Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne

07 Mar 2012 23:30 12572 26
 • Poziom 2  
  Witam.
  Koledzy, to mój pierwszy post na tym forum, potrzebuję pomocy, a nie jestem elktronikiem, proszę więc o wyrozumiałość, bo to co robię wynika z ciekawości świata przede wszystkim, i niejedną rzecz już popsułem zgłębiając świat elektroniki metodą prób i błędów ...
  Mam na dachu 2 panele fotowoltaiczne (łącznie200W), aku. 100Ah z regulatorem ładowania itd,. energię ~230V daje mi lekko przerobiony UPS Fideltronik, sprawdza się.
  Chodzi o to, że przy spadku napięcia na aku (chmury na niebie) - UPS się wyłącza, co jest normalne, gasną też urządzenia do niego podłączone (pompka od cyrkulacji ciepłej wody, oświetlenie akwarium, grzałki itp.) Chciałbym, aby w takiej sytuacji te urządzenia automatycznie przełączały się na sieć ogólną, a w chwili kiedy słońce znowu dobije aku. do odpowiedniego napięcia - wracały do zasilania solarnego. Wymyśliłem takie rozwiązanie (narysowałem) - podpowiedzcie, czy to ma sens, i czy np. nie popsuje pompki itp. Z góry dzięki.
  Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 43  
  Generalnie może tak być, tylko schemat godny Leonarda da Vinci :D . Tylko z innej paczki......czemu nie zrobisz doładowania akumulatorów poprzez automatyczny prostownik, i to co zasilane z tej przetwornicy zasilane jest z niej zawsze? Akumulator ładuje albo sieć, albo bateria słoneczna.:?::?: Nie będzie wówczas przerw w zasilaniu spowodowanych działaniem przekaźnika.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 2  
  Dzięki wielkie za odpowiedź, najbardziej rozwaliło mnie to porównanie :-) Nie dorównuję mu geniuszem, a chciałbym... :-)

  W odpowiedzi: nie zrobię doładowania akumulatorów poprzez automatyczny prostownik, bo:

  - są duże straty, kiedy sieć ładuje akumulator; nie ma strat, kiedy sieć bezpośrednio zasila urządzenia.
  - poza tym - jak prostownik podładuje aku. przez chwilę, napięcie skoczy w górę i regulator załączy ładowanie solarne - nawet wtedy gdy nie będzie słońca?...
  Z braku słońca znowu wróci po chwili do ładowania prostownikiem na kilka sekund - i tak w kółko. Zrobi się pętla.

  Klika lat doświadczeń z tymi zabawkami, pokazało mi, że nie ma w ogóle sensu próbowanie zmagazynowania energii w aku.
  Niech aku. sobie pracuje jako swego rodzaju "stabilizator", czy podręczny magazynek małej ilości enegrgii,
  a największą korzyść będziemy osiągać czerpiąc energię bezpośrednio do urządzeń: w dzień z paneli, w nocy z sieci.

  Np.: 150W urządzeń pracujących ciąGLE w dzień na ogniwach 200W, nie pozwoli na sytuację, że akumulator (z regulatorem ładowania) naładuje się dużym prądem do południa,
  a potem energia z ogniw idzie w kosmos, bo regulator dba, aby nie przeładować akumulatora.
  Ta nadwyżka (czyli pozostałe 50W) jako tako doładuje akumulator, a 150W przez kilka pełnych godzin idzie w 100% w bezstratne zużycie.

  To takie moje przemyślenia.
  Jeszcze raz dzięki, ale podpowiedziałbyś może jeszcze, co w kwestii tego zabezpieczenia przed przerwą, którą generuje przekaźnik?
  Nie chciałbym znowu czegoś rozwalić, stąd ta obawa; co sądzisz o listwie antyprzepięciowej? Nadaje się do tego? Próbowałem już z kolejnym UPS-em, ale nie da się,
  bo UPS nie pracuje na zasilaniu z innego UPS-a. No i kwestia - jaki przekaźnik kupić, symbol?
  Z góry dzięki - Pozdrawiam.

