Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie 12V a zasilacz 9V - skutki podłączenia

shadeofart 08 Mar 2012 10:06 5901 7
  • #1 08 Mar 2012 10:06
    shadeofart
    Poziom 7  

Witam,
    na wstępie napiszę, że nie jestem pewien, czy to odpowiedni dział, ale chciałbym się dowiedzieć, co spowoduje podłączenie 9-Voltowego zasilacza do urządzenia skonstruowanego, by pracować przy napięciu 12V. Zdaję sobie sprawę, że może nie ruszyć lub np. "przygasać", ale czy istnieje jakieś niebezpieczeństwo uszkodzenia owego urządzenia? Przy założeniu, że nie będzie żadnych "objawów". Natężenie wymagane to 500mA, zasilacz ma 6A (do tego jest stabilizowany tak, jak wymaga tego urządzenie), więc tu nie będzie problemu.

Z góry dzięki za odpowiedzi,
    pozdrawiam,
    Art.

0 7
  • #3 08 Mar 2012 11:30
    shadeofart
    Poziom 7  

Dziękuję za odpowiedź, rzucę więc światła na sytuację.
    To urządzenie to efekt gitarowy (jeden z sześciu i jedyny napędzany 12 V). Reszta (wszystkie 9V) podłączona jest pod wspólny zasilacz 6A 9V (co redukuje ilość używanych zasilaczy z 6 do 2) i zastanawiam się, czy mogę podłączyć pod ten 9V zasilacz też i to 12-Voltowe urządzenie.

Art

0
  • #5 08 Mar 2012 15:03
    shadeofart
    Poziom 7  

Oki. Dziękuję za odpowiedz - sprobuje dziś wieczorem ;-)

0
  • #6 08 Mar 2012 16:26
    lukasz2146
    Poziom 10  

Podepnę się do tematu. Co jeśli sytuacja będzie odwrotna? Tzn. jeśli układ potrzebuje 9V, a ja potrzebuję 12V? Nic się nie spali?

0
  • #7 08 Mar 2012 16:32
    shadeofart
    Poziom 7  

W ta stronę z tego co wiem, istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia urządzenia. Nie ryzykowałbym.

0
  • #8 08 Mar 2012 16:41
    wieswas
    Poziom 33  

Efekty zasilania urządzenia 9V napięciem 12V można ocenić widząc jego schemat elektryczny.
    Jeżeli urządzenie ma własny stabilizator napięcia, to układ stabilizatora będzie się przegrzewał. Elementy półprzewodnikowe mają nieliniowe charakterystyki zależności prądu od napięcia i zwiększenie napięcia o 30% zwiększy przepływ prądu w tym elemencie o 200%. Nie da się więc ogólnie odpowiedzieć.
    Prawidłowo zaprojektowane urządzenie powinno mieć zapas wytrzymałości, podobnie jak projektując most nie można przyjmować wytrzymałości na styk z możliwym obciążeniem.

1