Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie 2 odbiorników IR do Atmegi

arti118 07 Mar 2012 21:48 1672 10
  • #1 07 Mar 2012 21:48
    arti118
    Poziom 11  

Szukam informacji na temat podłączenia dwóch odbiorników podczerwieni do Atmegi. Układ będzie sterował niezależnymi wentylatorami wyciągowymi w dwóch pomieszczeniach. Sterowanie tylko włącz wyłącz. Może ktoś już przerabiał taki temat ?.

0 10
  • #2 07 Mar 2012 23:06
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

A nie lepiej zastosować gotowe moduły radiowe?

0
  • #3 07 Mar 2012 23:37
    arti118
    Poziom 11  

No niestety nie, odbiorniki IR będą służyły do doraźnego uruchamiania wentylatorów a Atmega będzie:
    -pilnować aby wentylator po uruchomieniu pilotem pracował tylko określony czas
    -uruchamiać samoczynnie wentylatory o określonych porach,
    -uruchamiać samoczynnie wentylatory po przekroczeniu określonego poziomu wilgotności,
    -otwierać przepustnice doprowadzające świeże powietrze do pomieszczeń

0
  • #5 08 Mar 2012 23:28
    arti118
    Poziom 11  

Dziękuje za informacje mam już jakiś punkt zaczepienia nie ukrywam że dopiero zaczynam przygodę z mikrokontrolerami i poszukuje jakichś przykładów w bascomie.

0
  • #7 01 Kwi 2012 21:20
    arti118
    Poziom 11  

piotrva no i wykrakałeś ;)
    Od dwóch tygodni nie mogę nic sensownego wymyślić. Pojedynczy odbiornik IR w przerwaniu chodzi jak złoto ale na dwa nie mam pomysłu. Pomocy.

0
  • #8 01 Kwi 2012 21:54
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Tak to jest jak najpierw się coś robi a potem myśli :) Jeśli korzystasz z gotowych modułów w Bascomie, które nie przewidują możliwości podpięcia dwóch odbiorników IR to masz problem. Zostaje napisanie własnych. W C to mógłbym coś doradzić... W każdym razie zaprzyjaźnij się z timerem i modułem ICP. Gdybyś zamiast ATMegi wybrał XMEGA to na każdym porcie USART masz sprzętowy dekoder IR i problemu w ogóle by nie było.

0
  • #9 02 Kwi 2012 03:28
    Nawigator
    Poziom 33  

Dorzuć dziesiątaka do projektu.
    Weź dwie Megi. Lub tańsze Tiny2313.
    Do każdej podłącz odbiornik IR na krótkim kabelku co zaoszczędzi Ci dodatkowo stresu z zakłóceniami i ich eliminacją.
    Pozostaje zrobić transmisję np. UART-em pomiędzy procesorami a to już jest łatwizna. Na dłuższym odcinku możesz dać tanie drivery np. RS-485.

Powodzenia,
    N.

Dodano po 7 [minuty]:

tmf napisał:
    Gdybyś zamiast ATMegi wybrał XMEGA to na każdym porcie USART masz sprzętowy dekoder IR i problemu w ogóle by nie było.

Ten dekoder to zdaje się pasuje do standardu Irda a nie RC5?

N.

0
  • #11 02 Kwi 2012 14:07
    atom1477
    Poziom 43  

Przejrzałem datasheeta i nie widzę opcji skonfigurowania. Możesz więc wyjaśnić dokładniej?

0