  Zapraszam innych do dyskusji.
 • Poziom 19  
  Takie rozwiązanie jest już na rynku
  INVERTER TN-1500 224B 1500W 24V/230V
  można nabyć:
  http://ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2322-inverter-tn-1500-224b-15000w-24v-230v.html

  Porównaj do swojego zestawu .... coś dodaj coś ujmij (czy się opłaca czy się nie opłaca nie pytam). Każdy kto zajmuje się fotowoltaiką i przetwarzaniem energii jest prekursorem i opowiadanie innym uświadamia społeczeństwo, że to jest nowy kierunek.
  Powodzenia
 • Poziom 36  
  Ten finder może być jak najbardziej, tylko po co na DC,niepotrzebne trafo. Ja bym dał 40.52.8.230
 • Poziom 10  
  agatomil według mnie dobrze kombinujesz z tym brakiem sensu ładowania akumulatorów. Też uważam że lepiej " konsumowac" energię z paneli od razu a nie je magazynować. Sam zamierzam uruchomić taką instalację.
  pozdrawiam
  tomekn
 • Poziom 39  
  Problem który widze jest niestety taki, że gdy jest energia z solarów nas niestety nie ma w domu, więc nie można zainstalować zbyt wielkiej mocy.

  Drugi problem jest taki, że ilość słońca jakie pada na panele w pochmurny dzień jest różna (jest też różna w różnych porach dnia) i zmienia się w dosyć szerokim zakresie. W związku z tym układ załączy się na chwile, rozładuje co można w UPSie (bo będzie za mało mocy), przełączy się na sieć z ZE, ale napięcie znów wzrośnie itp.

  Jako przykład podam pomiar jednego letniego dnia z burzą po południu (który zresztą pojawił się już w kilku moich postach). Panele położone bardzo dowolnie na dachu zasilały sterownik programowalny (pobór mocy rzędu 20-30W). Gdy napięcie spadało poniżej 25V układ załączał zasilacz wspomagający. Na przebiegu widać jak wahało się napięcie i ile czasu panele tylko wspomagały prace zasilacza (linia w okolicach 2480).
  Warto zaznaczyć że obciążenie nie było optymalnie dobrane do paneli.
  Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne

  Problem z przekaźnikiem z pierwszego postu będzie niestety taki, że kąt fazowy napięcia w sieci będzie inny niż z układu UPS, więc wszystkie indukcyjne obciążenia będą mogły generować udary prądowe podczas przełączania.
 • Specjalista - odnawialne źródła energii
  mrrudzin napisał:
  Problem który widze jest niestety taki, że gdy jest energia z solarów nas niestety nie ma w domu, więc nie można zainstalować zbyt wielkiej mocy

  A ja sie z tym nie zgodzę. Przez cały dzień jest pobór prądu przez lodówkę (co jakis czas się załącza), każdy TV, komputer i inne tego typu urządzenie nawet w trakcie uśpienia choć troszkę ciągnie. Może jakieś akwarium? I tu możemy część prądu wykorzystać.
  A "słoneczny" prąd najlepiej zamienić na CWU, którą wykorzystamy po powrocie do domu.

  mrrudzin napisał:
  Drugi problem jest taki, że ilość słońca jakie pada na panele w pochmurny dzień jest różna (jest też różna w różnych porach dnia) i zmienia się w dosyć szerokim zakresie. W związku z tym układ załączy się na chwile, rozładuje co można w UPSie (bo będzie za mało mocy), przełączy się na sieć z ZE, ale napięcie znów wzrośnie itp.

  Dlatego stosuje się wyłączniki z odpowiednią histerezą i opóźnieniem czasowym - np. MMR17-V1A-U230-108
  A mówiąc po ludzku, układ który np. po spadku napięcia na aku poniżej 22V czeka kilka sekund, żeby napięcie na stałe spadło i przełącza zasilanie domu na ZE. Potem akumulatory są ładowane z paneli i układ czeka do wzrostu napięcia np. ponad 26V i dopiero po tym załącza zasilanie z przetwornicy.
 • Poziom 18  
  Rysunek przekaźnika dosłownie boski (i nie ma tu ani krzty sarkazmu). Twoje rozwiązanie jest chyba natańsze i najprostsze. Jeżeli po jakimś czasie styki nie będą łączyły, to trzeba będzie skompensować obciążenie do jak najbliższego rezystancyjnemu, żeby nie iskrzyło na stykach przekaźnika.

