Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne

agatomil 07 Mar 2012 23:30 16655 26
Helukabel
 • #1
  agatomil
  Level 2  
  Witam.
  Koledzy, to mój pierwszy post na tym forum, potrzebuję pomocy, a nie jestem elktronikiem, proszę więc o wyrozumiałość, bo to co robię wynika z ciekawości świata przede wszystkim, i niejedną rzecz już popsułem zgłębiając świat elektroniki metodą prób i błędów ...
  Mam na dachu 2 panele fotowoltaiczne (łącznie200W), aku. 100Ah z regulatorem ładowania itd,. energię ~230V daje mi lekko przerobiony UPS Fideltronik, sprawdza się.
  Chodzi o to, że przy spadku napięcia na aku (chmury na niebie) - UPS się wyłącza, co jest normalne, gasną też urządzenia do niego podłączone (pompka od cyrkulacji ciepłej wody, oświetlenie akwarium, grzałki itp.) Chciałbym, aby w takiej sytuacji te urządzenia automatycznie przełączały się na sieć ogólną, a w chwili kiedy słońce znowu dobije aku. do odpowiedniego napięcia - wracały do zasilania solarnego. Wymyśliłem takie rozwiązanie (narysowałem) - podpowiedzcie, czy to ma sens, i czy np. nie popsuje pompki itp. Z góry dzięki.
  Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne
 • Helukabel
 • #2
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Generalnie może tak być, tylko schemat godny Leonarda da Vinci :D . Tylko z innej paczki......czemu nie zrobisz doładowania akumulatorów poprzez automatyczny prostownik, i to co zasilane z tej przetwornicy zasilane jest z niej zawsze? Akumulator ładuje albo sieć, albo bateria słoneczna.:?::?: Nie będzie wówczas przerw w zasilaniu spowodowanych działaniem przekaźnika.
 • #3
  agatomil
  Level 2  
  Dzięki wielkie za odpowiedź, najbardziej rozwaliło mnie to porównanie :-) Nie dorównuję mu geniuszem, a chciałbym... :-)

  W odpowiedzi: nie zrobię doładowania akumulatorów poprzez automatyczny prostownik, bo:

  - są duże straty, kiedy sieć ładuje akumulator; nie ma strat, kiedy sieć bezpośrednio zasila urządzenia.
  - poza tym - jak prostownik podładuje aku. przez chwilę, napięcie skoczy w górę i regulator załączy ładowanie solarne - nawet wtedy gdy nie będzie słońca?...
  Z braku słońca znowu wróci po chwili do ładowania prostownikiem na kilka sekund - i tak w kółko. Zrobi się pętla.

  Klika lat doświadczeń z tymi zabawkami, pokazało mi, że nie ma w ogóle sensu próbowanie zmagazynowania energii w aku.
  Niech aku. sobie pracuje jako swego rodzaju "stabilizator", czy podręczny magazynek małej ilości enegrgii,
  a największą korzyść będziemy osiągać czerpiąc energię bezpośrednio do urządzeń: w dzień z paneli, w nocy z sieci.

  Np.: 150W urządzeń pracujących ciąGLE w dzień na ogniwach 200W, nie pozwoli na sytuację, że akumulator (z regulatorem ładowania) naładuje się dużym prądem do południa,
  a potem energia z ogniw idzie w kosmos, bo regulator dba, aby nie przeładować akumulatora.
  Ta nadwyżka (czyli pozostałe 50W) jako tako doładuje akumulator, a 150W przez kilka pełnych godzin idzie w 100% w bezstratne zużycie.

  To takie moje przemyślenia.
  Jeszcze raz dzięki, ale podpowiedziałbyś może jeszcze, co w kwestii tego zabezpieczenia przed przerwą, którą generuje przekaźnik?
  Nie chciałbym znowu czegoś rozwalić, stąd ta obawa; co sądzisz o listwie antyprzepięciowej? Nadaje się do tego? Próbowałem już z kolejnym UPS-em, ale nie da się,
  bo UPS nie pracuje na zasilaniu z innego UPS-a. No i kwestia - jaki przekaźnik kupić, symbol?
  Z góry dzięki - Pozdrawiam.

