Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czysta energia spowoduje kryzys w dostawach pierwiastków ziem rzadkich?

exti 08 Mar 2012 01:10 3026 3
 • Czysta energia spowoduje kryzys w dostawach pierwiastków ziem rzadkich?Powszechne przechodzenie z elektrowni węglowych na wiatrowe/słoneczne oraz z samochodów spalinowych na elektryczne może w ciągu 23 lat nawet 26-krotnie zwiększyć zapotrzebowanie na dwa, już obecnie rzadkie, pierwiastki. Mowa tu o dysprozie i neodymie, które są wydobywane niemal wyłącznie w Chinach. Do takich wniosków doszli autorzy analizy opublikowanej w czasopiśmie w Environmental Science & Technology.

  Dr Randolph E. Kirchain wraz ze współpracownikami wyjaśnia, że już od dawna rodzą się obawy o pokłady tzw. pierwiastków ziem rzadkich (15 lantanowców + itr i skand) niezbędnych do produkcji wielu urządzeń wykorzystywanych w pozyskiwaniu czystej energii, takich jak ogniwa fotowoltaiczne, turbiny wiatrowe i ogniwa paliwowe.

  Naukowcy poddali analizie zapotrzebowanie na 10 spośród tych pierwiastków i według ich przewidywań, do 2030 roku może ono wzrosnąć w przypadku dysprozu i neodymu odpowiednio o 2600% i 700%. Aby sprostać takim potrzebom, wydobycie dysprozu musiałoby co roku wzrastać dwukrotnie szybciej, niż wzrastało do tej pory. Autorzy publikacji sugerują, że niedobór w przyszłych dostawach pierwiastków ziem rzadkich można byłoby zmniejszyć przez wykorzystywanie innych materiałów oraz odzyskiwanie ich z utylizowanych urządzeń.

  Źródło:
  http://www.physorg.com/news/2012-03-shift-green-energy-sources-crunch.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2384 postów o ocenie 108, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • #2
  star158
  Poziom 12  
  Miał bym zastrzeżenia co do niezależności tych badań, w końcu niektórym firmom zależy na tym żeby ludzie zostali przy używaniu węgla i innych paliw i to na wielką skalę. A z resztą nie przechodząc na nowe źródła energii niedługo wyczerpiemy złoża węgla i ropy naftowej, a ich nie da się odzyskać nawet drogą recyklingu, nie mówiąc już o wykorzystaniu zamienników co jest możliwe w przypadku dysprozu i neodymu.
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • #3
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • FotowoltaikaFotowoltaika
 • #4
  RitterX
  Poziom 38  
  Warto porównać ceny np. neodymu z połowy zeszłego roku a obecnie! To nie brak surowca tylko manipulacje na giełdach surowcowych. Właśnie z tego powodu, że Chiny położyły rękę na sporej liczbie złóż również po za krajem np. w Mongolii w Australii właśnie powstaje duża "niechińska" kopalnia. Podobne przedsięwzięcia rozpoczęto w USA.