  Ten przekaźnik jest w przezroczystej obudowie, więc przyjrzyj się (pod kątem występowania łuków elektrycznych i iskrzeniu) dokładnie kilku przełączeniom pod pełnym obciążeniem.
 • Poziom 13  
  Witam. Wiem że temat jest dość stary ale mam pytanie. Chce zrobić dokładnie taki układ przełączania lecz z doświadczenia wiem że będzie on uszkadzał przetwornice ponieważ podczas przełączania przekaźnik ciągnie łuk i zwiera nam zasilanie z sieci do wyjścia przetwornicy. Jak poprawić taki układ aby działał on w sposób taki: Przetwornica podaje napięcie 230v w tym czasie rozłącza nam sieć ( ze słupa) odlicza 1- do 2 sekund i załącza zasilanie z przetwornicy na odbiorniki. Tu to wiem że trzeba zastosować czasówkę ale co w przypadku gdy zniknie nam zasilanie z przetwornicy? np. padły akumulatory. Wtedy przekaźniki puszczą w jednym czasie i może nam podać ponownie napięcie z sieci na przetwornice. Czy się mylę jeśli tak to proszę o opinie do mojego pomysłu.
 • Poziom 8  
  Z doświadczenia wiem, że podczas przełączania źródeł zasilania może dojść do spalenia przetwornicy. Tak też było w moim wypadku. Sam przekaźnik nie był uszkodzony, żeby to była jego wina. Układ działał poprawnie dość długo, aż w końcu poszło napięcie nie tam gdzie trzeba. Teraz wiem, że na pewno nie zrobię przełączania w ten sposób. Jestem w trakcie testów przełączania źródeł zasilania po stronie DC 24V przetwornicy i jak na razie działa bezproblemowo, nie ma efektu mignięcia podczas przełączania przekaźnika bo go nie ma. Być może zastosowanie atestowanego przełącznika załatwiło by tą sprawę ale ja już z tego nie skorzystam.
  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Ja mam takie rozwiązanie i działa bez problemowo, zwykły przekaźnik bądź dwa który przełącza L i N tylko trzeba uważać żeby nie było zbyt dużego przepływu prądu w momencie przełączania bo błyski niezłe...
 • Poziom 23  
  Przecież UPS można podłączyć do sieci a wyjście do Twoich zasilanych urządzeń. Wtedy Twój schemat należałoby przerobić tak że wyjście na żarówkę do wejścia UPS, a wyjście 230V UPS-a do zasilanych urządzeń i w ten sposób uzyskasz bezprzerwowe zasilanie urządzeń. Mam przeczucie że to z przekaźnikiem nie będzie działać poprawnie, bo po kilkunastu przełączeniach spali Ci prawdopodobnie UPS-a i wyłączy zasilanie w mieszkaniu. Ja opisałem regulator ładowania akumulatorów w EP7/2015 Jest tam opisany regulator ładowania akumulatorów z histerezą tyle że poziomy są inne i można je regulować jak również histerezę można regulować. Jest też opisany przełącznik 230V sieć/przetwornica. Tyle że on przełącza z przerwą regulowaną. Artykuł składali w wydawnictwie więc go nie mam złożonego na kompie. Jak chcesz mogę wysłać artykuł, zdjęcia i schematy albo możesz sobie artykuł z AVT lub z internetu ściągnąć.
 • Poziom 13  
  Do kolegi Lxopsu - W jaki sposób robisz przełączanie na 24V ? Panowie moje urządzenie to nie UPS. Opisze w tym poście dokładnie co mam i co chce osiągnąć. Posiadam baterie słoneczną o mocy 250W do tego regulator PWM 20A , do którego mam podłączone akumulatory 24V. Z dodatkowego wyjścia z regulatora ładowania (na odbiornik) podłączone mam przekaźniki które załączają mi przetwornice oraz inne urządzenia na 24V - kamery , rejestrator , zasilanie internetu radiowego. Przekaźniki te gdy nie ma napięcia na cewce przepuszczają po przez styki napięcie z zasilacza 24v na odbiorniki a gdy napięcie pojawi się na cewce (odpowiednie nasłonecznienie i naładowane akumulatory) przekaźnik łapie i podaje napięcie z akumulatorów na odbiorniki 24V. W ten sposób chce zrobić podobny układ dla napięcia 230V. Podczas załączenia przekaźnika załączy się przetwornica która poda napięcie 230V na kolejny przekaźnik P1 , który odłączy napięcie z sieci z lodówki .Jednocześnie kolejny przekaźnik P2 po ustalonym czasie 2 sekundy załączy zasilanie z przetwornicy na lodówkę. W przypadku gdy napięcie na akumulatorach spadnie poniżej ustalonej wartości Regulator ładowania odłączy napięcie z cewek przez co wyłączy przetwornice napięcia. Po zaniku napięcia 230V przekaźnik czasowy P2 jak i przekaźnik P1 puszczą i ponownie poda napięcie z sieci 230V (i tak w koło). Pytanie Jak opóźnić wyłączenie przekaźnika P1 230V po zaniku napięcia z przetwornicy? Myślałem o tym aby zmienić przekaźnik P1 na 12v i zasilić go po przez zasilacz , który po zaniku napięcia przez kilka sekund trzyma jeszcze przekaźnik. Czy to będzie poprawne działanie? Ciekawostka- Dodam jeszcze że na bieżąco monitoruje prąd oddany z baterii słonecznej 8A a prąd pobierany przez przetwornice i urządzenia 6,5A.
 • Moderator
  lxopsu napisał:
  Z doświadczenia wiem, że podczas przełączania źródeł zasilania może dojść do spalenia przetwornicy.