  Zapraszam innych do dyskusji.
 • #4
  tomeye
  Level 19  
  Takie rozwiązanie jest już na rynku
  INVERTER TN-1500 224B 1500W 24V/230V
  można nabyć:
  http://ledon.pl/pl/falowniki-i-kontrolery-/2322-inverter-tn-1500-224b-15000w-24v-230v.html

  Porównaj do swojego zestawu .... coś dodaj coś ujmij (czy się opłaca czy się nie opłaca nie pytam). Każdy kto zajmuje się fotowoltaiką i przetwarzaniem energii jest prekursorem i opowiadanie innym uświadamia społeczeństwo, że to jest nowy kierunek.
  Powodzenia
 • #5
  andrefff
  Level 36  
  Ten finder może być jak najbardziej, tylko po co na DC,niepotrzebne trafo. Ja bym dał 40.52.8.230
 • #6
  tomekn.com
  Level 10  
  agatomil według mnie dobrze kombinujesz z tym brakiem sensu ładowania akumulatorów. Też uważam że lepiej " konsumowac" energię z paneli od razu a nie je magazynować. Sam zamierzam uruchomić taką instalację.
  pozdrawiam
  tomekn
 • #7
  mrrudzin
  Level 39  
  Problem który widze jest niestety taki, że gdy jest energia z solarów nas niestety nie ma w domu, więc nie można zainstalować zbyt wielkiej mocy.

  Drugi problem jest taki, że ilość słońca jakie pada na panele w pochmurny dzień jest różna (jest też różna w różnych porach dnia) i zmienia się w dosyć szerokim zakresie. W związku z tym układ załączy się na chwile, rozładuje co można w UPSie (bo będzie za mało mocy), przełączy się na sieć z ZE, ale napięcie znów wzrośnie itp.

  Jako przykład podam pomiar jednego letniego dnia z burzą po południu (który zresztą pojawił się już w kilku moich postach). Panele położone bardzo dowolnie na dachu zasilały sterownik programowalny (pobór mocy rzędu 20-30W). Gdy napięcie spadało poniżej 25V układ załączał zasilacz wspomagający. Na przebiegu widać jak wahało się napięcie i ile czasu panele tylko wspomagały prace zasilacza (linia w okolicach 2480).
  Warto zaznaczyć że obciążenie nie było optymalnie dobrane do paneli.
  Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne

  Problem z przekaźnikiem z pierwszego postu będzie niestety taki, że kąt fazowy napięcia w sieci będzie inny niż z układu UPS, więc wszystkie indukcyjne obciążenia będą mogły generować udary prądowe podczas przełączania.
 • #8
  putas
  Renewable energy sources specialist
  mrrudzin wrote:
  Problem który widze jest niestety taki, że gdy jest energia z solarów nas niestety nie ma w domu, więc nie można zainstalować zbyt wielkiej mocy

  A ja sie z tym nie zgodzę. Przez cały dzień jest pobór prądu przez lodówkę (co jakis czas się załącza), każdy TV, komputer i inne tego typu urządzenie nawet w trakcie uśpienia choć troszkę ciągnie. Może jakieś akwarium? I tu możemy część prądu wykorzystać.
  A "słoneczny" prąd najlepiej zamienić na CWU, którą wykorzystamy po powrocie do domu.

  mrrudzin wrote:
  Drugi problem jest taki, że ilość słońca jakie pada na panele w pochmurny dzień jest różna (jest też różna w różnych porach dnia) i zmienia się w dosyć szerokim zakresie. W związku z tym układ załączy się na chwile, rozładuje co można w UPSie (bo będzie za mało mocy), przełączy się na sieć z ZE, ale napięcie znów wzrośnie itp.

  Dlatego stosuje się wyłączniki z odpowiednią histerezą i opóźnieniem czasowym - np. MMR17-V1A-U230-108
  A mówiąc po ludzku, układ który np. po spadku napięcia na aku poniżej 22V czeka kilka sekund, żeby napięcie na stałe spadło i przełącza zasilanie domu na ZE. Potem akumulatory są ładowane z paneli i układ czeka do wzrostu napięcia np. ponad 26V i dopiero po tym załącza zasilanie z przetwornicy.
 • Helukabel
 • #9
  szafarz
  Level 19  
  Rysunek przekaźnika dosłownie boski (i nie ma tu ani krzty sarkazmu). Twoje rozwiązanie jest chyba natańsze i najprostsze. Jeżeli po jakimś czasie styki nie będą łączyły, to trzeba będzie skompensować obciążenie do jak najbliższego rezystancyjnemu, żeby nie iskrzyło na stykach przekaźnika.

