
 • Poziom 8  
  Jasne, boję się tylko, że będę musiał zmienić trafo zasilające (300mA wydajności). Układ już pobiera 150mA (co mnie zaskoczyło) a do tego dojdzie jeszcze około 12 diód LED (czerwonych, zwykłych) i może się okazać, że trafo nie da rady :cry:
 • Poziom 19  
  Możesz zwiększyć te 330 Ohm, prąd się zmniejszy, kosztem jasności świecenia wyświetlacza.
 • Poziom 8  
  Jasne, to jest proste i oczywiste tyle, że z tej jasności już nie bardzo jest co zabierać :D Będę działał, zobaczymy jak to się zakończy :D
 • Poziom 38  
  Przecież datasheet układów SN74xx podaje dla każdego układu prąd pobierany, i to się nawet ładnie zgadza z rzeczywistością.
  Nie można było zrobić wcześniej bilansu prądu zasilania?
  Jeśli braknie prądu, zawsze można zastąpić układy 74xx serią CMOS (74HCTxx) - oczywiście nie wszystkie mają te zamienniki.
 • Poziom 27  
  Supersonik93 - 7405 jest rzadko spotykany, użyj lepiej 7406 albo 7416, oba też sześciokrotne NOT OC (tyle że typu Buffer, odpowiednio do 30V i 15V). Nie wiem jak szukałeś ale takie podobne układy jak najbardziej istnieją i nawet były produkowane w PRL :)
 • Poziom 43  
  kspro napisał:
  Supersonik93 - 7405 jest rzadko spotykany, użyj lepiej 7406 albo 7416, oba też sześciokrotne NOT OC (tyle że typu Buffer, odpowiednio do 30V i 15V). Nie wiem jak szukałeś ale takie podobne układy jak najbardziej istnieją i nawet były produkowane w PRL :)
  Wszystkie tu wymienione przez Ciebie układy są z wyjściem typu OC - otwarty kolektor - a więc jak najbardziej tu, do tego zastosowania, nadają się.

  A to czy ten, czy inny, układ TTL, jest rzadko spotykany jest pojęciem tak względnym, jak to, czy w jakimś lesie jest więcej grzybów prawdziwych, czy też podgrzybków ... :idea: ... w moich szufladkach mam je wszystkie typy - jako okazy kolekcjonerskie ... :D ... oraz na wszelki wypadek. Choć tu (jak twierdzą znawcy zagadnienia), to ksiądz ma gosposię, a ona deskę do prasowania ...
 • Poziom 8  
  Kolego marekzi nie robiłem bilansu ponieważ pierwszy raz buduje układ na tej serii i nie wiem czemu ale stwierdziłem, że do dwóch scalaków, wyświetlacza i diod starczy prądu (oczywiście było to błędne założenie :D ), ale nie jest to wielkim problemem. Po co zmieniać scalaki, oporniki, rezygnować z czegoś skoro można po prostu wygrzebać inne trafko :D .

  Kolego kspro wiem, że jest to powiedzmy delikatnie technologia z poprzedniej epoki. Domyślam się, że w większych miastach bez problemu można je dostać. W moim mieście są 2 sklepy elektroniczne, w których dowiedziałem się, że już tego nie biorą bo ludzie już od 5 lat o te układy nie pytają ( cudem dorwałem kilka ostatnich '192 i '47). Wysprzedają po prostu to co zostało.

  Kolego Quarz dobrze powiedziane :D . Ja u siebie mam chyba ze 2 TTL-e. Są to wyluty ale raczej sprawne. Nie miałem za bardzo z czego ich wyciągać, za to UL-i mam dość dużo :D .

  Nowych układów nie będę szukał ponieważ 2 tranzystory NPN zdają z powodzeniem egzamin ( po co kombinować, trzeba robić najprościej jak się da :D ). Zabronione było używanie technologii CMOS ale o tranzystorach zadający mi tą pracę nic nie mówił. :D