  Przede wszystkim nie wolno wprowadzać do jednego przekaźnika przełączania zarówno fazy jak i potencjału neutralnego! Bo któregoś razu łuk przeniesie się pomiędzy nie i będzie wielkie bum! To musi odbywać się w oddzielnych przekaźnikach, wykluczających taką możliwość.
  Reszta da się zrobić po chwili namysłu.
 • Poziom 23  
  Mój układ z EP działa bardzo dobrze (już dwa lata). Po dopracowaniu wersji finalnej opisanej w EP nie było z nim najmniejszych problemów.
 • Poziom 19  
  Przemek22tex napisał:
  Podczas załączenia przekaźnika załączy się przetwornica która poda napięcie 230V na kolejny przekaźnik P1 , który odłączy napięcie z sieci z lodówki .Jednocześnie kolejny przekaźnik P2 po ustalonym czasie 2 sekundy załączy zasilanie z przetwornicy na lodówkę. W przypadku gdy napięcie na akumulatorach spadnie poniżej ustalonej wartości Regulator ładowania odłączy napięcie z cewek przez co wyłączy przetwornice napięcia. Po zaniku napięcia 230V przekaźnik czasowy P2 jak i przekaźnik P1 puszczą i ponownie poda napięcie z sieci 230V (i tak w koło). Pytanie Jak opóźnić wyłączenie przekaźnika P1 230V po zaniku napięcia z przetwornicy? Myślałem o tym aby zmienić przekaźnik P1 na 12v i zasilić go po przez zasilacz , który po zaniku napięcia przez kilka sekund trzyma jeszcze przekaźnik. Czy to będzie poprawne działanie? Ciekawostka- Dodam jeszcze że na bieżąco monitoruje prąd oddany z baterii słonecznej 8A a prąd pobierany przez przetwornice i urządzenia 6,5A.


  Taki układ ma wadę bo nie jest bezprzerwowy i przez to nie nadaje się do niektórych urządzeń wrażliwych na ciągłość zasilania np komputera lodówki itp.

  Z lodówką będzie problem gdy przełączenie wystąpi podczas jej pracy, silnik stanie a potem już nie ruszy bo będzie miał sprężony gaz nad tłokiem, układ będzie pobierał z akumulatora około 1kW przez kilkanaście sekund aż rozłączy go termik, silnik będzie rozgrzany normalną pracą plus pracą zwarciowa i jeżeli cykl z zatrzymaniem się powtórzy np rozładowany akumulator to może tego nie przetrwać....
 • Poziom 23  
  U mnie ten układ działa już dwa lata z lodówką i zamrażarką i czasem też komputerem i i działa to bardzo dobrze. Może i termik się grzeje czasami ale przetwornica 1500W mocy ciągłej radzi sobie z tymi urządzeniami znakomicie.
 • Poziom 19  
  Łukasz.K napisał:
  U mnie ten układ działa już dwa lata z lodówką i zamrażarką i czasem też komputerem i i działa to bardzo dobrze. Może i termik się grzeje czasami ale przetwornica 1500W mocy ciągłej radzi sobie z tymi urządzeniami znakomicie.