  Ten przekaźnik jest w przezroczystej obudowie, więc przyjrzyj się (pod kątem występowania łuków elektrycznych i iskrzeniu) dokładnie kilku przełączeniom pod pełnym obciążeniem.
 • #10
  Przemek22tex
  Level 14  
  Witam. Wiem że temat jest dość stary ale mam pytanie. Chce zrobić dokładnie taki układ przełączania lecz z doświadczenia wiem że będzie on uszkadzał przetwornice ponieważ podczas przełączania przekaźnik ciągnie łuk i zwiera nam zasilanie z sieci do wyjścia przetwornicy. Jak poprawić taki układ aby działał on w sposób taki: Przetwornica podaje napięcie 230v w tym czasie rozłącza nam sieć ( ze słupa) odlicza 1- do 2 sekund i załącza zasilanie z przetwornicy na odbiorniki. Tu to wiem że trzeba zastosować czasówkę ale co w przypadku gdy zniknie nam zasilanie z przetwornicy? np. padły akumulatory. Wtedy przekaźniki puszczą w jednym czasie i może nam podać ponownie napięcie z sieci na przetwornice. Czy się mylę jeśli tak to proszę o opinie do mojego pomysłu.
 • #12
  lxopsu
  Level 9  
  Z doświadczenia wiem, że podczas przełączania źródeł zasilania może dojść do spalenia przetwornicy. Tak też było w moim wypadku. Sam przekaźnik nie był uszkodzony, żeby to była jego wina. Układ działał poprawnie dość długo, aż w końcu poszło napięcie nie tam gdzie trzeba. Teraz wiem, że na pewno nie zrobię przełączania w ten sposób. Jestem w trakcie testów przełączania źródeł zasilania po stronie DC 24V przetwornicy i jak na razie działa bezproblemowo, nie ma efektu mignięcia podczas przełączania przekaźnika bo go nie ma. Być może zastosowanie atestowanego przełącznika załatwiło by tą sprawę ale ja już z tego nie skorzystam.
  Pozdrawiam
 • #13
  hostii
  Level 25  
  Ja mam takie rozwiązanie i działa bez problemowo, zwykły przekaźnik bądź dwa który przełącza L i N tylko trzeba uważać żeby nie było zbyt dużego przepływu prądu w momencie przełączania bo błyski niezłe...
 • #14
  Łukasz.K
  Level 27  
  Przecież UPS można podłączyć do sieci a wyjście do Twoich zasilanych urządzeń. Wtedy Twój schemat należałoby przerobić tak że wyjście na żarówkę do wejścia UPS, a wyjście 230V UPS-a do zasilanych urządzeń i w ten sposób uzyskasz bezprzerwowe zasilanie urządzeń. Mam przeczucie że to z przekaźnikiem nie będzie działać poprawnie, bo po kilkunastu przełączeniach spali Ci prawdopodobnie UPS-a i wyłączy zasilanie w mieszkaniu. Ja opisałem regulator ładowania akumulatorów w EP7/2015 Jest tam opisany regulator ładowania akumulatorów z histerezą tyle że poziomy są inne i można je regulować jak również histerezę można regulować. Jest też opisany przełącznik 230V sieć/przetwornica. Tyle że on przełącza z przerwą regulowaną. Artykuł składali w wydawnictwie więc go nie mam złożonego na kompie. Jak chcesz mogę wysłać artykuł, zdjęcia i schematy albo możesz sobie artykuł z AVT lub z internetu ściągnąć.
 • #15
  Przemek22tex
  Level 14  
  Do kolegi Lxopsu - W jaki sposób robisz przełączanie na 24V ? Panowie moje urządzenie to nie UPS. Opisze w tym poście dokładnie co mam i co chce osiągnąć. Posiadam baterie słoneczną o mocy 250W do tego regulator PWM 20A , do którego mam podłączone akumulatory 24V. Z dodatkowego wyjścia z regulatora ładowania (na odbiornik) podłączone mam przekaźniki które załączają mi przetwornice oraz inne urządzenia na 24V - kamery , rejestrator , zasilanie internetu radiowego. Przekaźniki te gdy nie ma napięcia na cewce przepuszczają po przez styki napięcie z zasilacza 24v na odbiorniki a gdy napięcie pojawi się na cewce (odpowiednie nasłonecznienie i naładowane akumulatory) przekaźnik łapie i podaje napięcie z akumulatorów na odbiorniki 24V. W ten sposób chce zrobić podobny układ dla napięcia 230V. Podczas załączenia przekaźnika załączy się przetwornica która poda napięcie 230V na kolejny przekaźnik P1 , który odłączy napięcie z sieci z lodówki .Jednocześnie kolejny przekaźnik P2 po ustalonym czasie 2 sekundy załączy zasilanie z przetwornicy na lodówkę. W przypadku gdy napięcie na akumulatorach spadnie poniżej ustalonej wartości Regulator ładowania odłączy napięcie z cewek przez co wyłączy przetwornice napięcia. Po zaniku napięcia 230V przekaźnik czasowy P2 jak i przekaźnik P1 puszczą i ponownie poda napięcie z sieci 230V (i tak w koło). Pytanie Jak opóźnić wyłączenie przekaźnika P1 230V po zaniku napięcia z przetwornicy? Myślałem o tym aby zmienić przekaźnik P1 na 12v i zasilić go po przez zasilacz , który po zaniku napięcia przez kilka sekund trzyma jeszcze przekaźnik. Czy to będzie poprawne działanie? Ciekawostka- Dodam jeszcze że na bieżąco monitoruje prąd oddany z baterii słonecznej 8A a prąd pobierany przez przetwornice i urządzenia 6,5A.
 • #16
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  lxopsu wrote:
  Z doświadczenia wiem, że podczas przełączania źródeł zasilania może dojść do spalenia przetwornicy.


