Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampy do fotografii w oparciu o HQI 400W

08 Mar 2012 08:36 1681 6
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie.

Zajmuję się fotografią i chciałem zbudować lampę światła ciągłego w oparciu o lampy metalohalogenowe OSRAM HQI-BT 400W/D.

W związku z tym że nie jestem specjalistą chciałbym prosić o kilka p/odpowiedzi :)

Jako układ zasilający posłuży:

-statecznik: Helvar NK 400 TP (230/240V 4,4A 400W)
    -zapłonnik: Vossloch Schwabe Z 400 M
    -kondensator: ???

Ze względu na wagę układu zasilającego i wygodę zastosowania, postanowiłem zabudować go w osobnej obudowie niż źródło światła (żarówka).

I tu kilka pytań:

1. Jaki kondensator mogę użyć? wyczytałem że 50 uF 230V, ale najczęściej w sklepach trafiam na coś takiego: 50uF 450V czy można go użyć ?

2. Jaka może być max odległość pomiędzy żarówką a układem zasilającym ? czy np 4m nie stanowi problemu?

3 Jaki powinen być przewód ? przekrój i osłona.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam
    Tomek
  • Poziom 26  
    A dlaczego chcesz zrobić jedno żródło punktowe bardzo mocnego światła,ciężko będzie to rozproszyć,A acając do tematu te elementy to dokjładnie takie jakie potrzebujesz. Kondensator ma być na napięcie zmienne AC
  • Poziom 2  
    Kwestia rozproszenia nie ma znaczenia, potrzebne jest b.mocne żródło światła ciągłego o określonej barwie.

Najważniejsza jest kwestia, odległości żarówki od układu zasilającego i kabel jakim to musi być połączone.

Natknąłem się właśnie na informację, że zapłonnik powinien być jak najbliżej żarówki, natomiast statecznik może być w pewnej odległości, nie wiem tylko jaka to odległość, ja potrzebuję około 3-4m.

Edit:

Szperając w dokumentacji producenta zapłonników:

Z 400 M VS Power
    Max. conductor length between ignitor and lamp = 0,5m
  • Poziom 26  
    Wiesz co fotografuje od 30lat i nie zgodze sie z tezą .że jedno żródło o dużej mocy sprawev załatwi. Potrzeba kilka ,czasem kilkanaście źródeł światła plus elementy rozpraszające a czasem jeszcze światłowody aby osiągnąć oczekiwany efekt. Wracając do tematu z racji wymiarów i bezproblemowości zapłąnnik najlepiej dać przy lampie ,statecznik może być i 100m dalej.
  • Poziom 2  
    Chodziło mi o to że rozproszenie światła nie jest istotne w tej chwili, a konkretnie nie jest tematem tego postu :)

Ale dziękuję za wszelkie informacje, wlaśnie o to mi chodzi że np odległość od zapłonnika jest b. istotna a od statecznika mniej.

Ciekawi mnie jeszcze rodzaj i przekrój kabli jakie powinienem użyć.
  • Poziom 26  
    A jaka odległość od gniazda zailającego,wstępnnie mogę powiedzieć ,że 1,5 mm wystarczy z kompensacją ,czy też bez
  • Poziom 2  
    Wstępnie szacuję że od gniazda do statecznika ok 3m i od statecznika do lampy z zapłonnikiem 3m.