  A co to za układ przełączania "bezprzerwowy" ?
  Bo kilka postów wcześniej piszesz o ustawianej przerwie jest ona bardzo krótka ms?
 • Poziom 23  
  Nie jest bezprzerwowy, przerwa w moim układzie wynosi kilka sekund, ale póki co spełnia swoje zadanie w lato w miesiącach od połowy marca do końca września gdy bardzo często świeci słońce. Przerwę można zmniejszyć do kilkudziesięciu milisekund ale wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia UPS-a. Do lodówki i zamrażarki oczywiście się nadaje bo włącza się rano na słońce a wieczorem przełącza się z powrotem na sieć. Jak ktoś ma możliwość może użyć UPS 1500W z sinusem i wtedy układ będzie bezprzerwowy. Z akumulatora 40Ah można czerpać spokojnie 100A przez 15s, więc akumulator powinien wytrzymać. Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Oczywiście polecam do takiego zestawu największe pojemności na jakie nas stać, bo wtedy ich żywotność przy danym poborze energii będzie większa.
 • Poziom 19  
  Łukasz.K napisał:
  Nie jest bezprzerwowy, przerwa w moim układzie wynosi kilka sekund, ale póki co spełnia swoje zadanie w lato w miesiącach od połowy marca do końca września gdy bardzo często świeci słońce. Przerwę można zmniejszyć do kilkudziesięciu milisekund ale wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia UPS-a. Do lodówki i zamrażarki oczywiście się nadaje bo włącza się rano na słońce a wieczorem przełącza się z powrotem na sieć. Jak ktoś ma możliwość może użyć UPS 1500W z sinusem i wtedy układ będzie bezprzerwowy. Z akumulatora 40Ah można czerpać spokojnie 100A przez 15s, więc akumulator powinien wytrzymać. Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Oczywiście polecam do takiego zestawu największe pojemności na jakie nas stać, bo wtedy ich żywotność przy danym poborze energii będzie większa.


  Zrobienie układu przełączającego z przerwą nie stanowi technicznego problemu i w sumie jest najbezpieczniejsze warunek "mocne zasilnie" byśmy nie musieli zbyt często przełączać siec-przetwornica

  Łukasz.K napisał:
  Z akumulatora 40Ah można czerpać spokojnie 100A przez 15s, więc akumulator powinien wytrzymać. Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje.


  Zgadza się taki prąd 100A nie jest problemem dla akumulatora ale trzeba brać przypadek kiedy akumulator jest rozładowany wtedy taki pobór spowoduje znaczny spadek napięcia i w konsekwencji wyłącznie podnapięciowe przetwornicy zanik dużego poboru powoduje podniesienie napięcia i ponowny start przetwornicy i cykl się powtarza przy taniej chińskiej najczęściej się uszkadza.
  Naprawiałem kilka razy klientowi z tego powodu przetwornicę 2kw akum. 100Ah która uszkadzała się na początku i pod koniec sezonu układ działał bez nadzoru miał pełną automatykę ale tej sytuacji nikt nie przewidział.
 • Poziom 23  
  Mój układ ma regulowany poziom wyłączania przetwornicy (można ustawić stopień wyładowania akumulatora w momencie wyłączenia przetwornicy). Gdy wystąpi wyłączenie przetwornicy to regulowana histereza (odległość poziomu napięcia między wyłączeniem i ponownym włączeniem przetwornicy) nie dopuści do ponownego uruchomienia przetwornicy dopóki akumulator się z powrotem nie naładuje.
 • Poziom 24  
  Łukasz.K napisał:
  Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje


  zależy jakie masz aku jak samochodowe o dużym prądzie rozruchu to ok, z żelami już nie

  U mnie to wygląda następująco:
  Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne

  1-zabezpieczenie sieć
  2-przekaźnik priorytetowy, blokuje przełączenie przy zbyt dużym poborze W z sieci
  3-przekaźnik 4x16A po dwa dla L i N
  4-wyście na odbiory
  5-wyjście z inwertera
  6-licznik kWh z inwertera
  7-przekaźnik priorytetowy, blokuje przełączenie przy zbyt dużym poborze W z inwertera
  8-przekaźnik czasowy nie podłączony
  9-przeażnik czasowy do opóźnienia przełączenia sieć/inwerter
  10-przekaźnik nadrzędy do przełączanie na baterie z telefonu, zdalnie kiedy mam taką chęć
  11-przekaźnik od 7 bo ma podwójne styki
  12-przekaźnik od nadzorowania napięcia na bateriach (brak na zdjęciu urządzenia które to nadzoruje)
  13-przekaźnik załączający inwerter i układ 9
  14-tygodniowy zegar żeby baterie działały tylko w drogiej taryfie

  Taki układ wydaje mi się najbardziej optymalny i daje mi duże możliwości nastawień w zależności od pory roku.Przekaźnik 3 i 13 zasilany jest z sieci więc jak zabraknie prądu z energetyki to załącza się inwerter i prąd wraca z baterii tylko że jest przerwa ok 5 sekund i korzysta z baterii do rozładowania. W zeszłym roku się to nie zdarzyło, albo nawet mogę o tym nie wiedzieć.
 • Poziom 23  
  Akumulatory żelowe radzą sobie prądowo podobnie jak samochodowe, tyle że nie wylewa się z nich elektrolit i przy nadmiernym napięciu ładowania mogą się łatwiej uszkodzić.
 • Poziom 19  
  Łukasz.K napisał:
  Mój układ ma regulowany poziom wyłączania przetwornicy (można ustawić stopień wyładowania akumulatora w momencie wyłączenia przetwornicy). Gdy wystąpi wyłączenie przetwornicy to regulowana histereza (odległość poziomu napięcia między wyłączeniem i ponownym włączeniem przetwornicy) nie dopuści do ponownego uruchomienia przetwornicy dopóki akumulator się z powrotem nie naładuje.


  Ty masz akurat taką automatykę.... ale nie wiesz jaką przetwornicę zastosuje pytający o rade jak mu ja upali kilka razy zanim dojdzie przyczyny kto mu zwróci koszta?
  Przy 100A poborze na samych kablach i bezpieczniku spadek jest 0,3-0,5V a większość przetwornic wyłącza się około 10V a histerezę ma stałą około 1-2V więc "odciążony" od dużego prądu akumulator spokojnie załączy przetwornicę a akumulator raz jest naładowany raz rozładowany panele też podnoszą mu napięcie tak że sytuacja nie jest hipotetyczna tylko wzięta z praktyki.  Łukasz.K napisał:
  Akumulatory żelowe radzą sobie prądowo podobnie jak samochodowe, tyle że nie wylewa się z nich elektrolit i przy nadmiernym napięciu ładowania mogą się łatwiej uszkodzić.


  Mylisz akumulatory żelowe z AGM które mogą pracować jako rozruchowe.
 • Poziom 13  
  W tym temacie pytałem o przełącznik sieć - przetwornica. Teraz pokaże mój układ zasilania z baterii solarnej 250W
  Wyświetlacz 1 ( na zdjęciu wyłączony) pokazuje napięcie oraz prąd otrzymany z baterii słonecznej. Wyś. 2 pokazuje napięcie oraz prąd dla odbiorników potrzebujących napięcia 12V. Wyś. 3 pokazuje napięcie oraz prąd pobierany z akumulatorów przez przetwornicę 24V/230V.
  Na środku kiepskiej jakości regulator ładowania 20A. Przełącznik z lewej (czerwony) załącza wewnętrzny zasilacz- przełączanie AUTO-RĘCZNIE (ciągle włączony) sygnalizuje zielona dioda. Przełącznik z prawej ( pomarańczowy) służy do sterowania załączaniem przetwornicy AUTO- WYŁĄCZONA. Czerwona dioda z prawej wskazuje stan pracy z baterii słonecznej lub zasilacz.
  Wewnątrz szafki . zasilacz dla urządzeń 24v oraz 12v z lewej przetwornica step down ustawiona na 12,2V ,przekaźnik przełączający zasilacz/bateria słoneczna- akumulatory. Oraz Przekaźnik załączający przetwornicę oraz podający napięcie 230V z przetwornicy na odbiorniki. Brak na zdjęciu układu przełączania napięcia sieć / przetwornica . -Dodam jutro.