  Przede wszystkim nie wolno wprowadzać do jednego przekaźnika przełączania zarówno fazy jak i potencjału neutralnego! Bo któregoś razu łuk przeniesie się pomiędzy nie i będzie wielkie bum! To musi odbywać się w oddzielnych przekaźnikach, wykluczających taką możliwość.
  Reszta da się zrobić po chwili namysłu.
 • #17
  Łukasz.K
  Level 27  
  Mój układ z EP działa bardzo dobrze (już dwa lata). Po dopracowaniu wersji finalnej opisanej w EP nie było z nim najmniejszych problemów.
 • #18
  powgreg
  Level 19  
  Przemek22tex wrote:
  Podczas załączenia przekaźnika załączy się przetwornica która poda napięcie 230V na kolejny przekaźnik P1 , który odłączy napięcie z sieci z lodówki .Jednocześnie kolejny przekaźnik P2 po ustalonym czasie 2 sekundy załączy zasilanie z przetwornicy na lodówkę. W przypadku gdy napięcie na akumulatorach spadnie poniżej ustalonej wartości Regulator ładowania odłączy napięcie z cewek przez co wyłączy przetwornice napięcia. Po zaniku napięcia 230V przekaźnik czasowy P2 jak i przekaźnik P1 puszczą i ponownie poda napięcie z sieci 230V (i tak w koło). Pytanie Jak opóźnić wyłączenie przekaźnika P1 230V po zaniku napięcia z przetwornicy? Myślałem o tym aby zmienić przekaźnik P1 na 12v i zasilić go po przez zasilacz , który po zaniku napięcia przez kilka sekund trzyma jeszcze przekaźnik. Czy to będzie poprawne działanie? Ciekawostka- Dodam jeszcze że na bieżąco monitoruje prąd oddany z baterii słonecznej 8A a prąd pobierany przez przetwornice i urządzenia 6,5A.


  Taki układ ma wadę bo nie jest bezprzerwowy i przez to nie nadaje się do niektórych urządzeń wrażliwych na ciągłość zasilania np komputera lodówki itp.

  Z lodówką będzie problem gdy przełączenie wystąpi podczas jej pracy, silnik stanie a potem już nie ruszy bo będzie miał sprężony gaz nad tłokiem, układ będzie pobierał z akumulatora około 1kW przez kilkanaście sekund aż rozłączy go termik, silnik będzie rozgrzany normalną pracą plus pracą zwarciowa i jeżeli cykl z zatrzymaniem się powtórzy np rozładowany akumulator to może tego nie przetrwać....
 • #19
  Łukasz.K
  Level 27  
  U mnie ten układ działa już dwa lata z lodówką i zamrażarką i czasem też komputerem i i działa to bardzo dobrze. Może i termik się grzeje czasami ale przetwornica 1500W mocy ciągłej radzi sobie z tymi urządzeniami znakomicie.
 • #20
  powgreg
  Level 19  
  Łukasz.K wrote:
  U mnie ten układ działa już dwa lata z lodówką i zamrażarką i czasem też komputerem i i działa to bardzo dobrze. Może i termik się grzeje czasami ale przetwornica 1500W mocy ciągłej radzi sobie z tymi urządzeniami znakomicie.


  A co to za układ przełączania "bezprzerwowy" ?
  Bo kilka postów wcześniej piszesz o ustawianej przerwie jest ona bardzo krótka ms?
 • #21
  Łukasz.K
  Level 27  
  Nie jest bezprzerwowy, przerwa w moim układzie wynosi kilka sekund, ale póki co spełnia swoje zadanie w lato w miesiącach od połowy marca do końca września gdy bardzo często świeci słońce. Przerwę można zmniejszyć do kilkudziesięciu milisekund ale wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia UPS-a. Do lodówki i zamrażarki oczywiście się nadaje bo włącza się rano na słońce a wieczorem przełącza się z powrotem na sieć. Jak ktoś ma możliwość może użyć UPS 1500W z sinusem i wtedy układ będzie bezprzerwowy. Z akumulatora 40Ah można czerpać spokojnie 100A przez 15s, więc akumulator powinien wytrzymać. Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Oczywiście polecam do takiego zestawu największe pojemności na jakie nas stać, bo wtedy ich żywotność przy danym poborze energii będzie większa.
 • #22
  powgreg
  Level 19  
  Łukasz.K wrote:
  Nie jest bezprzerwowy, przerwa w moim układzie wynosi kilka sekund, ale póki co spełnia swoje zadanie w lato w miesiącach od połowy marca do końca września gdy bardzo często świeci słońce. Przerwę można zmniejszyć do kilkudziesięciu milisekund ale wtedy istnieje ryzyko uszkodzenia UPS-a. Do lodówki i zamrażarki oczywiście się nadaje bo włącza się rano na słońce a wieczorem przełącza się z powrotem na sieć. Jak ktoś ma możliwość może użyć UPS 1500W z sinusem i wtedy układ będzie bezprzerwowy. Z akumulatora 40Ah można czerpać spokojnie 100A przez 15s, więc akumulator powinien wytrzymać. Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje. Oczywiście polecam do takiego zestawu największe pojemności na jakie nas stać, bo wtedy ich żywotność przy danym poborze energii będzie większa.


  Zrobienie układu przełączającego z przerwą nie stanowi technicznego problemu i w sumie jest najbezpieczniejsze warunek "mocne zasilnie" byśmy nie musieli zbyt często przełączać siec-przetwornica

  Łukasz.K wrote:
  Z akumulatora 40Ah można czerpać spokojnie 100A przez 15s, więc akumulator powinien wytrzymać. Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje.


  Zgadza się taki prąd 100A nie jest problemem dla akumulatora ale trzeba brać przypadek kiedy akumulator jest rozładowany wtedy taki pobór spowoduje znaczny spadek napięcia i w konsekwencji wyłącznie podnapięciowe przetwornicy zanik dużego poboru powoduje podniesienie napięcia i ponowny start przetwornicy i cykl się powtarza przy taniej chińskiej najczęściej się uszkadza.
  Naprawiałem kilka razy klientowi z tego powodu przetwornicę 2kw akum. 100Ah która uszkadzała się na początku i pod koniec sezonu układ działał bez nadzoru miał pełną automatykę ale tej sytuacji nikt nie przewidział.
 • #23
  Łukasz.K
  Level 27  
  Mój układ ma regulowany poziom wyłączania przetwornicy (można ustawić stopień wyładowania akumulatora w momencie wyłączenia przetwornicy). Gdy wystąpi wyłączenie przetwornicy to regulowana histereza (odległość poziomu napięcia między wyłączeniem i ponownym włączeniem przetwornicy) nie dopuści do ponownego uruchomienia przetwornicy dopóki akumulator się z powrotem nie naładuje.
 • #24
  hostii
  Level 25  
  Łukasz.K wrote:
  Rozrusznik samochodowy pobiera 150A i nic nadzwyczajnego się nie dzieje


  zależy jakie masz aku jak samochodowe o dużym prądzie rozruchu to ok, z żelami już nie

  U mnie to wygląda następująco:
  Automatyczne przełączanie źródła zasilania ~230V na panele fotowoltaiczne

  1-zabezpieczenie sieć
  2-przekaźnik priorytetowy, blokuje przełączenie przy zbyt dużym poborze W z sieci
  3-przekaźnik 4x16A po dwa dla L i N
  4-wyście na odbiory
  5-wyjście z inwertera
  6-licznik kWh z inwertera
  7-przekaźnik priorytetowy, blokuje przełączenie przy zbyt dużym poborze W z inwertera
  8-przekaźnik czasowy nie podłączony
  9-przeażnik czasowy do opóźnienia przełączenia sieć/inwerter
  10-przekaźnik nadrzędy do przełączanie na baterie z telefonu, zdalnie kiedy mam taką chęć
  11-przekaźnik od 7 bo ma podwójne styki
  12-przekaźnik od nadzorowania napięcia na bateriach (brak na zdjęciu urządzenia które to nadzoruje)
  13-przekaźnik załączający inwerter i układ 9
  14-tygodniowy zegar żeby baterie działały tylko w drogiej taryfie

  Taki układ wydaje mi się najbardziej optymalny i daje mi duże możliwości nastawień w zależności od pory roku.Przekaźnik 3 i 13 zasilany jest z sieci więc jak zabraknie prądu z energetyki to załącza się inwerter i prąd wraca z baterii tylko że jest przerwa ok 5 sekund i korzysta z baterii do rozładowania. W zeszłym roku się to nie zdarzyło, albo nawet mogę o tym nie wiedzieć.
 • #25
  Łukasz.K
  Level 27  
  Akumulatory żelowe radzą sobie prądowo podobnie jak samochodowe, tyle że nie wylewa się z nich elektrolit i przy nadmiernym napięciu ładowania mogą się łatwiej uszkodzić.
 • #26
  powgreg
  Level 19  
  Łukasz.K wrote:
  Mój układ ma regulowany poziom wyłączania przetwornicy (można ustawić stopień wyładowania akumulatora w momencie wyłączenia przetwornicy). Gdy wystąpi wyłączenie przetwornicy to regulowana histereza (odległość poziomu napięcia między wyłączeniem i ponownym włączeniem przetwornicy) nie dopuści do ponownego uruchomienia przetwornicy dopóki akumulator się z powrotem nie naładuje.


  Ty masz akurat taką automatykę.... ale nie wiesz jaką przetwornicę zastosuje pytający o rade jak mu ja upali kilka razy zanim dojdzie przyczyny kto mu zwróci koszta?
  Przy 100A poborze na samych kablach i bezpieczniku spadek jest 0,3-0,5V a większość przetwornic wyłącza się około 10V a histerezę ma stałą około 1-2V więc "odciążony" od dużego prądu akumulator spokojnie załączy przetwornicę a akumulator raz jest naładowany raz rozładowany panele też podnoszą mu napięcie tak że sytuacja nie jest hipotetyczna tylko wzięta z praktyki.  Łukasz.K wrote:
  Akumulatory żelowe radzą sobie prądowo podobnie jak samochodowe, tyle że nie wylewa się z nich elektrolit i przy nadmiernym napięciu ładowania mogą się łatwiej uszkodzić.


  Mylisz akumulatory żelowe z AGM które mogą pracować jako rozruchowe.
 • #27
  Przemek22tex
  Level 14  
  W tym temacie pytałem o przełącznik sieć - przetwornica. Teraz pokaże mój układ zasilania z baterii solarnej 250W
  Wyświetlacz 1 ( na zdjęciu wyłączony) pokazuje napięcie oraz prąd otrzymany z baterii słonecznej. Wyś. 2 pokazuje napięcie oraz prąd dla odbiorników potrzebujących napięcia 12V. Wyś. 3 pokazuje napięcie oraz prąd pobierany z akumulatorów przez przetwornicę 24V/230V.
  Na środku kiepskiej jakości regulator ładowania 20A. Przełącznik z lewej (czerwony) załącza wewnętrzny zasilacz- przełączanie AUTO-RĘCZNIE (ciągle włączony) sygnalizuje zielona dioda. Przełącznik z prawej ( pomarańczowy) służy do sterowania załączaniem przetwornicy AUTO- WYŁĄCZONA. Czerwona dioda z prawej wskazuje stan pracy z baterii słonecznej lub zasilacz.
  Wewnątrz szafki . zasilacz dla urządzeń 24v oraz 12v z lewej przetwornica step down ustawiona na 12,2V ,przekaźnik przełączający zasilacz/bateria słoneczna- akumulatory. Oraz Przekaźnik załączający przetwornicę oraz podający napięcie 230V z przetwornicy na odbiorniki. Brak na zdjęciu układu przełączania napięcia sieć / przetwornica . -Dodam jutro.